אינטרנט, תתבגרו!

פוסט אורח של אליהו לאב

אוי דחיינות, דחיינות. את פוסט האורח הזה אצל עידו קינן רציתי לכתוב כבר לפני הרבה זמן, בערך כשהתחלתי את מה שהפך לשמי השני, חולצות.קום. עברו הרבה פיקסלים ומגהבייטים באינטרנט הישראלי מאז התחלתי את הפרוייקט, ואני חושב שדווקא הזמן שעבר הצליח לנפק לי תובנות חדות יותר וחריפות על האינטרנט הישראלי בפרט ועל עולם הפרסום והשיווק בכלל.

אחת התובנות קשורה בחוסר בגרות של השוק הישראלי. כן, אמרו את זה לפני, סביר להניח שיאמרו זאת גם אחריי, אבל שוק האינטרנט הישראלי תקוע מבחינת תפיסתית. בחרתי לכתוב את הפוסט הזה דווקא אצל קינן כיוון שהוא פירסם את הכתבה על הבלוגרים בתשלום, ולמעשה חשף את חוסר הבגרות בשוק הזה.

חשוב לי לציין, אין לי שום בעיה עם בלוגרים בתשלום (אתם מוזמנים לקרוא לי כזה). יש לי בעיה עם חוסר שקיפות, עם ניסיון להטעות או לרמות. תעלולי הפרסום שמנסים להפעיל עלינו הם במקרים הטובים פשוט שקרים גסים (חדר 404, כמו גם המזבלה, טורחים למצוא את השקרים הללו), ובמקרים הרעים יותר משתמשים בתוכנות זדוניות להחדיר לנו פרסומות מציקות לשטח המחייה האינטרנטי שלנו.

אבל חוסר הבגרות הזה מגיע גם מהבלוגרים שמצקצקים בלשונם לנוכח הפרויקט שלי. אלה המגינים על “קדושת האינטרנט והבלוגוספירה” ומנפנפים בזלזול את ההיגיון השיווקי והשקיפות, אולי בדרך לאינטרנט נעים יותר, שעומדים מאחורי הפרויקט.

כן, אפשר לראות בי רק “איש הולך עם חולצה ממומנת”, כמו שאוהבים לשטח את העניין בתקשורת, אבל אפשר גם לחשוב קצת מעבר. הנה, התחלתי את פרויקט “החולצה האהובה שלי”, ראיינתי את המאייר המוכשר שלומי צ’רקה (ב-HD!), ואני מקווה שבעתיד יקומו אנשים נוספים שיצליחו להקים לבד גופי תקשורת מבלי לחזר על הפתחים של הטייקונים הגדולים.

תראו את אתר האינטרנט החביב עליי, College Humor, שמצליח לשלב תוכן שיווקי נעים, לא פולשני ובעיקר חכם, מה שמאפשר לקולג’ים להפיק את הסרטונים המעולים שלהם. כסף מניע את גלגלי התרבות והבידור, זו עובדת חיים. ככה זה בכל העולם, ככה זה גם בישראל. תתבגרו!

אליהו לאב מפעיל את הפרויקט הפרסומי חולצות.קום, שבמסגרתו הוא מוכר שטח פרסום על חולצתו

• עוד בנושא:
פרסום פרסום גרילה: חברות שמשקרות לנו
זהירות! אם תלכו למשביר לצרכן, אתם עלולים לחטוף משהו ויראלי
איך אתם שותים את הפרסומת שלכם? // ארד אקיקוס

תגובות

6 תגובות לפוסט “אינטרנט, תתבגרו!”

 1. trischi on 19 בפברואר, 2010 12:33

  אליהו, מחזיקה ממך לגמרי. בקרוב החולצה שלי.

 2. גירומניה on 19 בפברואר, 2010 13:22

  עלק שקיפות. כל הטוקבקים המספימים שלך בבלוגים – על זה אתה לא מדבר.

 3. אלירם on 19 בפברואר, 2010 13:53

  אני מחכה לשלב המתבקש הבא במיזם שלך: לאסוף אנשים שמוכנים להשתתף תמורת תשלום כך שמפרסמים יוכלו לקנות חבילת פרסום שבה X אנשים ילבשו את החולצה שלהם.
  זה יכול ליצור אפקט מצטבר נחמד כל עוד זה נעשה במידה.

 4. ירושלמית on 21 בפברואר, 2010 12:41

  למס’ 2 – אם אתה בא בטענות, עדיף שתבוא עם הוכחות. כי סתם לזרוק רפש במקום שאין בו אפילו שלולית זה פשוט מיותר ונמוך.

 5. הודעה בנושא שיווק ברשת | בלוג הנחש on 21 בפברואר, 2010 18:13

  […] ורק עבור יוצר הפרויקט (אליהו רהב) ולא עבור המפרסמים בו. בפוסט אורח שפירסם אליהו רהב בחדר 404 הוא דיבר על כך ש"הרשת צריכה להתבגר" ולהבין שתוכן […]

 6. הודעה בנושא שיווק ברשת « creamdela.com on 1 במרץ, 2010 07:12

  […] ורק עבור יוצר הפרויקט (אליהו רהב) ולא עבור המפרסמים בו. בפוסט אורח שפירסם אליהו רהב בחדר 404 הוא דיבר על כך ש"הרשת צריכה להתבגר" ולהבין שתוכן […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.