שנית קטיפא: הזיה על הימין ההזוי


פוסט של יהונתן זילבר


הסערה ששטפה את חוגי הימין בארץ השבוע התחילה, באופן לא מפתיע, ברשת האינטרנט. ארגון “שנית קטיפא לא תיפול” מארגן את ההפגנה השבועית נגד מכירת פירות וירקות לתושבי הרצועה תחת הכותרת “אל תתנו להם ויטמינים!” ההפגנות מתבצעות תוך חיכוכים עם כוחות הביטחון ולעיתים קרובות נזרקות בהן עגבניות. באתר התנועה, “המלפפונים הם שלנו” (melafefon-ours.org) הופיעה הודעה שנדמתה תמימה לעין הבלתי מזויינת, אבל גררה אחריה קיתונות של מירמור וכעס, שחשפו את ריבוי תתי-הזרמים התת-קרקעיים השוצפים מתחת לפני השטח האחידים למראה של הימין הקשה בישראל.

לשון ההודעה (המובאת כאן בקיצור; להודעה המלאה פנו ל: melafefon-ours.org/lo-kashe-lo-kasher)

לא קשה, לא כשר

חברים נפלאים ונהדרים! שמחנו לראות גם אתכם בהפגנה השבוע. כידוע לכם, אנחנו מארגנים את ההפגנות יחד עם חבורה נהדרת של נוצרים אוונגליסטיים מארה”ב המפגינים איתנו בשמחה ובעזוז ואפילו משתתפים בהוצאות על האוטובוס. לאחרונה התבשרנו שמתגלים ויכוחים קשים על הסנדוויצ’ים שמביאים איתם חברינו מארה”ב משום שהם מכילים לפעמים “בולוני” שהוא נקניק ממין שאינו כשר ולעיתים גם, השם יתברך, שילוב של “בולוני” וגבינה. אנחנו יודעים שלעיתים המנהגים של הגויים אינם נעימים, אבל כאשר מנהלים מאבק משותף מתוך כבוד הדדי, יש צורך גם בפשרות ובהתחשבות, הנובעות מהבדלים בתפיסות ובאורחות החיים. לכן ביקשנו מכל המשתתפים שלא להציק לגויים בזמן שהם אוכלים, לא לזרוק את הסנדוויצ’ים שלהם לפח כשהם יורדים לרגע מהאוטובוס, ונדמה לי שלא צריך להרחיב את הדיבור לגבי אותה תקרית שבה אחד משותפינו מצא את הסנדוויץ’ שלו ספוג בנוזל מסתורי.

רבים משותפינו האוונגליסטים הביעו אי נחת בעניין היחס לארוחות הצהריים שלהם. חלקם אף נמנע במפורש מהגעה להפגנות בגלל הסוגיה הזאת. מאחר ושיתוף הפעולה הזה הוא קריטי בעינינו, ומאחר ונוכחותם של הפעילים מארה”ב בהפגנות הוא דבר שאנחנו לא מוכנים לוותר עליו, אנו מבקשים מכל המשתתפים לתת לאחינו לאכול לא כשר בנחת שנאמר כבדהו וחשדהו וכל עוד לא מציעים לכם ביסים, לא ליצור עימותים.

ההודעה פורסמה ביום ראשון, ה-11 לחודש, ולא עוררה תגובות מיוחדות עד שהבלוגר דובל’ה טבנקין, המפעיל את האתר “אין פרטנר”, העיר עליה בבלוגו. “זו תופעה ידועה במאבקי הימין ברחבי העולם”, הוא כתב, “שבה מטרה אחת נרמסת כדי לשמש מטרה אחרת. כאילו אומרים לנו, אלוהי אברהם ויעקב יכול לחכות; אנשים יראי שמיים ושומרי מצוות, לכו חפשו את החברים שלכם במאה שערים; הוויטמינים חשובים יותר מהשבת“.

ההודעה השיגה את מטרתה; עוד באותו היום התפוצצה הבלוגוספירה הימנית, כמו גם הפייסבוק והטוויטר, בדיונים נוקבים לכאן ולכאן. ד”ר רות כרמון, ממקימות אירגון “נשים למען ברית מילה”, כתבה מאמר חריף מאוד בגנות אי-ההתנגדות לבולוני. (“לצערנו כי רב,” היא כתבה, “ההיסטוריה מלאה בדוגמאות שבהן אנשים טובים ויראי שמיים תמכו במשטרים דכאניים ורצחניים, שונאי השם, רק כי הם היו בראש הנכון בכל הנוגע לשכנינו מעבר לגדר”). חריפות יותר היו התגובות למאמרה: הבלוגרית החרדית לחמית בת חנן העירה, “כל פעם שננגס ‘בולוני’ על אדמת ישראל קודש, הרי זה כאילו כל אחד מאיתנו יצא לרחוב בשבת על אופנוע תוך כדי שהוא שורף ספרי תורה ומגדל שפם כמנהג הישמעאלים”. היו מיעוט שהתנגדו לחריפות התגובות (“עכבר שבת” ציין כי “הערבים לוקחים לנו את המדינה והוויטמינים ואתם מתקוטטים על סנדוויץ’ של מישהו אחר”, אבל הוא זכה להתעלמות כמעט גורפת). אחת ממארגנות הפגנת הוויטמינים כתבה מנשר ארוך ובו היא כתבה, “אתם לא מבינים שגם הבקשה לאכול ‘בולוני’ בשקט באה מכיוון אנשים יראי שמיים ושומרי מצוות. אמנם השמיים לא אותם שמיים אבל כולנו ילדים של אלוהים. גם אם זה לא אותו אלוהים”. “משיח שקר” ענה לה: “כל זה טוב ויפה אבל הם עכו”ם יימח שמם ולמה את שונאת את השם יתברך?” דובל’ה טבנקין ענה בתגובה בבלוגו, “החוצפה היא שאומרים לנו שאם גם הם מאמינים באלוהים, אז לגרום לאלוהים שלנו לבכות זה פתאום בסדר”.

בינתיים הפייסבוק המה: קבוצה חדשה בשם “ויטמנים [כך במקור] שונאים את אלוהים” זכתה לכמעט עשרים אלף חברים תוך שבוע. “חמור גרם אפיים” כתב בטוויטר שלו: “איך כולם עיוורים? איפה אתם גרים, על איזה כוכב לכת?” בינתיים פורסם בעיתונות הכללית כי צריכת הירקות והפירות בקרב פלשתינאים בין הגילאים 12-55 עלתה ב-12% ברבעון האחרון. משתמשת הטוויטר tfilin08 כתבה ביום ראשון, “סליחה באמת שאני לא הולכת וקוטפת לאש”ף את המלפפונים מתוך הצלחות זה בטח אומר שאני מתנצרת או משהו”. הבלוגר עודד נקניקי, חובש כיפה אך ציניקן מקצועי, פרסם שיר היתולי בנושאי כשרות של סנדוויצ’ים שהקליטה להקת הפאנק החסידי “שומו שמיים”.

בינתיים הדיון הלך והחריף. עצומה שהסתובבה בבלוגו-, פייבסוקו- וטוויטרו-ספירות קראה לדרוש להציב משגיחי כשרות בכל מעבר גדול לגדה ולרצועה. חבר הכנסת מן הימין יעקב חבקוק הגיש הצעת חוק האוסרת מכירת ויטמינים ללעיסה לילדים בשטחי הרשות. עשרים בלוגרים, כמעט חצי מהבלוגוספירה, באו לכנסת לתמוך בו. בינתיים חמישה (!) בלוגרים מהימין הקיצוני-הקיצוני הקימו מחאה משל עצמם: הם דרשו שהסנדוויצ’ים של הגויים יהיו לא רק כשרים, אלא גלאט-כשרים, אחרת יחרימו את ההפגנות וגם יקראו לכל מי שהם מכירים לא לבוא גם כן. בדיון סוער בין תומכי הכשרות ובין תומכי הכשרות-גלאט קראה לחמית בת חנן לדובל’ה טבנקין “נאציל’ה”. קטטות אגרופים נצפו בכמה קפה-אינטרנט באיזור עפרה ומעלה אדומים. מישהו ירק על עודד נקניקי ברחוב.

ביום חמישי פרצו הפלשתינאים את הגדרות ופשטו על כל מטעי הירקות בדרום ואכלו את כל הכוסברה. איש לא שם לב, משום שכולם בדיוק רבו באינטרנט.

היה זה פוסט של יהונתן זילבר, מייסדו ועורכו הראשון של מגזין “גבר“. יהונתן כתב על הזין הכביר של צה”ל בגליון יוני 2010

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

12 תגובות לפוסט “שנית קטיפא: הזיה על הימין ההזוי”

 1. Richard Smith on 26 ביולי, 2010 13:32

  מזכיר קצת את זה?
  http://www.youtube.com/watch?v=gb_qHP7VaZE

 2. לא יונתן on 26 ביולי, 2010 13:48

  יונתן – בבקשה תשנו את העיצוב של ‘גבר’. אי אפשר לקרוא שכל החלק הימני באפור.

 3. רואה שחורות on 26 ביולי, 2010 13:49

  This is why we can’t have nice things

 4. שחר on 26 ביולי, 2010 14:09

  עקיצה איכותית! אהבתי מאוד

 5. נעמה on 26 ביולי, 2010 14:59

  זה מצחיק והכל, אבל ההבדל הקטן הוא שאף אחד לא ביקש מהמתנחלים בהזיה הזאת לאכול את סנדוויץ’ הבולוני של חבריהם האוונגליסטים

 6. איתי אקנין on 26 ביולי, 2010 15:12

  ענק!
  (ממליץ לקשר להודעה המקורית שגררה את הדיון, בשביל החבר’ה שלא עוקבים)

 7. דורה on 26 ביולי, 2010 15:12

  נורא קל “לנצח” בוויכוח כשאין לך שום אינטרס או מעוברות בעניין מלבד להגיד שאחרים הם מטופשים. זה תמיד נכון: כשאתה עומד מהצד בגיחוך משועמם, אקטיביסטים הם כל כך מצחיקים שזה משהו.

 8. רגשות מחושבים on 26 ביולי, 2010 15:30

  או שאני לא איכותי או שהעקיצה לא איכותית בכלל, כי מלבד טייקאופים ברמת “יש לי יש לי” על שמות של בלוגרים לא ברורה עמדתך בעניין ואת מי בדיוק אתה עוקץ. גם היפוך ה- scenario לא מלא ולכן מתמסמס לגמרי. אם הבקשה מהמפגינים הייתה להפסיק לרדת על הפלסטיניות שהן לבושות בלבוש דכאני או שבמאמר שלך הבקשה מהמתנחלים הייתה להפסיק להביא אוכל כשר גלאט להפגנות כי השחיטה היהודית פוגעת ברגשות הנוצרים הייתי מבין איכשהו. עדיין לא את עמדתך, אבל לפחות את ההיפוך.

 9. ג'וני on 26 ביולי, 2010 15:38
 10. רגשות מחושבים on 26 ביולי, 2010 15:47

  אם דורה צודקת והכוונה שלך היא ללגלג על שני הצדדים אז מה שכתבת מקביל לטוקבקים הקבועים בידיעות על ביטול הופעה “מי זה הטמבל הזה? לא מעניין אותי בכלל יגיע/לא יגיע”, רק ששם זו לפחות תגובה על ידיעה שאלפי אנשים מגיעים אליה מהעמוד הראשי של האתר בלי שחיפשו או ידעו על ההופעה הספציפית הזו, ואז זה בעצם במקום לומר “למה שמתם לזה הפניה בעמוד הראשי?” כאן אתה חופר בכל הפורומים והאתרים של פעילים, שמשמשים בערך את הפעילים + 3 מתעניינים וכל זה בשביל לכתוב עמוד שלם שאומר, אם דורה הבינה נכון, “אתם קטנים, קטנוניים ולא מעניינים”.

 11. NY on 26 ביולי, 2010 16:16

  אני מתבייש בכך שהבנתי מה נושא הפוסט. זו הוכחה איומה לכך שאני שורץ יותר מדי באינטרנטים האלה. או אולי שיש יותר מדי אנשים עם מודעות פוליטית ברשת. למה, לעזאזל, אי אפשר לסדר שכולם יהיו ניהיליסטים סוציופתים ויהיה שקט?

 12. דורה on 28 ביולי, 2010 10:30

  ג’וני, אתה כל כך מתיש אותי שאין לי כוח אפילו ללחוץ על הלינק.

פרסום תגובה