הגז הטבעי עלה להם לראש: משקיעים מאיימים על עיתונאים

עמירם כהן סיפר ב”הארץ” (20.8.2010):

בחצות או קצת קודם לכן צילצל הטלפון:
“שלום, זה כהן מהעיתון?”.
“כן. זה כהן מהעיתון”.

“תגיד, יש לך סיאט איביזה לבנה?”.
“כן”.

“המספר שלה הוא .. .. ..?”.
“לא. זה לא המספר שלה”.

“קיבינימט, טעינו”. טריקת טלפון.

יצאתי לחנייה. הסיאט הלבנה שלי עמדה ברחוב, במקום שבו החניתי אותה בערב. 20 מטר ממנה עמדה סיאט לבנה דומה, גלגליה מפונצ’רים ושריטות עמוקות לאורכה ולרוחבה, כולל על מכסה המנוע והגג. למחרת ובחודשים הבאים החניתי את המכונית שלושה רחובות מהבית. ידעתי שבפעם הבאה המשקיעים לא יטעו. הם סימנו אותי, כתב האנרגיה של “הארץ” בשנת 2000, כאויב הציבור מספר אחד.

[…]

באותם ימים הפכתי לאויב המשקיעים. תמיד היתה להם סיבה לכעוס: כשכתבתי שהסיכויים לתגלית מסחרית מעטים – הורדתי להם את המניה; כשכתבתי שהסיכויים טובים, ובסופו של דבר לא היתה תגלית – גרמתי להם להפסד.

הניסיון לחבל במכונית הסיאט הקטנה שלי היה רק אחת השיטות של “החבר’ה”. היו גם הטרדות אינסופיות בטלפון, בעיקר נהמות ואיומים, צלצולים בדלת בשלוש בלילה וכל מיני תעלולים אחרים. נאלצתי לשנות את מספרי הטלפון שלי ולהפוך אותם לחסויים לתקופה ארוכה.

עכשיו הם חוזרים. עורך אתר גלובס, דורון אביגד, מדווח היום (24.8.2010):

קומץ ממשקיעי גבעות, שבטוח משום מה כי אתר “גלובס” מנהל מערכה תקשורתית הזויה כלשהי נגד גבעות, החל לשגר איומים, מפורשים ועקיפים, לכתבי האתר ולעורכיו. איומים אלו התקבלו בשיחות טלפון, בסמסים, במיילים ובהודעות מאיימות בפורום גבעות שבאתר “גלובס”.

“אל תשכח שאנחנו יודעים שאתה גר קרוב לאתר הקידוח”, נכתב בהודעת טקסט לאחד מכתבי האתר לאחרונה. הודעה אחרת נשלחה סמוך לחצות בלילה ובה נקבו בשמותיהם הספציפיים של הכתבים תחת התואר “כלבים” – ונקטו באיום מפורש: “אתם עוד תשמעו מאיתנו…”.

האלימות המילולית הופנתה גם כלפי חברי פורום גבעות אחרים, אשר “העזו” להביע ביקורת כלפי הודעות גבעות לבורסה. חברים אלו קיבלו הוראה מפורשת ומאיימת לחדול מביקורת שלילית כלפי הודעות החברה ולא “ימצאו עצמם מפוחלצים על קיר…”. איומים אלו לפי דיווחי הגולשים אף הרחיקו לכת – ואחד המאיימים אף טרח להבהיר: “יש לי הרגשה שהאנשים שלי דיברו איתכם בעבר והסבירו לכם שמה שאתם עושים לא מקובל עלי – כנראה ששיחת טלפון לא הספיקה לכם – הפעם ידברו איתכם בפתח הדלת!”.

אלימות זו התעצמה ככל שהתגברה הביקורת ב”גלובס” על דיווחיה העמומים של שותפות גבעות לבורסה, אשר הביאו להתערבותה של רשות ני”ע בנושא, ולהצגתן של כתבות שטח ותחקיר, דעות ופרשנויות בעיתונות הכלכלית בכלל, ושל כתבי “גלובס” בפרט.

תגובות

3 תגובות לפוסט “הגז הטבעי עלה להם לראש: משקיעים מאיימים על עיתונאים”

 1. Richard Smith on 24 באוגוסט, 2010 17:28

  עצוב.

 2. חנן on 25 באוגוסט, 2010 01:59

  אחלה תמונה

 3. יוני בראל on 25 באוגוסט, 2010 13:32

  סתם התקטננות, אבל “אתם עוד תשמעו מאיתנו…” זה איום עמום ולא ספציפי. מסגירות אותו שלוש הנקודות.

  “אני אהרוג אותך”, לעומת זאת, הוא איום מפורש.

פרסום תגובה