אוטו סנטר: מוכרים מכוניות או לוקשים?

שני קמפיינים מהזמן האחרון מקדמים תחבורה פרטית ומוסיפים חטא על פשע כשהם עושים זאת על ידי השמצת התחבורה הציבורית.

קמפיין אחד, שרץ בפייסבוק, שייך לחברת הרץ, שמציעה להחליף את התחבורה הציבורית במכונית שכורה עם דלק מוזל.

השני הוא קמפיין של מקאן אריקסון לאוטו סנטר, שמוכרים מכוניות באמצעות הצגת הצהרות כוזבות של פוליטיקאים על קידום התחבורה הציבורית. אחת המודעות בקמפיין, שפורסמה ב”הארץ” בסופשבוע האחרון, אומרת:

אם תסתכלו על התאריך בראש העיתון המזויף, תראו שאוטו סנטר ניסתה להכניס דאחקה בקטנה – “אחד באפריל, עבדנו עליכם, אין רכבת תחתית”. אבל אם תסתכלו על השנה תגלו שמדובר ב-1979, כשראש הממשלה היה בגין. גיגול קל יגלה לכם שאת ההצהרה על הרכבת התחתית הצהירה עוד ב-1973 ראש הממשלה האישה היחידה שהיתה לנו, גולדה מאיר. ב-1979 היא כבר היתה ז”ל.

תודה לאסף שוחמי.

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

8 תגובות לפוסט “אוטו סנטר: מוכרים מכוניות או לוקשים?”

 1. א' on 10 במאי, 2011 00:09

  והטעות הטכנית הזו משנה משהו? בפועל התחבורה הציבורית באמת איומה ולמרות הבטחות חוזרות ונשנות לרכבת תחתית/קלה, יש רק אוטובוסים צפופים ודחוסים.

 2. דובי on 10 במאי, 2011 01:06

  בסך הכל זה די מתבקש שחברות להשכרת רכב יסמנו את התחבורה הציבורית כ”בעיה” שהם הפתרון עבורה, בגלל שהמפרסמים חושבים לטווח הקצר. האלטרנטיבה, של לנסות לשכנע אנשים לא לקנות רכב ולשכור רכב במקום, היא משהו שדורש החלטה הרבה יותר גדולה ולטווח זמן ארוך יותר.

  אם כי אני חייב להודות שקשה לי להאמין שיש מישהו שמשתמש כיום בתחבורה ציבורית ואיכשהו יעדיף פתאום לשכור רכב ביומיום.

  אבל חברת השכרת רכב שתחשוב לטווח הארוך תגלה שעדיף לה להשקיע בקמפיינים לקידום התחבורה הציבורית, ובכך להקטין את מספר בעלי הרכב הפרטי. מי שאין לו רכב פרטי עשוי לשכור רכב בסופי שבוע ולנסיעות מיוחדות. כך חברות השכרת הרכב יגדילו את העוגה, ולכולנו ייטב.

 3. א' on 10 במאי, 2011 01:44

  מה שדובי מציע זה מקל בלי גזר. לפני שמשכנעים אנשים להפסיק להשתמש ברכב הפרטי, צריך אוטובוסים עם מקום לעמוד. אני אפילו לא מבקשת מקום לשבת, שלפחות יהיה מקום לעמוד. לא צריך “קמפיינים לקידום התחבורה הציבורית” – צריך קידום של התחבורה הציבורית ולא פרופגנדה ושירי הלל למערכת שבורה. זה אומר להגדיל את האוטובוסים כמו שעשו בקוריטיבה, ברזיל. זה אומר נת”צ נפרדים באמת ומגודרים, עם תיעדוף ברור בכביש לאוטובוסים. זה אומר יותר קווים ביותר שעות היום וזה אומר תח”צ בשבת. אחד או יותר מאלה יכולים לשפר את התח”צ. האמת היא שכבר עכשיו יש יותר ביקוש לתח”צ ממה שהיא יכולה לספק, בחלק מהקווים בהם אני נוסעת בקביעות. ביקוש זו לא הבעיה.

  לדעתי, אין טעם להאשים את חברות השכרת הרכב על קמפיינים אנטי-ירוקים וכו’. הן עושות מה שחברות אמורות לעשות – מנסות להגדיל את הרווחים שלהם. אפשר בהחלט להפנות את האצבע המאשימה כלפי ממשלות ישראל ושרי התחבורה, לרבות מחמם הכיסאות הנוכחי ישראל כץ. אין סיבה שבמחוז ברזילאי ל-80% מהאוכלוסייה לא יהיה רכב פרטי – כי לא צריך את זה שם – ופה יש פרייווטים מקיר לקיר.

 4. מישו on 10 במאי, 2011 02:23

  אני לא רואה פה בעיה:
  תח”צ בישראל זה באמת לוקשים, הרכבת הקלה נוסדה אי שם בשנות ה- או ה-8070 (והיתה פעילה מאד מבחינה אדמיניסטרטיבית גם בשנות ה-90, אני יודע את זה מנסיון), ועד עצם היום הזה מדובר בלוקש אחד ארוך.

  ואני מדגיש “בישראל” כי כמעט בכל מדינה שהייתי בה, התח”צ עובדת, כבר עשרות שנים, אפילו במדינות קומוניסטיות “נחשלות”.

  הפרסומת הזאת לגמרי במקום.

 5. דובי on 10 במאי, 2011 09:36

  א’ – חברות השכרת רכב לא יכולות להקים מערכת תחבורה ציבורית. מה שהן יכולות לעשות זה קמפיינים ולוביינג לקידום התחבורה הציבורית. לא לקידומה בקרב הציבור, לקידומה בקרב הפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות, כדי שלאנשים יהיה ריאלי לעבור לתחבורה ציבורית.

 6. א' on 10 במאי, 2011 13:06

  אני מסכימה עם מישו. דובי – אני לא רוצה שחברה פרטית תקדם תחבורה ציבורית לאף מקבל החלטות. זה לא המקום שלה, זה הציבור צריך לדרוש כשירות בסיסי מאוד לאזרח. אם חברה פרטית הייתה עושה זאת ישר הייתי חושדת שיש לה אינטרסים כלכליים כלשהם. אני ממש לא מבינה למה אתה חושב שזה תפקידו של איזשהו תאגיד השכרת רכב.

 7. רועי on 11 במאי, 2011 07:43

  @א’ – הציבור יכול לדרוש עד מחר.
  גם עד מחרתיים. אם נראה לך שלציבור יש כוח מול הכסף הגדול, הפוליטיקה והשחיתות בתחבורה הציבורית, אז כדאי אולי שתחשבי שוב.

  תראי מה קורה ברכבת. בחודש אחד יש איחרוים מטורפים, חצי מקווי הרכבת בארץ סגורים לשיפוצים. שתי רכבות מתנגשות, רכבת יורדת מהפסים, שלוש רכבות נשרפות. ומה קרה? שמענו תחקירים? ראינו ראשים עפים? יש שינויים?

  לא.

 8. יעל on 11 במאי, 2011 21:50

  האמת היא שחשבתי לשלוח לכאן את המודעה השנייה (סתם התעצלתי לסרוק), אבל בלי קשר לשאלת התחבורה הפרטית/ציבורית, פשוט בגלל מפגן הג’יבריש המרשים שמתגלה למי שמנסה לקרוא את הטקסט של ה’עיתון’ במודעה. בהתחלה חשבתי שאולי זה חרבוש שנובע מהעברה של סריקת דף עיתון אמיתי בקורא OCR גרוע, אבל מהמלים הבודדות שצצות שם עושה רושם שלא בזה מדובר, כי יש שם כמה מלים מודרניות שנדמה לי שמשתייכות לזרגון של משרדי פרסום (לא סגורה על זה, לא מכירה מספיק את הז’רגון הנ”ל). אז אני לא יודעת מאיפה הם הביאו את זה, ולמה הם חשבו שזה יותר פשוט מלהשתמש בטקסט אמיתי, או לפחות להמציא כמה פסקאות של טקסט אבל כאלה שאפשר אשכרה לקרוא.

פרסום תגובה