AM:PM ומגה בעיר מפירות את חוק הפיקדון

בסניף דיזנגוף סנטר של מגה בעיר מסרבים לקבל מיכלי משקה למיחזור אחרי 20:00, למרות ששעות הפתיחה של הסניף בימים השונים מגיעות עד 22:00 ו-23:00. בסניף שינקין 24 של רשת AM:PM מסרבים לקבל מיכלי משקה למיחזור בשבת, בטענה התמוהה ש”אין מי שייקח את זה היום, זה ישכב במחסן”. הקופאית שמסרה את התשובה הזאת אמרה שזו המדיניות בכל סניפי הרשת. ולפני כמה ימים סירבו לקבל בקבוקים ב-AM:PM סניף שינקין-אחד העם, כי הם לקראת ספירת מלאי באותו לילה. שתי הרשתות שייכות לקבוצת דור אלון של דודי וייסמן.

בבלוג זה לבדו דווח ב-2008 על לפחות שש הפרות של חוק הפיקדון ב-AM:PM (מקרה אחד, מקרה שני ומקרה שלישי של אי הכללת דמי הפיקדון במחיר המשקה; ועוד שלוש הפרות של החוק בסניף אחד).

הנה עוד שלוש:

• מאי 2008, הבלוג “אריק מתבטא” מדווח ש-AM:PM פינסקר-אלנבי בתל אביב לא מקבלים בקבוקים קטנים, אלה שהפיקדון עליהם הוא 25 אגורות. וגם שטיב טעם לא מקבלים בקבוקים בכלל.

• אפריל 2008, איתן שלו מדווח ש-AM:PM אבן-גבירול-קפלן בתל אביב לא מקבלים בקבוקים כי “החגים”, אתם יודעים.

AM:PM אבן גבירול-קפלן. צילום: איתן שלו

• אוקטובר 2008, בוריס בולטיאנסקי מדווח (1, 2) ש-AM:PM ז’בוטינסקי-הרצל ברמת גן לא מקבלים בקבוקים בגלל “שיפוצים”.

AM:PM רמת גן, צילום: בוריס בולטיאנסקי, cc-by-nc-sa

השיטה תמיד אותה שיטה: כל מיני בלת”מים (שיפוצים) ובלתי-בלת”מים (שבת) שמפריעים ל-AM:PM לקבל בקבוקים, אבל לא מונעים מהם להמשיך ולהפעיל את הסניפים.

הקורא הנבון יסיק עכשיו את המסקנה שקופת המשרד להגנת הסביבה בטח מתפוצצת מרוב כסף שהגיע מהקנסות ל-AM:PM.

לקורא הנבון אין מושג לגבי עומק האימפוטנציה של השר להגנת הסביבה גדעון עזרא ומשרדו. בתחילת 2008 פניתי למשרד בבקשת חוק חופש המידע, וביקשתי לדעת כמה פעולות ננקטו וכמה קנסות הוטלו על רשת AM:PM על הפרת חוק הפיקדון. בסוף יולי, אחרי שלוש פניות ולאחר שעברו יותר משישה חודשים מאז הפנייה הראשונה – לא בוער למשרד לאכוף את חוק הפיקדון, למה שיבער להם לקיים את חוק חופש המידע? – התקבלו הנתונים המגוחכים הבאים ממרכזת פניות ציבור וממונה חוק חופש המידע במשרד, מיכל ריבלין:

להלן פירוט צעדי האכיפה שננקטו:

1. בשנת 2006 – ניתנו 6 דוחות על סך 330 ₪ כל אחד.
2. בשנת 2007- ניתנו 2 דוחות על סך 330 ₪ כל אחד.
3. בשנת 2008- לא ניתנו דוחות [נכון ליולי 2008; ע”ק].
4. בשנים 2007-2008 נערכו ביקורות רבות בחנויות הרשת.

על כל מעלליה בשנתיים וחצי, שמדגם מהם קראתם פה למעלה, קיבלה הרשת שמונה קנסות בשווי כולל של 2640 שקל. אז למה שדודי וייסמן לא יזרוק זין על החוק?

ואחר כך תבוא נחמה רונן מתאגיד המיחזור, גוף שמופעל על ידי חברות המשקאות ורוצה בביטול חוק הפיקדון, ותבקש לצמצם את שיעור המיחזור המחוייב בחוק (קריאת חובה: התחקיר של פירמה בנושא), ותציג סקרים שיראו שהציבור לא אוהב את חוק הפיקדון. מעניין למה הוא לא אוהב את חוק הפיקדון. אולי בגלל שהחנויות שגובות ממנו את דמי הפיקדון מקשות עליו לקבלם בחזרה? זה בדיוק כמו שבנק ישראל נימק את ביטול מטבע ה-5 אגורות בכך שרוב הציבור תומך בביטולו – כשברור שהציבור תומך בביטול מכיוון שהוא לא יכול לשלם במטבע הזה, כי בעלי עסקים מסרבים בניגוד לחוק לקבלו ולא נשפטים ונקנסים על כך.

תגובות

19 תגובות לפוסט “AM:PM ומגה בעיר מפירות את חוק הפיקדון”

 1. אריק on 27 בינואר, 2009 18:50

  אגב, אחרי המקרה שלי כתבתי תלונה למשרד לאיכות הסביבה (דרך הטופס/מייל באתר שלהם). אחרי מס’ חודשים קיבלתי תגובה שהם שלחו פקח לחנות ושהם קיבלו מהפקח את הבקבוקים. לטענתה הפקחים לא היו על מדים, אבל בטח מרוב תלונות בסניפים של AMPM כבר מכירים את הפנים של הפקחים :)

  למיטב זכרוני, ניתן להטיל קנסות הרב היותר גבוהים מ-360 שח לפעם אחת. חבל שמשרד לאיכות הסביבה לא עושה זאת… (או הרבה דברים אחרים במסגרת תפקידו)

 2. אמיתי סנדי on 27 בינואר, 2009 20:10

  בסניפים קינג-ג’ורג’-זמנהוף וכיכר-דיזנגוף לא מקבלים בקבוקים אחרי שבע בערב ובשבת ומועדים בגלל תלונות השכנים על רעש.

 3. עוד יובל on 27 בינואר, 2009 22:36

  בל נשכח גם את הסניפים בהם לא מקבלים בקבוקים למחזור בימים שמסתיימים באות י’ ואלה שלא מקבלים בקבוקים בימים בהם מנהל הסניף מגיע בחולצה כחולה לעבודה.

  השר הנוכחי להגנת הסביבה הוא אפילו גרוע יותר מצחי הנגבי, שלא עשה דבר. השר עזרא משתמש בכוחו הפוליטי כדי לבלום את פעילות המשרד בטוענות מגוכחות. אני משתוקק בכליון עיניים לראות את מר עזרא, פוליטיקאי משכמו ומטה, מפנה את מקומו כשר להגנת הסביבה ומעביר את המפתחות למיכאל מלכיאור או ערן בן-ימיני או אולי פרופ’ אלון טל.

 4. אורן on 28 בינואר, 2009 01:39

  מצויין שאתה מציף את זה.

 5. יהושפן ב on 28 בינואר, 2009 09:43

  במדינה שבה עבריין מוכר שמאיים ברצח על מישהו שאולי תפס לו את החניה, מקבל במשפט 3 חודשי עבודת שירות, ואנסים מקבלים אולי שנתיים, אתה באמת מצפה שעניינים כאלה יטופלו כמו שצריך?

 6. אדר on 28 בינואר, 2009 10:38

  התחקיר של פירמה היה מעולה וחשף את ערימות הבולשיט שמוכרים לנו כדי לסרס את חוק הפיקדון. האמת המרה היא שחוק הפיקדון הוא בדיוק החוק שפוגע בשכבות החלשות ביותר – הרבה הומלסים מתקיימים וקונים מוצרי מזון בסיסיים מהמעט שהם מקבלים מבקבוקים.

 7. אדר on 28 בינואר, 2009 10:40

  תיקון: אמת המרה היא שהנסיון להרוג את חוק הפיקדון הוא בדיוק החוק שפוגע בשכבות החלשות ביותר – הרבה הומלסים מתקיימים וקונים מוצרי מזון בסיסיים מהמעט שהם מקבלים מבקבוקים.

 8. אחיחי on 28 בינואר, 2009 14:21

  אבל מה נסגר עם בזק נ’ עידוק?

 9. ‏היתוך קר למפגרים » זה לא שוד, הם באו לקחת את כספי הפקדון‏ on 28 בינואר, 2009 15:16

  […] אירע שוד בסניף AMPM, אני חושד שזה אנשים זועמים שבסך הכל רצו את כספי הפקדון שלהם. תגובות ב- RSS 2.0. אפשר להגיב או לטרקבק […]

 10. איתן on 28 בינואר, 2009 16:17

  לא רק בלת”מים ודומיהם. ראה: http://gallery.eclipse.co.il/v/EthanShalev/Randonimages/DSC01994.JPG.html
  שלחתי תלונה עם הצילום למשרד להגנת הסביבה בנושא, ותגובתם היתה משהו בסגנון של “שלחנו פקח, וכשהוא היה שם הם היו מוכנים לקבל חזרה בקבוקים, אז אנחנו סוגרים את הפניה.”
  אע”פ שנתתי להם ראיות להפרת החוק, המשרד לא עשה עם זה דבר.

 11. משה שרף on 28 בינואר, 2009 16:44

  סתם רעיון, מה עם לבוא לAM PM בשינקין, לקנות בכמה עשרות שקלים וכשיבקשו כסף להתקשר לחבר שיבוא עם כמות ענקית של בקבוקים בתור תשלום, להשאיר אותם וללכת.
  החוק אומר שאתה חייב לשלם להם, החוק גם אומר שהם חייבים לשלם לך, והופה התקזזתם.

 12. מאיר הכוכב on 29 בינואר, 2009 00:29

  אחד החוקים המטומטמים שחוקקה הכנסת. אנשים ימסרו למחזור בקבוקים בכל גודל אם ישימו פח מתאים ליד הבית שלהם.

  בנוסף, התועלת במחזור פלסטיק ונייר נמוכה או שאפילו גורמת ליותר נזק מתועלת.

 13. יוני בראל on 29 בינואר, 2009 14:41

  המאבק ב-AM:PM נראה לי תלוש קצת.
  אני יודע שאני נשמע כמו “כל התלאביבים הסמולנים תצו מהבועה שלכם סושי!!!1”
  ברגע שטיפה מתרחקים מהרשת, ומנסים לגשת למקומות… כמו… אני לא יודע… הסופר השכונתי(mom-n-pop shop, לא מגה בעיר) שבו מחזירים לי שקל על בקבוק שהפקדון עליו הוא 1.2, או לא מקבלים בקבוקים שלא נקנו במקום, הדברים נראים קצת אחרת.
  אין דובר, אין מחלקת תלונות ציבור, אין אפילו תירוצים.
  אני לא יכול להתווכח ואז להתקשר למשרד להגנת הסביבה, כי אז אני לא אוכל להראות את הפרצוף שלי שם.
  פעם רציתי לשאול מישהו בחנות על זה, אבל לא רציתי להפריע לו בהפסקת סיגריה כשהוא עמד ועישן עם שלושה עובדים אחרים במחלקת הבשר.
  ברוכים הבאים לבאר שבע.

 14. יוני בראל on 29 בינואר, 2009 14:42

  אז במקום זה אני משאיר את כל הבקבוקים בחוץ ונותן להומלסים להתעסק עם זה.

 15. אסף שוחמי on 1 בפברואר, 2009 11:53

  אני מסכים מאוד, ובהזדמנות רציתי גם לספר לך צד אחר. אני גר בהרצליה, ואת הבקבוקים אני מביא בשנים האחרונות, מאז שחוק הפיקדון נחקק מחדש, לסניף מגה בקניון “שבעת הכוכבים”. פעם הבאתי לשם כי היה בחניון מכולה של אל”ה, עם אדם (אמיתי!) שקיבל בקבוקים והחזיר כסף. המכולה התפנתה ובמקומה הציבו מכונת מיחזור בתוך הסופרמרקט. חוסר רצון לעזור ואספנים עם מאות בקבוקים שהגיעו אליהם, עשו את מלאכת המיחזור מאוד קשה, אך לפחות הם מילאו אחר הוראת החוק והחזירו כסף מזומן. גם קלקולים שונים של המכונה מנעו מיחזור בזמנים מסוימים. בהמשך הזמן, הם הודיעו שהמכונה מקולקלת רק כדי שלא יגיעו אותם אספנים, והקשו על אנשים כמוני עוד יותר. בשנה האחרונה הם שינו פאזה, ועכשיו הם מתנהגים הרבה יותר בסדר. הם גם מצאו דרך להתמודד עם האספנים הרציניים (שסותמים את המכונה כשהם באים). אפשר לומר שהם, לפי מה שרשמת על המקומות בת”א, מתנהגים די בסדר.

  במקום אחר בהרצליה, הסטופ-מרקט באיזור התעשיה, כבר אין מכונה יותר. אף אחד לא בא למחזר שם, ולו רק בגלל שהם רימו את הלקוחות – הם לא הסכימו לתת כסף מזומן, אלא להשתמש בשובר שהמכונה מדפיסה כזיכוי לקניות במקום. זו, למיטב ידיעתי, עבירה על החוק. התלוננתי לאל”ה כמה פעמים. לא היה אכפת להם.

  לפני שידעתי שפינו את המכונה מ”סטופ-מרקט”, פניתי לאל”ה (שמתהדרים באתר חדש) בהצעה שיעבירו אותה למגה הנ”ל. תגובת הדוברת הייתה בסגנון “..אנחנו מבינים את הקשיים…”

 16. מעקב הפרות חוק הפקדון: האם השר ארדן יורה ל-AM:PM לקבל מיכלי משקה גם בפסח? : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 6 באפריל, 2009 21:38

  […] לעיתונאי אביב לביא, שכותב על איכות סביבה במעריב, את תיעוד ההפרות החוזרות ונשנות של חוק הפקדון ברשת AM:PM מקבו…, התירוצים השונים לאי קבלת מיכלי המשקה ופירוט שמונת (!) […]

 17. אני on 8 באפריל, 2009 00:53

  לגבי סניף זמנהוף אתם מוזמנים לפנות לשכנים.
  זה לא מ7 בערב זה בשעות הלילה.

 18. ניק on 9 ביולי, 2010 16:43

  ואני פותר את זה בדרך חלופית… אני מפתח ויכוח סוער בחנות, תוך כדי הסתה של שאר הלקוחות… בגלל הלחץ החברתי, וסקנדל הגרנדיוזי, מופיע מנהל סניף, מעביר את הכרטיס ונותן החזר עבור כל הבקבוקים!

 19. רחל שלם on 1 באוגוסט, 2014 06:18

  אתמול הייתי בשופרסל שלי שד’ קוגל 40 חולון טלפון 5046493- 03-
  ואמרו לי שם שלא מקבלים יותר בקבוקים אחרי תקופה ארוכה שכן קיבלו
  למי עלי לפנות כדי שלא יעשו לי בעיות ? שמי רחל שלם טלפון 052-4602367

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.