הזזת ערוצים? yes בעד/נגד

עם המעבר משיטת הזכיונות לשיטת הרשיונות בטלוויזיה מבקש שר התקשורת משה כחלון לקבץ את ערוצי הברודקאסט באפיקים 12-16, הן בכבלים והן בלוויין, שהם “אפיקים עם נגישות גבוהה לציבור”, כדבריו. קשת ורשת, זכייניות ערוץ 2, הודיעו בשימוע שהן מעדיפות את האפיקים החד-ספרתיים 1-5, שהם נגישים יותר לצופים, ועל כן יבטיחו הכנסות גבוהות יותר מפרסום. בערוץ 10 מעדיפים את הריחוק מתחילת הסקאלה, כדי שערוץ 2 לא יקבל את אפיק 2 וימשיך ליהנות מהמיתוג החזק.

גם ל-yes היה מה להגיד בנושא. ספקית הטלוויזיה הרב-ערוצית בלוויין הודיעה כי “אנו מצרים על כך שלא מתחשבים בלקוחותינו הנאלצים להסתגל לאפיקים חדשים בשל גחמות רגולטוריות. אנו מקווים כי לקוחותינו יקבלו בהבנה את ההתערבות הרגולטורית בהרגלי הצפייה”.

הדאגה הכנה של יס ללקוחותיה נגעה ללבי, עד שנזכרתי שיס עצמה אילצה אותם להסתגל לאפיקים חדשים, שוב ושוב ושוב. שנת 2003: ערוץ התכלת עובר מאפיק 19 ל-36. שנת 2004: ערוץ סטאר וורלד עובר מ-15 ל-27 כדי לפנות מקום לערוץ הפיי-פר-ויו יס וידאו בוקס. 2005: ערוץ הולמרק עובר מאפיק 6 לאפיק 77 כדי לפנות מקום לערוץ יס אוסקר. 2005: ערוץ 3 (של הכבלים, ששודר אז גם ביס), יס וויקאנד, יס וידאו בוקס, TCM, ריאלטי TV, יס אנימה, בלומברג, פוקס ניוז, פרייבט בלו ושני ערוצי וידאובוקס אירוטי מחליפים אפיקים. 2006: סטאר וורלד עובר מאפיק 27 ל-270 (ואחר כך נעלם כליל), ובי.בי.סי וורלד עובר מ-104 (לצד ערוצי חדשות בינלאומיים אחרים) ל-154, כדי לפנות מקום לשני ערוצי חדשות חדשים. 2008: אף שערוצי הספורט מרוכזים באפיקים 50-60, יורוספורט הועבר לאפיק 112. שנת 2009: יורוספורט, פוקס ספורט, ספורט 5 אינטראקטיב, אקסטרים, אגו, אגו טוטאל ואקסטרים מחליפים אפיקים. רשימה חלקית.

בסבב החילופים הגדול של 2005 הוציאה יס הודעה לעיתונות בנושא, שבה התנצלה בפני לקוחותיה על כי שיקולים מסחריים אילצו אותה לפגוע בחוויית הצפייה שלהם. אני צוחק, כמובן: “חברת yes, שחרטה על דגלה להיות קשובה ללקוחותיה ולהעניק חווית צפיה איכותית, העלתה לאוויר בתקופה האחרונה ערוצים רבים. בעתיד הקרוב, אנו מתכוונים להעלות עוד ערוצים נוספים ובלעדיים. על-מנת לפנות מקום לערוצים חדשים אלה, ולשפר את חווית הצפייה, חלק מהערוצים ישנו את מיקומם”.

ומה עם מי שחסמו ערוצים מסויימים לצפייה, או טרחו וסידרו לעצמם רצף ערוצים נבחרים באפיקים 900-914, שהוקצו למטרה זו? יס ביקשה להרגיע את הלקוחות והודיעה שלא תהיה פגיעה בערוצים המועדפים והחסומים. עליתם עלי, אני שוב מתבדח: הם כתבו ש”במידה והגדרתם ערוצים כמועדפים או חסמתם ערוצים לצפייה, יש להגדירם מחדש במידה ושינו את מיקומם”.

בניגוד למנהגם, יס נמנעו הפעם מהתפארות עצמית המקובלת בהודעות לעיתונות. כן, אני מתלוצץ: ההודעה נסגרה במילים “אנו ב-yes נמשיך לעשות מעל ומעבר על-מנת להעניק לכם את החווית הצפייה הנוחה, העשירה והאיכותית ביותר בישראל”.

מיס נמסר בתגובה: “אין כל מקום להשוואה בין הגחמות הרגולטוריות שמציג משרד התקשורת באשר למספור ערוצי הברודקאסט המונע משיקולים שאינם שיקולי צפייה לשינוי הערוצים שביצעה yes לפני למעלה מ-6 שנים אשר נבעו מצורך אמיתי של לקוחותינו והתבססו על מחקרים של רצונות וצרכי הלקוחות והתקבלו בברכה על ידם”.

_________________________
הפוסט התפרסם במקור בגליון 3.2011 של מגזין פירמה של גלובס

תגובות

5 תגובות לפוסט “הזזת ערוצים? yes בעד/נגד”

 1. יובל on 25 במרץ, 2011 10:57

  תגובה גאונית:”אשר נבעו מצורך אמיתי של לקוחותינו והתבססו על מחקרים של רצונות וצרכי הלקוחות והתקבלו בברכה על ידם”.

  אני בטוח שאחרי הזזת ערוץ סטאר וורלד לאפיק 270, מאות לקוחות מרוצים הציפו את מרכזי השירות עם דברי תשבוחות על הזזת הערוץ בידיוק למקום שהם רצו.

  ואין ספק שכל הלקוחות ממש אוהבים את הערוץ “עלאק dvd” או איך שהם לא קוראים לו תקוע בעשירייה הראשונה וגורם לכך שהממיר נתקע לכמה שניות (שלא נדבר על זה שיש לו גם כפתור משלו שתמיד בטעות נלחץ)

  אבל אין ספק שאלופי הזזת הערוצים היו חברות הכבלים(מטב, תבל וערוצי זהב) וכל פעם היו צריכים להוציא מדבקות חדשות לאחורה של השלט.

 2. תות on 25 במרץ, 2011 14:50

  ת’אמת, כלקוחה וותיקה של יס, אף פעם לא מאוד הטריד אותי שערוצים מסוימים זזו. זה רק טלוויזיה, זה מסתדר בסוף.

 3. אנטון ליבשיץ on 25 במרץ, 2011 16:33

  מסכים עם תות. זה לא סוף העולם שיזיזו ערוצים, תוך שבוע מתרגלים…

  אולי העניין הזה חשוב לערוצים עצמם (כמו שנאמר על ערוץ 2 ו-10) אבל בתכלס לצופים זה לא כל כך משנה…

 4. ג'וני on 25 במרץ, 2011 17:30

  התגובה שלהם אכן לא פחות מגאונית.

 5. א' on 26 במרץ, 2011 16:59

  סטאר וורלד נמצא באפיק 270? אתם רציניים? חשבתי שביטלו את הערוץ הזה לגמרי! עוד התבאסתי, כי היו שם שידורים חוזרים של סדרות סבירות, והפסקות הפירסומות של ההודים האלה קצרות מאוד. בשונה מערוצים 1-2, התוכניות תמיד מתחילות בול בזמן.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.