אסור לגלוש באינטרנט* (הצעת הגשה)

פוסט של אפי פוקס

התראיינתי אתמול לתכנית אקטואליה בתחנת רדיו חרדית שפנתה אליי בנושא הגנת הפרטיות בהקשר לשירותי גוגל. המפיקה שוחחה איתי בטלפון לפני מספר ימים כדי לתאם את נושאי הראיון. בשיחה היא טרחה בכל פעם לתקן אותי ולהבהיר שלא ראוי לשתמש בדוגמאות מסויימות ומוכרות שארעו, דוגמת חשיפת התערטלות, בגידות וכו’. קיבלתי בהבנה את הבקשה.

אתמול בבוקר, במהלך הראיון, אני והשדר שוחחנו על שירותי המיפוי והדואר האלקטרוני של גוגל, והופתעתי לשמוע שאלות ענייניות ומעמיקות יחסית על שאלות פרטיות באינטרנט, המרחב הציבורי, זיהוי אדם על פי שאילתות חיפוש וכד’. במהלך השיחה גלשנו לשאלות על שירותי הדואר, מנוע החיפוש ועל צילום הרחובות. עניתי בהרחבה ונמענתי מלציין דוגמאות “לא נאותות”. בסיום הראיון הודה לי השדר והוסיף במהירות: “תודה לעו”ד פוקס ואני מבקש להזכיר למאזינים שלנו שגדולי ישראל קבעו שהגלישה באינטרנט אסורה“.

האינטונציה והתזמון של האזהרה בסיום הראיון הזכירו לי את הסיומות הבנאליות בפרסומות רדיו וגרמו לי לחשוב קצת על המשמעות של “האיסור” ואיך שהוא באמת נתפש אצל קהל המאזינים (החרדי) של התחנה. הרי ניכר היה שהכתב ידע היטב על כל השירותים שהוא שאל עליהם, ניכר שאופי הראיון כוון לאנשים שלא צריך ללמד אותם מה זה אינטרנט ומהם השירותים של גוגל.

ואז הבנתי מאיפה המשפט הזה מוכר לי. האזהרה של השדר נשמעה כמעט כמו הכוכבית המגוחכת שמופיעה בפרסומות ובשלטים ושאומרת תמיד את המובן מאליו – “המציג אינו חייל/רופא”, או “הצעת הגשה בלבד: הקורנפלקס שבתמונה אינו כולל את החלב והקערה”.

גם ההערה של השדר נשמעה בסגנון “כולנו יודעים שכולנו גולשים באינטרנט, אבל הייתי חייב להכניס את הכוכבית. כי אני חייב”. אז הוא הכניס.

_______________________________
היה זה פוסט של אפי פוקס, עורך דין ויזם אינטרנט

הפוסט נשלח באמצעות הפוסטומט. איור: יעל בוגן, העין השביעית, cc-by-nc-sa. עיבוד: עידו קינן

תגובות

10 תגובות לפוסט “אסור לגלוש באינטרנט* (הצעת הגשה)”

 1. נתאי on 1 בנובמבר, 2010 12:32

  מזל שהוא לא אמר: “המציג הינו כופר ומשומד”

 2. אילן on 1 בנובמבר, 2010 14:05

  לי זה הזכיר יותר את אזהרת משרד הבריאות על קופסאות סיגריות

 3. עינת אדר on 1 בנובמבר, 2010 21:55

  טוב שהוא לא אמר שגלישה באינטרנט עשויה לגרום למוות מוקדם ואין אונות

 4. ניצן on 1 בנובמבר, 2010 23:54

  זעקה גדולה! גדולי הדור קבעו שגולשי ה”אינטר-נעט” חוטאים הם, וירשו גיהנום! הרי שבתוככי ה”אינטר-נעט” סובבים להם צוררינו ומכים שוק על ירך נשמה יהודית שתילכד בטרפם, כמו לא ידעו דרך ארץ, שלימדונו אבות! הגולשים מקלידים במקלדותיהם מילות טומאה, טרפה ונבלה ועל המסך מופיעות מאליהן תמונות זימה והפקרות – אלא שלא מאליהן, כי אם מאשמדאי! פסק הרב הגדול כבוד הבאבא-בון כי ב-“גוגעל” נופלים רק תינוקות שנשבו, כופרי דת משה ומשלמי מיסים, לכן ישמור יהודי בניו ממלתעות החיה, וירחיקם מן האינטאנעט כרחוק אור כשדים מארם נהרים, או כ”ד אמות וחצי, הזול מביניהם

 5. נדב פרץ on 1 בנובמבר, 2010 23:57

  הרי ידוע ש:
  אנטרנט=סרטן
  ואם נפתח את המשוואה:
  אינטרנט=סרטני
  שזה כמו סרטן, רק קטן וחמוד

 6. אבישי עברי on 2 בנובמבר, 2010 03:40

  בדיוק כמו אייטם על מריחואנה בחדשות ערוץ 2, עם אותה התחסדות של המגישים.

 7. 'אל תשפוט אדם עד שתגיע למקומו' on 2 בנובמבר, 2010 14:38

  הסיבה הרבה יותר פשוטה, יש כמה “גדולי ישראל” שלא תמיד מסכימים זה עם זה, השדרן אולי הולך ע”פ רב אחר ממנהל התוכנית

 8. אורי ברייטמן on 2 בנובמבר, 2010 20:44

  זה מזכיר לי קפה: כשפולי הקופה הראשונים הגיעו לראשונה למדינות האיסלאם, אנשי הדת אסרו לשתות קפה. תוך כמה שנים הקשישים מתו, ואז כולם שתו בכיף.

 9. שרה on 10 בנובמבר, 2010 22:25

  אתם נהנים לשפוך בוץ על אוכלוסיה שאתם כלל לא מכירים?

 10. אבישי עברי on 11 בנובמבר, 2010 00:13

  מכל רגע

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.