כך תסבירו בקלות ובקצרה למה עיצוב טוב עדיף על עיצוב גרוע

פוסט של אחי רז, פלייס הולדר


לא פעם מתעוררות אצל אנשים תהיות רדומות באשר לתרומה האמיתית של עיצוב הממשק והעיצוב הגרפי לשורה התחתונה (ולא משנה כרגע אם היא כסף, משתמשים יחודיים, תדמית, או כל פרמטר אחר). אשקר אם אומר שאצלי לא מתעוררות תהיות דומות מפעם בפעם, ובהחלט רוצה לקוות שאני לא היחיד שזה קורה לו בביזנס (אני אצא ממש אידיוט אם זה ככה, הא?)

בכל אופן, בדיוק בשביל הרהורים כאלה, טוב שמדי פעם מפעפעות היישר ללב המיינסטרים דוגמאות מובהקות לחוויה גרועה מכף רגל ועד ראש. מקרים כל כך בוטים של חוסר מחשבה, תכנון וליקויים עיצוביים, שגם מי שזה לא הדיי ג’וב שלו חוטף צמרמורת. וחשוב אולי יותר מכל במקרה הספציפי שלפנינו: דוגמה לעיצוב שבאופן מובהק פוגע בהכנסות של המוצר.

איך לעשות את זה נכון

כולם מדברים בזמן האחרון על שירותי הקופונים, וכמובן שבמדינת המעאכרים הזאת כבר יש איזה 92 מתחרים, וכל יום מתווסף עוד אחד לרשימה. מכיוון שאני סאקר של שופינג, אני מנוי על כולם, ואוהב לפתוח עם המבצעים האלה את הבוקר. זה מרגיע אותי, ומדי פעם אני גם קונה איזה קופון.

עכשיו, לכאורה אין פה אתגר גדול מדי. מייל יומי, עם מבצע אחד, שניים או שלושה, תמונה יפה, אינדיקציה צעקנית לאחוזי החיסכון, וכפתור הנעה לפעולה עצום. אז בואו נתחיל באמת באיך לעשות את זה נכון.

הדרך הבטוחה והקלה ביותר, כמו שאתם יכולים לראות כאן למטה, במבצע היומי של באליגם, היא לשכתב – או לשאוב השראה בשפתנו עיצוב שידוע שהוא עובד. בעולם הדילים, לא צריך לחפור יותר מדי. יש שחקן אחד מרכזי, שקוראים לו גרופון, וכל מי שניגש להקים מיזם דילים הולך ללמוד מהם. אפשר להגיד הרבה דברים על העתקה ממוצר מצליח (כדאי לקרוא מה ג’ייקוב נילסן חושב בנושא), אבל זאת ככל הנראה האופציה הכי פחות מסוכנת, וככל הנראה גם הזולה מכולן. בעולם הזה, של רשימות תפוצה בנות עמוד בודד עם תרחישי שימוש מאוד ברורים ומוגבלים, אני מוכן להסתכן ולומר שהיא כנראה גם הדרך הכי חכמה. אז כל הכבוד לבאליגם (וגם ל-Buy2 של וואלה! מקו, בין השאר). אני באמת חושב שלא היה צריך ללכת רחוק יותר במקרה הזה.

איך עושים את זה לא נכון

מנגד, קחו את המוצר המקביל של Ynet, שקוראים לו BigDeal (המייל היומי מהם נמצא כאן למטה. האתר דווקא נראה כמו שצריך) ותראו איך הדבר האחרון שבא לכם לעשות זה לקנות ממנו דיל. קודם כל, כי לא ברור שזה מה שהמייל הזה רוצה שתעשו. אם אצל באליגם יש כפתור ירוק ענק שאומר “קנה”, ב-BigDeal אף אחד לא טורח להזכיר מה אמורים לעשות פה, למרות שלמייל הזה יש רק מטרה אחת. בניגוד למה שעשוי להתפרש ממנו, המטרה הזאת היא לא שתגזרו אותו בקו המקווקוו, אלא שתקנו מארזי עדשות מגע בחצי מחיר.

הלאה. בעוד אצל באליגם ודומיו ברור מאוד איזה מוצר עומד למכירה, בביגדיל צריך להתאמץ ממש כדי לפענח את העניין. הפונטים קטנים מאוד, ובהצעות הנוספות קורה הבלתי ייאמן ושמות המוצרים נחתכים באמצע! האם סביר לצפות ממישהו לקנות “פדיקור דגים gar…” או “עיצוב עוגות קפו…”? (קראתי שבאפל אף אחד לא מסתכל על סקיצות עם כותרות סטייל “לורם איפסום” או “כאן תהיה כותרת”, אלא רק על טקסטים אמיתיים. זה בדיוק מה שהיה מונע את התקלה המטופשת הזאת).

נוסף על כל הצרות האלה, התמונות קטנות מכדי שאפשר יהיה ללמוד מהן משהו על המוצר שהן מלוות. 3 מתוך 4 התמונות התחתונות סתומות לחלוטין, ויוצרות אפקט הפוך מהמטרה שלשמן הן הוכנסו: במקום להדגיש את המוצרים, הן יוצרות רעש שלא מאפשר להתמקד במבצעים.

עכשיו נשאלת השאלה, האם הייתם קונים מהחבר’ה האלה פדיקור דגים. וזה, בקצרה, הסיבה בשבגללה עיצוב טוב עדיף על עיצוב גרוע.

________________________
אחי רז אחי רז הוא מעצב חוויית משתמש ויועץ ווב עצמאי. בעל הבלוג פלייס הולדר, שם התפרסם הפוסט במקור

תגובות

7 תגובות לפוסט “כך תסבירו בקלות ובקצרה למה עיצוב טוב עדיף על עיצוב גרוע”

 1. דני E on 24 בפברואר, 2011 23:33

  שמח לגלות שעידוק החל לענות למיילים של אחיחי. הייתי מודאג לרגע.

 2. מעצבת חוויית משתמש on 25 בפברואר, 2011 02:48

  זה חמוד שהוא חושב שהעיצוב של באליגם ושל גרופון הוא עיצוב טוב, אבל הוא טועה בגדול, לדעתי.
  עיצוב מיושן לאללה, מהתקופה שבה קרני שמש היו הלהיט הכי גדול בעולם העיצוב.

  הלוגו של באליגם בכלל לא קשור או מעביר הרגשה של מה שהוא אמור. המיקום של הלוגו מוזר מאוד ונותן הרגשה לא נוחה.

  מבחינת עיצוב נטו, אם מתעלמים לרגע מהיישום של הרעיון:
  העיצוב של וואינט (לפי התמונה שיש פה) אמנם לא טוב, אבל יש בו מינימליות די מזמינה. הייתי מסדרת את הפרטים קצת אחרת, אבל בגדול, הוא בהחלט לא נראה גרוע מהאחרים.
   

 3. קש וזפת on 25 בפברואר, 2011 16:26

  למעצבת:

  אני מציע לך להתעניין בתחומי לימוד ועבודה חדשים.

 4. קורל on 26 בפברואר, 2011 15:10

  ביי 2 של מאקוקשת, לא וואלה.

  ואחלה כתבה, אם אני כבר כאן…

 5. מעצבת חוויית משתמש on 26 בפברואר, 2011 22:31

  לקש וזפת (המעצב של באליגם?),
  המרצים שלי מבצלאל ותעודת ההצטיינות שלי חושבים אחרת.

 6. כך תסבירו בקלות ובקצרה למה קישור טוב עדיף על קישור גרוע : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 3 במרץ, 2011 12:02

  […] כשבוע התפרסם כאן פוסט אורח של אחי רז על עיצוב הממשק (וביתר שאת על שימושיות הממשק) […]

 7. למה אני מאמין רק לאדוויל ליקווי-ג’לס : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 4 במרץ, 2011 08:03

  […] הבלוג פלייס הולדר, שם התפרסם הפוסט במקור. אחי רז כתב על למה עיצוב טוב עדיף על עיצוב גרוע בגליון פברואר 2011 4 בMarch, 2011 | בנושאים […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.