שכר עובדי הבנקים: כמה זה עולה לנו?

פוסט של שוקי טאוסיג, העין השביעית

“עלות שכר עובדי הבנקים לשיא: 27,600 שקל בחודש” היא הכותרת הראשית של “גלובס”, הקורא לקצץ בשכרם. אף פעם לא הבנתי את פשר האובססיה של כמה מהעיתונים לגבי שכר עובדי הבנקים (“זו השנה החמישית ש’גלובס’ מסכם את שכר עובדי הבנקים, קבוצת עובדים הנמנית באופן מסורתי עם קבוצות השכירים מקבלי השכר הגבוה”, נכתב בפתח הידיעה בכפולה הפותחת של העיתון, המוקדשת לנושא).

מדובר בהמוני שכירים (כ-50 אלף) הקמים בבוקר לעבוד (ועוד בעבודה משעממת כל-כך) ומרוויחים שכר נאה. עיתונות בריאה, שאינה נגועה בצרות עין, אמורה בשלב הזה למחוא כפיים ולא לחרוק שיניים. מה עוד שחלק מהשכר הזה, מעיד “גלובס”, מותנה בביצועי הבנק, ובשנות המשבר שכר העובדים אכן קוצץ.

לקרוא לקצץ שכר שכירים מהמעמד הבינוני בשמה של “התייעלות” זו חרב פיפיות. לכתוב על עלות שכר ממוצעת של 27,600 שקל בחודש שהיא “יישור קו” עם “שכר הבכירים”, שיש ביניהם המרוויחים סכום כזה, נטו, ביום עבודה, הוא מה שבימים אחרים אוהבים ב”גלובס” לכנות “פופוליזם”.

ברם, יש לציין כי הכתב המדווח, עירן פאר, השית לבו לנקודת התורפה של הסיקור: “אבל מה לנו כי נלין על שכר העובדים הגבוה, כשלצדם מרוויחים המנהלים משכורות גבוהות פי כמה וכמה”, כותב פאר. “העובדים לא פראיירים – הם רואים את החגיגה בצמרת הבנק, ודורשים את חלקם. איך יכול מנכ”ל בנק להסביר לעובדים שאין תוספות שכר כשהוא גורף מיליונים לכיסו?”. “גלובס”, בכל מקרה, לא צריך להתנדב לעזור לו.

________________________
שוקי טאוסיג הוא עורך אתר ביקורת התקשורת "העין השביעית", שם התפרסם הטקסט במקור ב-12.4.2011 כחלק מסקירת העיתונות היומית

תגובות

תגובה אחת לפוסט “שכר עובדי הבנקים: כמה זה עולה לנו?”

  1. רן בר-זיק on 13 באפריל, 2011 17:44

    הממוצע הוא מספר מאד מטעה ומוטה מאד כלפי מעלה. גם בגלל שכר העתק של הבכירים בבנקים. ממה שאני יודע (ואני יודע) שכר רוב עובדי הבנקים רחוק מהמספר 27,000 כרחוק מזרח ממערב.

פרסום תגובה