בתמונה: החיים קשים

פוסט של אורן פרסיקו, העין השביעית

לראשונה מזה זמן רב מתאחדות הבוקר הכותרות הראשיות של “ישראל היום” ו”ידיעות אחרונות” סביב נושא אחד, הממוסגר באופן דומה – מזג האוויר. בשני העיתונים כותרות חגיגיות לרגל הסערה הפוקדת את האזור (“חורף אמיתי” ו”בוקר לבן”) לצד תצלומים של שלג שהצטבר אתמול בהר חרמון.

צבי זינגר, דני אדינו אבבה ואושרת נגד לויט מדווחים ב”ידיעות אחרונות” כי “הרבה ילדים ירושלמים הלכו אתמול לישון עם משאלה אחת בלב: הלוואי שהכל יהיה לבן כשנתעורר. האם משאלתם תתגשם אפילו במעט? אולי”.

“זכור לי היטב שבילדותי הייתי הולך לישון בשעת לילה מאוחרת, מלווה בהבטחה, כמעט התחייבות של הורי, שבבוקר תקבל את פני עיר לבנה, אבל התחזיות איכזבו ובבוקר לא היה אפילו פתית אחד”, כותב גדעון אלון בכפולה הפותחת של “ישראל היום”, שמוקדשת כולה למזג האוויר, ומנבאת את מפח הנפש.

כאמור, מתחת לכותרות הראשיות של שני העיתונים הללו, מתפרסמים תצלומי שלג מהחרמון. ב”ישראל היום” התצלום של אנצ’ו גוש מתעד שורה של מפלסות שלג הניצבות זו לצד זו באתר החרמון. ב”ידיעות אחרונות”, העיתון שבו העורכים אינם יודעים מה מוכר יותר עיתונים ועל כן אינם מקבלים החלטות עריכתיות בהתאם לכך, התצלום [אפי שריר] קורץ יותר. נראית בו חיילת משחקת בשלג שהצטבר בחרמון.

כסומים בארובה ובלי בדל מחשבה מסחרית משוטטים עורכי “ידיעות אחרונות” במסדרונות המערכת עד שבסופו של יום, אולי לאחר הטלת מטבע, הם מחליטים להעדיף תצלום של אשה צעירה המחייכת ומשליכה כדור שלג על פני תצלום של שורת טרקטורים אימתנית.

אגב, תצלומים דומים, אך מוצלחים פחות, של החיילת משחקת בשלג מתפרסמים בתחתית שער “מעריב” ובכפולה הפותחת של “ישראל היום”, מה שמוביל לתהייה מדוע ב”ישראל היום” העדיפו לפרסם תצלום של מכונות לפינוי שלג (“המדינה חזקה ומוכנה לכל צרה שתפקוד אותה”) על פני אישה צעירה וחייכנית (“החיים יפים, קנו את המוצרים שבמודעות”).

גם מתחת לכותרת הראשית של “הארץ” תצלום גדול, אך אין בו שלג. קהל היעד שונה, והמסר שונה (“החיים קשים, אנא אל תבטלו את המנוי”). זהו תצלום [אחיקם סרי] שצולם סמוך לגבול הדרומי של מדינת ישראל ונראה בו פועל כהה עור ליד גדר תיל.

“מבקשי מקלט מאריתריאה בונים את הגדר בדרום נגד מסתננים”, קוראת הכותרת שלצד התצלום. דנה ויילר-פולק מביאה בכפולה הפותחת של העיתון את סיפורו של אוגוסט (לא נמסר שם משפחתו), “אחד מבין ארבעה אריתראים המועסקים בבניית הגדר על ידי חברת קבלן”.

“כשנשאל אם הוא לא מרגיש רע שהוא משתתף בבניית המכשול שימנע מאריתראים אחרים להיכנס”, כותבת ויילר-פולק, “צחק במבוכה ואמר ‘יש לי משפחה שממש היתה רוצה לבוא לכאן, אבל יודעים שזה לא פשוט. קשה לי עם זה אבל אני חייב לעבוד אחרת לא אוכל לחיות'”.

________________________
אורן פרסיקו הוא כתב אתר ביקורת התקשורת "העין השביעית", שם התפרסם הטקסט במקור כחלק מסקירת העיתונות היומית

תגובות

פרסום תגובה