בשריפה שנגרמה בצורה מסתורית נפצע קל וגם בינוני האיש שגרם לשריפה; והשריפה? היא לא היחידה, הו לא, אדוני

קטע מאייטם ב-ynet מוקדם יותר הערב:

בכותרת: נהג התנגש בתחנת דלק וגרם לשריפה.
במשנה: אש פרצה בתחנת דלק מסיבה מסתורית, אחד נפצע בינוני ואחד קל.
בכתבה: נהג התנגש בתחנת דלק וגרם לשריפה, הוא והנוסע נפצעו קל.

וזה לפני שדיברנו על הכתיבה הרשלנית (“הכביש נחסם לתנועה ומקום נגרמו עומסים כבדים”; “אדם אחד בינוני והשני קל”), העריכה הרשלנית (הפסקה האחרונה בקטע המצוטט לעיל, שנראית כמו שאריות שנקצצו מגוף הכתבה והושלכו לתחתיתה; עדות הראייה שמופיעה במשנה אך לא בכתבה, ושהיא בכלל לא עדות ראייה אלא עדות שמיעה; עדכון האייטם מספר פעמים במהלך האירוע בלי לציין את שעת העדכון האחרון) ועל הכלומיות הכללית שנושבת מהאייטם הזה (הכללת עדות השמיעה כאילו לעובדה ש”שמעתי לפתע פיצוצים חזקים” יש איזושהי משמעות, תשובה לתהייה הפילוסופית – אם תחנת דלק מתפוצצת באמצע כביש 4 ואף אחד לא שומע, האם היא באמת התפוצצה?; הקדשת הרבע האחרון של האייטם למקרה נוסף של שריפה בתחנת דלק, שאירע לפני חודשיים באזור אחר לגמרי ובנסיבות שונות לחלוטין, מעין נסיון של העורך למצוא עוגן שיצדיק את הסיפור, משל לא מדובר היה באנקדוטה כי אם ב”תופעה”, אולי אפילו ב”מגפה”, של שריפת תחנות דלק).

תגובות

6 תגובות לפוסט “בשריפה שנגרמה בצורה מסתורית נפצע קל וגם בינוני האיש שגרם לשריפה; והשריפה? היא לא היחידה, הו לא, אדוני”

 1. רואה שחורות on 8 באוקטובר, 2008 00:49

  מקרה קלאסי של תסמונת שמענו פיצוץ ואנשים התחילו לרוץ.

 2. ניבה on 8 באוקטובר, 2008 01:23

  יכול להיות שיש להם תבניות לאייטמים כאלו והם פשוט משלימים משבצות? (או שיש תוכנה שעושה את זה?) אני יכולה לשער שלמשל במקרים של פיגועים או באירועים שחוזרים על עצמם בתבנית דומה זה מה שקורה. איכשהו נדמה לי שבחדשות באנטרנט צריך להיות כלכך מהיר שהאיכות והתוכן פשוט לא מקבלים מספיק תשומת לב. הכל מתחלף ממילא כל כך מהר שלאף אחד לא באמת אכפת. גם לא לרוב הקוראים שפשוט רגילים לראות תבניות מתחלפות מול העיניים.

 3. מיצי מיאו on 8 באוקטובר, 2008 01:39

  לגבי ההתייחסות לשריפה קודמת: מהיכרות עם מערכות החדשות באינטרנט נראה לי שמדובר דווקא בניסיון להאריך את הטקסט, לא ניסיון להצדיק את הסיפור. מה שעדיין לא מצדיק את התוספת הביזארית.

 4. tal on 9 באוקטובר, 2008 12:39

  ניבה, זה ידוע שיש תוכנות מחשב שכותבות טקסטים.
  “גם את הטקסטים שלי כותב מחשב שמעולם לא טועש”

 5. אוסף קטנוני עיתונות : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 24 באוקטובר, 2008 01:01

  […] קודם שבערך קשור איכשהו לאירוע הנוכחי; דיברתי על זה גם פה). אבל האזכור הועתק מהדיווח המקורי על הירי, ונכלל בו […]

 6. אין חדשות טובות: על חשיבות של הזמן בכתיבה עיתונאית ועל העלמת מהדורת הדפוס מאתר “הארץ” : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 9 בנובמבר, 2008 09:17

  […] שבמקרה הטוב כתובות באופן רשלני, מבולבל, מעורפל או לא קריא או סתם בעברית עילגת (או הכל ביחד), ובמקרה הרע מתפרסמות […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.