כתם של ממרח נוטלה

מותג “נוטלה” נגרר שלא באשמתו לסיפור העצוב על מותה של חן אפרת מאלרגיה לאגוזים. אפרת, שסבלה מאסתמה ומאלרגיה קשה לאגוזים, אכלה במסעדה מנה שהכילה נוטלה, ממרח שוקולד ואגוזים, פיתחה תגובה אלרגית קשה ונפטרה שבוע לאחר מכן, ביום חמישי.

חברותיה של אפרת, שאכלו איתה במסעדה, העידו בתקשורת כי אפרת סיפרה למלצרית על האלרגיה שלה וביקשה לוודא שהמנה לא מכילה אגוזים, אולם המנה שהוגשה לה בכל זאת הכילה אגוזים. לפי גירסה זו, השוקולד של נוטלה אמנם היה הגורם הישיר למוות, אולם איש לא מפנה אצבע מאשימה כלפי היצרנית (פררו) או היבואנית (ליימן שליסל). האגוזים נוכחים הן בתיאור המוצר – “ממרח אגוזי לוז עם קקאו”, הן ברשימת הרכיבים והן באיור על האריזה, שם הם מצוירים לצד כוס חלב ופרוסת לחם מרוחה בנוטלה.

אבל נוטלה היה השם שהתקשורת האלקטרונית נתלתה בו בדיווחיה ביום חמישי. ב-nrg מעריב, שטען לפרסום ראשון של הסיפור בחמישי בצהריים, נכתב כי “הצעירה, שסובלת מרגישות לאגוזים, [ביקשה] לוודא כי הקינוח שהוגש לה מורכב משוקולד השחר ולא נוטלה המכיל אגוזים”. האזכור של נוטלה ב-nrg ובכלי תקשורת נוספים נובע, ככל הנראה, מכך שמדובר במותג פופולרי ומוכר, שקל יותר להזכירו במבזק או בכותרת מאשר לפרט כי מדובר ב”ממרח שוקולד ואגוזים”. סיבה אפשרית נוספת היא שהמותג המעניין יותר בפרשה, שמה של המסעדה, פורסם על ידי פרקליט המשפחה רק ביום שישי.

ביומוני שישי זכה הממרח לטיפול רך יותר. באף אחד מארבעת היומונים לא הוזכר המותג “נוטלה” על השער. ב”הארץ” כלל לא היתה הפנית שער לסיפור, וגם בידיעה (עמוד 18) לא הוזכר המותג. ב”מעריב” (עמ’ 6-7) נמרחה תמונת ענק של צנצנת נוטלה מתחת לכותרת “סיבת המוות: קינוח משוקולד”, אולם המותג לא הוזכר בכותרת המשנה, אלא רק בגוף הכתבה, שם הופיעה גם תמונת תקריב של רשימת הרכיבים. ב”ישראל היום” (כותרת ראשית ועמוד 2-3) הזכירו את המותג רק בגוף הכתבה, והסתפקו בתמונה קטנה של הצנצנת ולצדה תקריב של הכיתוב “ממרח אגוזי לוז” בבוקסה של רופא שהסביר על האלרגיה. ב”ידיעות אחרונות” (עמ’ 6) נקטו בפשרה מוזרה: המותג לא הוזכר בכותרת, בכותרת המשנה ובגוף הכתבה. בתחתיתה שולבה תמונה קטנה של צנצנת נוטלה. איור האגוזים, החלב ופרוסת הלחם המרוחה הופיעו בה – אולם הלוגו האדום של נוטלה הוסר.

הטיפול של הפרינט בנוטלה עשוי לשקף את פרק הזמן הארוך יותר שקיבלה התקשורת המודפסת לעומת התקשורת האלקטרונית לטפל בסיפור הזה. יתכן שהפער נתן לעורכים בפרינט עוד זמן לשקול אם להתייחס לנוטלה בכתבה, איך ובאיזה היקף. יתכן גם שהזמן הזה נתן ליועצי תקשורת או יועצים משפטיים מטעם נוטלה הזדמנות לפנות לעורכי הפרינט ולהפציר בהם להימנע מלהכתים את הממרח על לא עוול בכפו.

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

3 תגובות לפוסט “כתם של ממרח נוטלה”

 1. גיא on 24 ביולי, 2011 21:22

  עידו, הסבר לי בבקשה – במה היה תורם שם המותג כאן?
  מי שאחראי לעניין הוא בית הקפה והמלצרית שלא הקשיבה (ולצערי זה קרה לי לא אחת) לבקשתה של אפרת חן, לקבל מנה נטולת אגוזים.

  חבל היה לי לראות בעיתונים של סוף השבוע שאפילו שם בית הקפה לא נכתב בשום מקום, ורק למחרת, באינטרנט כמובן – הועלה שמו של בית הקפה.

  לנוטלה אין שום קשר לזה. הרי לא היה מדובר פה באשת מכירות של נוטלה, שניסתה לדחוף את המוצר ללקוחה, אלא במלצרית שהתרשלה בתפקידה בצורה חמורה.

 2. עידו קינן on 24 ביולי, 2011 21:55

  אבל גיא, זה בדיוק מה שאמרתי.

 3. יובל on 24 ביולי, 2011 23:48

  זה בסדר, גם האתר שהוא חתם בו לא עולה.

פרסום תגובה