הסתה? לייק!

הטוקבקים, מוסד ישראלי ייחודי שחוגג בימים אלה עשור להיווסדו, סומנו על ידי פובליציסטים, משפטנים, פוליטיקאים והציבור הרחב כמערכת הביוב של השיח הלגיטימי, שם אנשים יכתבו כל דבר, כולל דברי שטנה, שנאה, הסתה ודיבה.

השנאה וההשמצה בטוקבקים מקורן, כך מקובל לחשוב, באפשרות שניתנת למטקבק לשפוך את מררתו בלי לקחת אחריות על מעשיו ומבלי להכתים את המוניטין שלו, למשל כשמישהו יחפש את שמו בגוגל. הטוקבקים הם כמו ריסוס גרפיטי באישון לילה, קריאות גנאי בהפגנת המונים או השארת מכתב נאצה לא חתום בתיבת הדואר של השכן ששוב השאיר את דלת הכניסה פתוחה.

פייסבוק מערער את האקסיומה הזאת: הרשת החברתית הפופולרית, שבה פעילים 2.8 מיליון ישראלים, מלאה עדכוני סטטוס, תגובות, דפים וקבוצות עמוסי נאצות, קללות ואפילו איומים, שגולשים מפרסמים בגלוי, בשם מלא שתמונת פרופיל לצדו.

המאמר המלא מתפרסם באתר “בית אבי חי” במסגרת פרויקט “שנאה.קום”.

תגובות

5 תגובות לפוסט “הסתה? לייק!”

 1. אלישיב on 13 ביולי, 2010 18:44

  פייסבוק (וחובת ההזדהות בכלל) יוצר שני דברים:
  א. בניגוד לטענתך, אנשים חושבים פעמיים וממתנים מאוד את כושר ההבעה המתפרץ שלהם כאשר השם והתמונה שלהם מתנוססים לצד התגובה. נכון שיש קבוצות שנאה גם בפייסבוק אבל זה בכלל לא בר השוואה למרחץ הדמים באתרי החדשות.
  ב. במידה ויש תגובה שמוציאה שם רע או מסיתה לאלימות – ניתן להגיע בקלות לכותב התגובה (נכון, אפשר לפתוח פרופיל בדוי ולהשתמש בפרוקסי אבל זה זניח)

  *ויש גם בונוס* אפשר לזהות ביתר בקלות תגובות בתשלום

 2. יובל on 13 ביולי, 2010 19:26

  אחד הגרפיטי-באסטינג האהוב עליי הוא זה שהוסיף ל”כהנא צדק!” את המשפט “מין אנאלי שולט!”, עם דמיון מרשים בגופן.
  דרך השלום בת”א, סביבות 2004.

 3. אהוד on 14 ביולי, 2010 12:57

  מאיפה הגיעה הבננה של “ישנוני” לכאן?

 4. זו אני on 14 ביולי, 2010 20:12

  חצי פוסט זה לא נחשב!
  כבר הגענו אליך לכאן, למה לשלוח למקום אחר?

 5. עידו קינן on 14 ביולי, 2010 20:13

  ז”א, את צודקת, זו הונאה לשמה.

פרסום תגובה