אתר “הארץ”: תאונת דרכים של שימושיות וממשק

פוסט של מעין ששון

חיפשתי מה לקרוא בשישי בערב, עברתי על הספרים בספרייה שלי ולא מצאתי. נכנסתי לאינטרנט ונחתתי על כתבה באתר “הארץ”, “שאלון ספרותי | חמישה ספרים לאי בודד“. את הערב סיימתי בלי לקרוא ספר, אבל גם בלי לקרוא ממש את הכתבה. הסיבה: שימושיות.

הרבה פעמים קשה למצוא את הגבול הדק בין עיצוב לאפיון ממשק משתמש. במקרה הנוכחי אני חושבת שהבעיה המרכזית היא ממשק המשתמש ושימושיות לקויה. העמוד יכול היה להיות מוצלח הרבה יותר אחרי מספר שינויים קלים בממשק המשתמש. מסתבר שגם בעיתון הארץ חשבו ככה, אבל לא יישמו, ועל כך בהמשך.

אז מה לא עובד כאן?

א. הבעיה המרכזית היא שבמשך שניות ארוכות לא הצלחתי למצוא את גוף הכתבה. ההפרדה בין כותרת הכתבה לבין גוף הכתבה באמצעות פרסומת וכפתור “Recommend” של פייסבוק מבלבלים מאוד. הם גרמו לי לחשוב שהכותרת היא גוף הכתבה, ושעלי ללחוץ על לינק כדי להגיע לכתבה עצמה.

ב. ניווט ברכיב גלריית תמונות. ב”הארץ” שכחו שמדובר באתר בעברית, ולכן רכיב הדפדוף צריך להיות על פי כיוון הכתיבה, מימין לשמאל. לפיכך, הקישור “לתמונה הקודמת” צריך להיות בצד ימין ו”לתמונה הבאה” צריך להיות בצד שמאל.

ג. חשבתי שעכשיו אוכל לעיין בכתבה ואז התברר לי, אחרי לחיצות חוזרות ונשנות, שהבעיה היא לא בדפדפן שלי (גוגל כרום), אלא שאי אפשר ללחוץ על הטקסט “לתמונה הבאה”/”לתמונה הקודמת”. רק לחיצה על אייקון המשולש מעבירה אותי קדימה או אחורה.

ד. ואז הגעתי לפעולה הבאה הנפוצה – רציתי לקרוא את התגובות לכתבה. כדי לקרוא או להגיב, המשתמש יכול להקליק על על “הוספה/קריאת תגובה” ליד הכותרת, או לגלול לתחתית העמוד.

ה. על פניו, זו החלטה מעניינת לתת בראש הכתבה אפשרות לתגובה, למרות שהמקום הטבעי הוא בסוף הכתבה, אחרי שהגולש קרא אותה. אלא שהיישום מקלקל הכל: לחיצה על הוספת תגובה הובילה אותי בקפיצה לתחתית העמוד לאיזור התגובות. ציפיתי שייפתח פופאפ או שאגיע לאיזור התגובות עם שדות הוספת תגובה פתוחים, או כל דרך אחרת שבה תהיה לי אפשרות להוסיף תגובה. אבל לא משנה אם אני רוצה לקרוא או להגיב, ההקלקה מנסה להקפיץ אותי לכפתור “הוספת תגובה חדשה” בתחתית שובל התגובות, אלא שהעמוד לא ארוך מספיק, והתוצאה היא שהגעתי למקום לא ברור באמצע התגובות. חבל, אפשר היה להוביל אותי לראש התגובות, שבראשן יש כפתור “הוספת תגובה חדשה” נוסף.

ו. כאשר ניסיתי את האפשרות השנייה, גלילה לתחתית העמוד, גיליתי שהדרך ארוכה ומלאת מכשולים: בלוק של כתבות נוספות שעשויות לעניין אותי, כפתורי שיתוף הכתבה, מודעות, לחצן “חזור” (לאן? טוב ששאלתם, לראש הכתבה), עוד מודעות ורק אז התגובות.

ז. למטה למטה נמצאות גם “עוד כותרות”. אחרי הכתבה והתגובות זה המקום הנכון לכותרות נוספות, אבל כבר עייפתם אותי עם “כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך” מיד אחרי סוף הכתבה, אז אני כבר לא מעוניינת.

חשבתי על דרכים לשפר את המצב. הרעיונות המרכזיים שהיו לי התמקדו בהפרדה ברורה בין רכיבי העמוד, העברת רכיבי השיתוף לגוף הכתבה עם טקסט שעוטף אותם, הצגת ההמלצות לכתבות נוספות לצדי העמוד ובתוך גוף הכתבה, הוספה של רכיב “Recommend” בתחתית העמוד, תצוגה של מספר התגובות בראש העמוד, ועוד ועוד. הרפרנס שחשבתי עליו היה אתר הניו יורק טיימס, שפותר בדרך נהדרת הצגת מידע ותכנים מסוגים שונים בעמודי כתבות.

במהלך המחקר הקצר שערכתי, בדקתי מה קורה באתר “הארץ” באנגלית, וגיליתי שאני לא צריכה לעבוד קשה כדי להדגים את הפתרונות. יש ל”הארץ” אתר שמיש, מעוצב יפה ובעל ממשק משתמש מצויין. חבל שלא תרגמו אותו גם לעברית.

____________________
מעין ששון מנהלת פרוייקטים ועוסקת באפיון UI/UX בחברת קוד אואזיס

תגובות

12 תגובות לפוסט “אתר “הארץ”: תאונת דרכים של שימושיות וממשק”

 1. ויטלי on 19 בינואר, 2011 10:03

  מעין, סחתיין על ניתוח יפה ויסודי!

  ותודה על המחמאות לאתר הארץ באנגלית, שאותו אנחנו עשינו (http://bit.ly/gV1EK4).

  לגבי הניווט בגלריית התמונות, ממש לפני שבוע כתבתי על אותו נושא בגלריית התמונות של ynet, וזה הוביל לניתוח יותר מעמיק בתגובות: http://bit.ly/fTBQyL

 2. מעין ששון on 19 בינואר, 2011 10:50

  תודה ויטלי!

  המחמאות מגיעות לכם.
  ואני מקווה שב”הארץ” ירימו את הכפפה וישדרגו באופן משמעותי את האתר שלהם בעברית.

  בנוגע לגלריית התמונות, יש כמה דברים שאני אוהבת- הגלריה הקטנה של yahoo לדוגמא, שנותנת חיווי עם רול אובר בסיבוב אחד על הכתבות בקרוסלה ביחד עם ממשק חיצים למעבר קדימה ואחורה או ממשק תמונות שפשוט יש בו חיצים לקדימה ואחורה, שבאמת עובדים בצורה אינטואטיבית (כמו בפיקסה, פייסבוק ואפילו חורים ברשת)

 3. אלון on 19 בינואר, 2011 17:22

  כתבה מעניינת ביותר .
  בהחלט ניתוח מקצועי וענייני .
  מתי רואים עוד פוסטים פרי ידך ?

 4. ליאור יאיר on 19 בינואר, 2011 21:20

  תודה רבה מעיין על המחמאות,
  הפרויקט של אתר הארץ באנגלית היה מאוד מעניין ומאתגר.
  אני יכול להבטיח שגם אתר הארץ בעברית יעמוד באותה הרמה ממש בקרוב.

 5. מעין ששון on 19 בינואר, 2011 23:07

  ליאור, אני מחכה לראות.

  אלון, קודם כל תודה. אני מקווה שבקרוב. בפלטפורמה אחרת, משלי:-)

 6. יובל on 21 בינואר, 2011 11:16

  פוסט מעניין, מסכים עם כל מילה.

 7. עידית on 22 בינואר, 2011 13:28

  ואפליקציית האייפון שלהם גרועה אף עוד יותר. יש ימים שלמים שמדור גלריה לא מתעדכן – לפעמים נשאר ריק ולפעמים מכיל כתבה אחת.

  הכתבה הספציפית שאוזכרה בפוסט הזה עם הספרים לאי בודד לא צלחה את ממשק האפליקציה. הכותרת הופיעה עם המשנה אבל גוף הכתבה נעלם (אולי כי היה תמונה) והופיע רק שטח לבן וריק. הארץ הגדילו והכניסו את הכתבה למדור “המגזין” שמבליט כתבות באפקליקציה. אני מניחה שאף אחד לא בדק אם הכתבה עולה או לא…

 8. מה נסגר עם הטיילת ביפו? : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 20 במרץ, 2011 01:01

  […] ועוסקת באפיון UI/UX בחברת קוד אואזיס. היא כתבה על תאונת דרכים של שימושיות וממשק באתר "הארץ" בגליון ינואר 2011 20 בMarch, 2011 | בנושאים […]

 9. מה אפשר ללמוד על ממשק משתמש מהעיצוב המחודש של אתר "הארץ" | הבלוג של בעז on 3 במרץ, 2015 00:05

  […] נוספת – מעיין ששון כתבה פעם מסתבר על עיצוב האתר הארץ כשהיה נראה כמו […]

 10. מה אפשר ללמוד על ממשק משתמש מהעיצוב המחודש של אתר "הארץ" | הבלוג של בעז on 3 במרץ, 2015 09:47

  […] נוספת – מעיין ששון כתבה פעם מסתבר על עיצוב האתר הארץ כשהיה נראה כמו ynet. עוד על […]

 11. מה אפשר ללמוד על ממשק משתמש מהעיצוב המחודש של אתר "הארץ" - הבלוג של בעז on 4 ביוני, 2015 09:28

  […] נוספת – מעיין ששון כתבה פעם מסתבר על עיצוב האתר הארץ כשהיה נראה כמו ynet. עוד על […]

 12. אתר “הארץ”: תאונת דרכים של שימושיות וממשק | פשוט אני on 27 ביוני, 2015 19:19

  […] פורסם לראשונה בבלוג "חדר 404" […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.