כך תסבירו בקלות ובקצרה למה קישור טוב עדיף על קישור גרוע

פוסט של שחר מ"תודעה כוזבת"


לפני כשבוע התפרסם כאן פוסט אורח של אחי רז על עיצוב הממשק (וביתר שאת על שימושיות הממשק) במיילים היומיים של שרותי הקופונים השונים. עיצוב ממשק הוא תחום זר לי כל כך שלא עלה בדעתי שיהיה לי משהו להוסיף בנושא. אבל לפעמים נתקל אדם בהחלטה כל כך אומללה שהיא פשוט זועקת לו “תכתוב פוסט המשך”.

אני מנוי לקבלת עדכונים משני שרותי קופונים: גרופר ובאליגם. מסיבות מגוונות, רובן ככל הנראה אנכרוניסטיות ומיותרות, חשבון הג’ימייל שלי מוגדר כך שלא יציג תמונות בתוך המייל ללא אישור ידני ממני. כך נראים המיילים שאני מקבל מגרופר ומבאליגם תחת ההגדרות האלו. לכאורה אין הבדל מהותי בין השניים, עד שאני מתחיל לטייל עם העכבר.

גרופר:

באליגם:

במייל של גרופר התמונה, ורק התמונה, משמשת כקישור לעמוד העסקה באתר. כתוצאה מכך אני יכול לשוטט עם העכבר הלוך וחזור על פני המייל מבלי שתימצא לי נקודה בת-הקלקה שתוביל אותי למימוש העסקה. במייל של באליגם, מנגד, כותרת העסקה מהווה גם היא קישור, כך שאין לי צורך בפעולה נוספת של אישור הצגת תמונות כדי לדלג מהמייל ישירות לכיתת הביקראם יוגה הנכספת.

עיצוב זה חשוב, אני מודה, גם אם אני לא ממש מבין בתחום, אבל לפעמים דווקא מתוך התמקדות בעיצוב צומחות החלטות טיפשיות במיוחד.

__________________
שחר הוא, בדרך כלל, כותבו של הבלוג הלא ממש ממוקד נושאית תודעה כוזבת

הפוסט נשלח באמצעות הפוסטומט. איור: יעל בוגן, העין השביעית, cc-by-nc-sa. עיבוד: עידו קינן

תגובות

3 תגובות לפוסט “כך תסבירו בקלות ובקצרה למה קישור טוב עדיף על קישור גרוע”

 1. עידן בכור on 3 במרץ, 2011 19:36

  נראה שהמילה “עיצוב” ממשיכה להטעות רבים, המשייכים אותה לתחום העיצוב הגרפי בלבד, ולא כך הוא.

  עיצוב (Design) של חומרים מקוונים עוסק בראש ובראשונה “בתכנון” פעילותו של הגולש. זה מתחיל בתכנון “חוויית המשתמש” (UX) – הכוללת את מה שאנו רוצים שהוא יעשה וכיצד להוביל אותו ולהקל עליו להגיע לשם, ממשיך בתכנון הממשק (UI)- לאור כוונותינו, מה צריך להופיע, מתי ואיך, ורק אז מגיע העיצוב הגרפי (GUI)שמטפל בהיבטים הגרפיים.

  עבודה נכונה מתחילה ב-UX, עוברת ל-UI, משם ל-GUI, ואז חוזרת ל-UX+UI לבקרה שאכן מה שתוכנן הוא מה שבוצע.

  הדוגמה שהובאה מעלה (מחסור בלינקים בעת הופעה ללא תמונות) משקפת ניתוח לא נכון של המערכת (מתכנני מערכות מקצועיים אמורים להכיר את האופציה הלגיטימית והנפוצה של הופעה ללא תמונות) ובנוסף חוסר בקרה לאחר הביצוע ולפני ההפצה להמונים.

 2. אחיחי on 3 במרץ, 2011 21:56

  היי, איזה כיף זה פוסט המשך. בגדול רציתי להגיד מה שעידן כתב מעליי, אבל הוא עשה את זה יופי, אז אסתפק בלומר שזאת אכן החלטה מטופשת (למרות שאני בספק אם מישהו *החליט* עליה).

 3. שחר on 4 במרץ, 2011 08:49

  כן, האמת היא שאתם צודקים וידעתי שזה יגיע ברגע שהוספתי את המשפט האחרון.
  יכול להיות שהייתי צריך להיות יותר מדוייק ולסרבל אותו, כי ברור לי שעיצוב הוא יותר רחב ממה שמשתמע ממנו ולא התכוונתי לזלזל בו.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.