קומBינה

החל מהיום (ה’), בזק מחוייבת לספק ללקוחות שירצו בכך תשתית אינטרנט ADSL בלי שיחוייבו להחזיק גם קו טלפון של החברה, בהתאם להחלטה שקיבל לפני חודש וחצי משרד התקשורת. השבוע פורסם כי בזק תציע את חבילות ה-ADSL במחיריהן הנוכחיים, בתוספת 25 שקלים לחודש.

אלא שבזק מציעה זאת כבר היום – בחבילה המשלבת תשתית ADSL ו”קו קל”, קו שמיועד למי שממעטים בשיחות (למשל, מי שמזמין קו רק כי בזק כובלת אותו לשירות ה-ADSL). התשלום החודשי על הקו הקל, 25 שקלים לחודש, כאמור, מוזל ביחס לקו רגיל, אבל השיחות בו יקרות יותר. בפועל, מדובר בעקיפת החלטת משרד התקשורת: החל מהיום, לקוחות בזק יצטרכו לבחור אם לקבל תשתית אינטרנט בלבד, או תשתית אינטרנט וקו טלפון באותו מחיר בדיוק.

לבעיה הזאת יש פתרון צרכני פשוט: משרד התקשורת צריך לקבוע שאין דבר כזה דמי מנוי חודשיים על תשתית אינטרנט, ולחייב את בזק להציג את המחיר הסופי של השירות – אינטרנט + טלפון. כך יוכלו הצרכנים להשוות את המחיר המלא והאמיתי של האינטרנט של בזק לזה של הוט, לגלות שהוט זולה יותר ב-25 שקלים לחודש – ולעבור אליה. אם הרגולטור לא יכול למנוע את הקומבינה של בזק, אולי הלחץ הכלכלי של הצרכנים יעשה זאת עבורו.

[עדכון 23:05]
בהודעה לעיתונות שהוציא משרד התקשורת אתמול, ושמשום מה לא הגיעה אלי, נכתב:

המשרד ציפה כי התשלום בעד ADSL only יהיה סביר ונמוך מהתשלום בעד שירות ADSL המשולב עם קו טלפון, וזאת במטרה ליצור חלופה אפקטיבית לשירות ADSL משולב, בהתאם לתכלית העומדת בבסיס החלטת המשרד. החלטה אשר אמורה לחזק את התפתחות התחרות בתחום הטלפוניה הפנים ארצית הנייחת.

משרד התקשורת נכון להמתין מספר חודשים, במהלכם יבחן את האופן בו ישווק וייקלט שירות ADSL only בשוק. באם יימצא כי התעריף שקבעה חברת “בזק” אינו מגשים את התכלית האמורה, ישקול המשרד דרכים לפתרון הבעיה; בכלל כך תישקל הפעלת סמכות השר, ובמסגרתה מתן הוראה לחברה לקבוע תעריף חדש.

(תודה לדניס ו. שעדכן אותי)

תגובות

10 תגובות לפוסט “קומBינה”

 1. ארד on 15 במאי, 2008 21:25

  הלוואי והיית צודק – לחץ כלכלי של צרכנים זה משהו שבעיקר אוהבים לדבר עליו בארץ.
  מעבר לזה (ולא שאני בעד מה שבזק עשו), החבילה החדשה לפחות לא מצריכה להתקין קו בזק חדש, מה שחוסך איזה 250 ש”ח..

 2. דניס ו. on 15 במאי, 2008 21:37

  בהודעה לעיתונות שהוציא אתמול דובר משרד התקשורת יש, למיטב הבנתי, איום די מפורש שאם בבזק לא יורידו את המחיר של השירות בחודשים הקרובים, תהיה התערבות מצד הרגולטור.

 3. עידו קינן on 15 במאי, 2008 21:45

  דניס, לא ראיתי את ההודעה. האר את עיני.

 4. אהוד on 15 במאי, 2008 23:21

  סילחו לי, אבל משרד התקשורת צריך להפסיק לשחק משחקים ולבצע את תפקידו כרגולטור.

  בחודש מרץ הוא יצא בקול תרועה שיחייב את בזק לתת Naked ADSL (שהפך, אגב, ל-ADSL Only בהודעה האחרונה של המשרד, אולי מחשש שהקו העירום ייחסם בעקבות חוק 892), בשביל לעודד את התחרות.

  אחר כך בזק הגישה לאותו משרד את התעריף לאישור. משרד התקשורת אישר את התעריף, ואז הוא מתלונן שהוא גבוה מדי? שלא יאשר אותו.

  אנחנו היום נמצאים במצב זהה כמעט על האגורה למצב בו היינו לפני חודשיים, וכשהמשרד יפגין קצת שרירים עוד שלושה חודשים (במקום עכשיו, מתי שהוא אמור לעשות את זה), שו הוא יוציא הודעה בקול תרועה ויכריז איך הוא מעודד את התחרות.

 5. אהוד on 15 במאי, 2008 23:23

  אני אפשט את זה. זה כמו שילד ישבור איזו צלחת יקרה. אבא יגיד: תגיד לי אתה איזה עונש לתת לך! הילד: תשלח אותי לחדר לשחק בצעצועים שלי. אבא: בסדר! ככה תלמד לפעם הבאה.

 6. קטנוניסט: נמצא האחראי על האינטרנט • וורן באפט בגאוסיטיז • הדואר מפצה : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 4 ביוני, 2008 10:47

  […] המילים המרגיזה הזאת מצטרפת לביזיון ה-Naked ADSL, בו משרד התקשורת אישר לבזק להוסיף תשלום חודשי למחיר […]

 7. אילן on 22 ביוני, 2008 06:39

  למה בכלל אנחנו מחויבים לשלם על על התשתית של בזק ל-ADSL,נאמר של 2.5 ג’יגה סכום חודשי(!) סכום שערורייתי של יותר מ-80 ש”ח,ותמורת זה “זוכים” רק לניתוקים ממושכים מפעם לפעם ושירות גרוע, כאשר ספק האינטרנט עצמו (במקרה זה – בזק בינלאומי) גובה משהו בסביבות מחצית ממחיר זה, ונותן שירות 24/7 אדיב ויעיל ?

  גם חברת Hot גובה על מחיר התשתית שלה סכום נמוך יותר, ורק בזק חייבת להיות גם המונופוליסטית השולטת בפלח השוק הגדול ביותר, וגם היקרנית ביותר,וזאת ללא כל תמורה הולמת מצידה ?

  מקווה מאוד שכבוד השר אריאל אטיאס יעמוד בהבטחתו לבחון את הסוגיה הזו בשנית ולהטיל את כל כובד משקלו בנושא זה של מחירים מופקעים מצד בזק תמורת שרות גרוע מאוד של תשתית לאינטרנט.

  והיכן עומד המשרד לאמון הציבור בכל העניין הזה ? הם גם היו צריכים להיות הראשונים למחות על העוול הזה !

 8. בזק: כמה עולה חינם, כמה שקלים זה אפס ועוד תהיות צרכניות : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 18 בפברואר, 2009 10:10

  […] 0 ש”ח זה כשאני מזמין רשת אלחוטית ומקבל אותה בחינם. המבצע הזה הוא לא 0 ש”ח, כי אני מתחייב לשלם לבזק 2434.86 שקל (שהם 101.45 לחודש), שכוללים 24 חודשים אינטרנט 2.5 מגה ו-24 חודשים קו טלפון (בזק החליטה לחייב לקוחות אינטרנט להחזיק קו טלפון גם אם הם לא זקוקים לו; כשמשרד התקשורת הורה לבזק להפסיק זאת, החברה השיקה שירות של אינטרנט לבד, שמחירו, ממש במקרה, שווה בדיוק לזה של אינטרנט + קו טלפון). […]

 9. The blog remains the same » ארכיון הבלוג » “זהירות! פוסט עם המון סוגריים, מחיקות, סימני קריאה וציניות לרוב..” on 19 בפברואר, 2009 00:40

  […] […]

 10. לקוחות האינטרנט של בזק: השר כחלון חייב לכם 1175 שקל : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 6 במרץ, 2012 13:15

  […] נכנסה לתוקף במאי 2008, כאמור. הקומבינה של בזק זוהתה מיד, בין השאר בבלוג זה. גורם נוסף שזיהה אותה הוא משרד התקשורת עצמו, שהודיע יום […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.