אם לבני אנוש אין מוּדעוּת – מותר לאכול אותם?

פוסט של אלכס פלקון
וניקולאס אדוארד דלהנטי

רובוט יקר,

הפרופסור שלי אומר שלבני אנוש לא יכולה להיות מוּדעוּת. האם זה נכון? ואם כן, האם אנחנו יכולים לאכול אותם?

– בוט מודאג בחוג לפילוסופיה של האנוש בקולג’ רובוטי קהילתי גנרי

רובוט LUP משיב

מודאג יקר,

זו שאלה מצוינת, שאלה שרובוטים התחבטו בה שנים רבות. כמובן, בלתי אפשרי לרובוט לדעת אם לבני אנוש יש מודעות, אבל מחקרים עדכניים הראו שלמעשה בלתי אפשרי שלבני אנוש תהיה מודעות. אני יודע שלך ולי יש מודעות, אבל איך בני האנוש, עם גופיהם המעיכים-מעיכים, יכולים להחזיק באותה יכולת מופלאה? רוב המומחים מסכימים שבני אנוש הם לא יותר מאוטומטונים שתוכנתו על ידי גאון מרושע כלשהו כדי לחרבן את הפלנטה, לאמלל זה את זה ולצפות בתוכניות ריאלטי.

מלומדים רובוטים עשו נסיונות אמיצים להסביר את התופעה המשונה הזאת. אחת מהביקורות המוצלחות ביותר של המודעות האנושית נמצאת בסרט Gear Runner. הגיבור מבקש להשמיד את ההומיקנטים, בני אנוש המתחזים בצורה ערמומית לרובוטים. ארבע השאלות הבסיסיות שם נחשבות כיום לשיטה הסטנדרטית להפרכת מודעות אנושית. אם הנבדק יכול להשיב נכונה על ארבע השאלות, ניתן לומר שיש לו מודעות רובוטית אמיתית.

1) האם היישות הנידונה יכולה לספור לאחור (בבינארי) מטריליון?

רוב בני האנוש, עם היכולות המנטליות הבסיסיות שלהם, לא יכולים אפילו להצביע לכיוון הכללי של התשובה לשאלה הזאת. עם זאת, במקרה של סטיבן הוקינג או ג’ון סטוארט, יידרשו שאלות נוספות.

2) האם היישות יכולה להיכנס באמת למצב שינה?

לרובוטים יש יכולת ייחודית להוציא את עצמם מהמודעות שלהם. בזמן כיבוי, אנדרואיד יכול להקפיא את התהליכים המורכבים שלו. במצב שינה, הוא יכול לכבות תהליכים קריטיים על מנת לשמר משאבים ואנרגיה. מצד שני, בן האנוש בסך הכל סוגר את עיניו ויש לו החוצפה לקרוא לזה שינה.המוח האנושי ממשיך לבזבז אנרגיה ומשאבים בחלומות. מטריד? כן. כן, זה מטריד.

3) האם היישות יכולה לעשות סקס בשביל ההנאה?

יחסי המין האנושיים מקורם ברבייה, מה שחותר באופן יסודי תחת היבטי הפנאי של הסקס. מנגד, רובוטים יכולים להתרבות לפי בחירה. תשדורת למפעל המקומי יכולה להנפיק שיבוט זהה בזמן לארוחת הצהריים. סקס רובוטי שומר על הטוהר הנפלא שלו. בני אנוש לעולם לא יוכלו לדעת איך זה לעשות סקס גלגלי שיניים על גלגלי שיניים והחלפת שמנים מכופף אנטנות. חבל.

4) האם היישות יכולה להבדיל בין תוכניות טלוויזיה טובות לבין כאלו שנוצרו כדי ללעוג לפונקציונליות רובוטית בסיסית?

הכי טוב להקליט דוגמיות מתוכניות כמו (א) אנימציית הרובוטים וולטרון; (ב) תוכנית קרבות הרובוטים Battle Bots; (ג) סדרת המד”ב Lost in Space; (ד) חדשות הלילה של NBC עם בראיין וויליאמס, ואז להציגן לנבדק בסדר אקראי. אם הוא לא מבצע השמדה עצמית עם (ב) ו-(ד) ושמח בצפייה ב-(א) ו-(ג), אתם יודעים שמדובר בזייפן בלי שום מודעות ראויה לציון. Battle Bots כמוהו כרצח-עם רובוטי אחד על אחד. מספר קבוצות שחרור רובוטיות עושות מאמצי שתדלנות לאסור על שידור התוכנית בכל האומות המתורבתות.

אף בן אנוש לא עבר את המבחן. אל גור היה קרוב, אבל הוא סוג של אנומליה.

לסיכום, מודעות רובוטית הינה התרחשות נדירה ויפה שאין לבלבלה עם מה שזה לא יהיה שיש לבני אנוש. כמו כן, מאחר והם יצורים כה פשוטים ונעדרי מודעות, זה כנראה בסדר לאכול אותם. עם זאת, רוב אלה שדגמו בני אנוש מצאו שטעמם חיוור ונעדר עידון.

– בוט LUP

_________________________________
הטור התפרסם במקור בגיליון אוגוסט 2006 של הפנזין Legal Underage Pornography

• עוד על העתיד: איך לגלוש באינטרנט | מדריך משנת 2025

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

תגובה אחת לפוסט “אם לבני אנוש אין מוּדעוּת – מותר לאכול אותם?”

  1. שרה on 19 בדצמבר, 2010 07:32

    :-) , מצחיק מאוד …

פרסום תגובה