מחאת גלעד שליט ביום הזכרון: התקשורת דורשת

פוסט של אורן פרסיקו, העין השביעית


מפגן המחאה של יואל שליט, אחיו של החייל הישראלי השבוי בידי חמאס, כובש הבוקר מקום של כבוד בשערי כל העיתונים, למעט “ישראל היום”. […] הביקורת בסיקור “ידיעות אחרונות” על מחאת יואל שליט וזוגתו מופנית אל מדכאי המחאה. “הזעקה וההשתקה”, לשון הכותרת שפרושה לרוחב הכפולה הפותחת בעיתון. העמדה כי מחאת יואל שליט היתה מוגזמת או בלתי מוצדקת מקבלת ביטוי רק מחוץ לעמודי החדשות, במדור “ראש בראש” המתפרסם במוסף היומי של העיתון, בטור מאת משה רונן.

עמ’ 4 בקונטרס החדשות של העיתון מוקדש כולו לדיווח וניתוח “הסיפור מאחורי אי-שידור המחאה”. רז שכניק ואיתמר אייכנר מדווחים כי “כתבי שלושת הערוצים הגדולים דיווחו אמנם על מחאתם של יואל שליט וחברתו, אך על המרקע נראו רק תמונות מן הבמה המרכזית – ורק בסוף הטקס הוקרנו התמונות מהאירוע השנוי במחלוקת”. על-פי דיווחם, הסיבה נעוצה בכך שהאירוע הועבר לערוצי הטלוויזיה על-ידי מרכז ההסברה של משרד ההסברה והתפוצות, ששכר לצורך ההפקה את שירותי חברת JCS.

אדם המכונה “בכיר בערוץ 2” מבקר את החלטת חברת ההפקה להימנע מלהתמקד במפגן המחאה, ולהמשיך לשדר את הטקס כרגיל. במאי הטקס מטעם חברת JCS, אבי אמבר, אומר: “לא קיבלתי שום הוראה ממשרד ההסברה להצניע את האירוע, שבכלל לא ידעתי על קיומו”.

דובר משרד ההסברה והתפוצות מצוטט כך: “ניהול השידור התקיים לפי שיקול הדעת של החברה החיצונית ובהתאם למהלך הטקס, ללא כל הנחיה מטעמנו”. יחד עם זאת, “גורם במשרד” מאשר לכתבי “ידיעות אחרונות” כי ניתנה הנחיה להתעלם מהמחאה. “תפקידנו היה לשדר לציבור אירוע ממלכתי, ולא להעביר דיווח חדשותי אקטואלי”, הוא אומר, “שאת זה יעשו העיתונאים, זה לא ענייננו”.

ההנחה של אותו גורם אלמוני במשרד ההסברה כי תפקידם של עיתונאים להעביר דיווחים חדשותיים אקטואליים, ולהבדיל, תפקיד משרדו הוא לשדר לציבור אירועים ממלכתיים, אינה עולה תמיד בקנה אחד עם המציאות.

“ישראל היום”, למשל, מציג הבוקר גישה שונה לסיקור מחאת יואל שליט. תצלום [יואב ארי דודקביץ’] של שליט מובל אל מחוץ לרחבת הטקס תופס שטח קטן משער העיתון. כיתוב התצלום נפתח בהגדרה “מחאה במחלוקת”. דיווח על האירוע מתפרסם בעמ’ 5 של “ישראל היום”. יורי ילון, דניאל סיריוטי ושלמה צזנה מדווחים על המעשה, וכבר בפסקת הפתיחה מציינים כי “בתגובה טען אתמול שר המקורב לרה”מ כי הגברת המחאה עלולה דווקא להזיק לשחרורו של גלעד”. טיעון זה מופיע גם בכותרת המשנה לידיעה. ציטוט ביקורתי מפי השר האלמוני מקדים בידיעה את תיאור המעשה.

“דרך אגב”, נכתב לקראת סיום הידיעה ב”ישראל היום”, “האירוע עצמו לא הוקרן בשידור החי של הטקס, אף שלא היתה כל הוראה להתעלם מהאירוע”.

________________________
אורן פרסיקו הוא כתב אתר ביקורת התקשורת "העין השביעית", שם התפרסם הטקסט במקור ב-11.5.2011 כחלק מסקירת העיתונות היומית

תגובות

תגובה אחת לפוסט “מחאת גלעד שליט ביום הזכרון: התקשורת דורשת”

  1. יוסי on 11 במאי, 2011 19:06

    מבלי להכנס לשאלה אם המחאה במקום או לא –

    כתבת של ערוץ 2 התלוותה ליואל וחברתו בימים שלפני הטקס. מן הסתם, היא זו שצולמה כשהיא צמודה אליהם עם מקרופון בזמן המחאה, ודרך המקרופון שלה שמעו בזמן השידור את הצעקות שלהם.
    אוקיי, יופי, עיתונות אקטיבית וכו’, אין בעיה. אז למה עודד בן עמי “הופתע” במהלך השידור (“נראה כאילו… יש איזו התפרצות… מחאה כלשהי בטקס…” וכו’ וכו’) כששעה לאחר מכן שידרו את הכתבה על הכנת המחאה, וכאשר די ברור שהכתבת שלהם זינקה יחד איתם בתיאום מושלם לרחבה?
    ברור לי שכיום כל הפגנה קטנה מתחילה רק כשהמצלמות נדלקות ומסתיימת בדיוק כשהמצלמות נכבות, אבל פה זה היה קצת מוגזם, לא?

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.