ישראל היום נגד חינמונים

פוסט של אורן פרסיקו, העין השביעית

הכותרת בראש שער “ישראל היום” מוקדשת לתוצאות סקר TGI שהתפרסמו אתמול (סקר בעל בעיות מובנות משמעותיות), לפיהן “ישראל היום” הוא העיתון בעל שיעור החשיפה הגבוהה ביותר בישראל. כל הכפולה הרביעית בעיתון מוקדשת לחגיגות הניצחון, שהפכו לנוהג קבוע.

הידיעה המרכזית, מאת “כתב ‘ישראל היום'”, כוללת גזיר מההודעה לעיתונות של מכון הסקרים המבצע את סקר החשיפה, בו ניתן לראות כי כותרת ההודעה לעיתונות קוראת “לראשונה ניתן להכריז רשמית כי ‘ישראל היום’ הנו העיתון הנקרא ביותר בישראל”.

ההחלטה לשלב את גזיר העיתון בידיעה מלמדת כי עורכי “ישראל היום” מודעים לעובדה שהדיווחים שלהם בנושאים מסוימים נחשבים ללא אמינים עד כדי כך שעליהם להביא עדות חיצונית לקביעותיהם.

לשיא של חוסר מודעת עצמית מגיעה הידיעה בהתייחסה לעלייה המתונה שנרשמה במידת החשיפה לעיתון “ידיעות אחרונות” בחציון האחרון: “‘ידיעות אחרונות’ מחלק מאז מחצית החציון הקודם, ולמן היום הראשון של החציון הנוכחי, רבבות עותקים בחינם”, נכתב. “[…] הצפת השוק בעותקי חינם היא הסיבה לעלייה של 2.1% שנרשמה בחשיפה ל’ידיעות אחרונות’ בסקר הנוכחי”.

העורך הראשי עמוס רגב מספק טור נלווה תחת הכותרת הכמעט קבועה “בענווה, ובהכרת תודה לקוראים”. “בברנז’ה לא ממש אוהבים אותנו, כי ניפצנו את המוסכמות”, כותב רגב, “שיבושם להם”. עורך “ישראל היום” מזכיר את הטורים הביקורתיים של נדב איל ב”מעריב” ויאיר לפיד ב”ידיעות אחרונות” על אודות המצב החברתי-כלכלי במדינה מבלי להזכיר את שמות הכותבים אך עם תזכורת לכך שהם עצמם עובדים אצל כמה וכמה טייקונים.

ב”גלובס” מתפרסם טור פרשנות מאת לי-אור אברבך על תוצאות סקר TGI. “אם בכל זאת יש דבר שאינו תלוי שיווק והפצה שעשוי להשפיע על סקר TGI”, כותב אברבך, “מדובר ברוח החדשה שמנשבת ברחוב הישראלי, ואשר ‘ישראל היום’ בוחר במפגיע לא להיות חלק ממנה. העיתון בעל החשיפה הגדולה בציבור, מתייצב לצד עוולות הממשלה ומבקש לעקר את המחאה ההולכת וגואה. ואם למדנו על עצמנו משהו בתקופה האחרונה זה שמי שבוחר לא לקנות קוטג’ ולא משלים עם מחירי הדיור, לא יהסס לוותר גם על עיתון, אפילו אם זה יינתן לו חינם”.

________________________
אורן פרסיקו הוא כתב אתר ביקורת התקשורת "העין השביעית", שם התפרסם הטקסט במקור ב-21.7.2011 כחלק מסקירת העיתונות היומית

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

9 תגובות לפוסט “ישראל היום נגד חינמונים”

 1. א.ה. on 21 ביולי, 2011 18:54

  ההערה בנוגע לכך שידיעות אחרונות מפיץ את השוק בעותקי חינם היא כנראה אכן שיא חדש, שיהיה קשה מאד לנפץ, של חוסר מודעות עצמית. הביביתון מתעלה על עצמו.

 2. איתי ברנר on 21 ביולי, 2011 20:11

  הבעיה הגדולה ביותר עם ישראל היום היא לא עם הקו אותו הוא נוקט, אלא עם העובדה שהוא מפרסם את עצמו בכל הזדמנות כעיתון שלא נוקט שום קו…

 3. רפי on 21 ביולי, 2011 22:09

  זה שהביאו את הצילום של סקר TGI לא אומר שהעיתון לא אמין. יש המון מקרים שמביאים מסמכים ציטוטים ודברים נלווים זה מחזק את הכתבה ותופס את העין.

 4. שושי on 22 ביולי, 2011 03:02

  יש צמיחה במידת הדחיה שגורם לי “ישראל היום”. קשה לי לשלם את המחיר הנפשי אפילו בשביל רן רזניק, שיש לזכור שהוא רן רזניק בגירסת “ישראל היום”.

 5. שמואל שץ on 23 ביולי, 2011 16:42

  כאשר נתבסרנו על עיתון חדש שמחנו מאד שנמצא עיתון
  שיבטא את רגשות הציבור אשר מאס בדעות (של אויב
  ישראל) הנקראת בשלושת העתונים בישראל !
  ומה הופתענו שהעתון החדש מלא כתבים בעלי דעות
  המתפרסמות בשלושת העיתונים,לא אמנה כל שמותיהם
  אסתפק ואקרא חלקם דן מרגלית,יוסי בילין,מורדכי
  גילת,מוריה שלומות ועוד.קיווינו לעיתון שיפאר
  את ישראל ותושביה וקבלנו הגרועים המבטאים
  את אויהינו חבל על הזמן לא זה העיתון אשר חיכינו לו.

 6. שמואל שץ on 23 ביולי, 2011 16:47

  רשימה המבטאת את רגשות הציבור

 7. חוגי on 23 ביולי, 2011 18:53

  הבעיה של אנשים כמו איתי ברנר שהם חושבים שהאוביקטיביות נמצאת בשמאל הפוסט ציוני…

 8. חוגי on 23 ביולי, 2011 19:00

  הבעיה הגדולה כשאנשים כמו איתי ברנר חושבים שהאוביקטיביות נמצאת בשמאל הקיצוני

 9. איתי ברנר on 24 ביולי, 2011 20:25

  והבעיה שלך חוגי שאתה חייב להכניס פוליטיקה לכל דבר… מעבר לזה התגובה שלך לא שווה תגובה…

פרסום תגובה