תודעה כוזבת: העיתונים מנחשים מהו המצב הכלכלי

פוסט של שוקי טאוסיג, העין השביעית

"פעם כיסיתי חוב *כזה* גדול!"

“אובמה לא עצר את המפולת”, נכתב בכותרת הראשית של “מעריב”, מתחת לכותרת הגג “היום הקשה ביותר בוול סטריט מאז נובמבר 2008”. “בלי פאניקה”, נכתב בכותרת הראשית של מוסף הכלכלה של “מעריב”, “עסקים”. “לאחר שהבורסה לני”ע בתל-אביב ספגה שלשום ירידות של 7%, נרגעו הרוחות והיא עברה לעליות”, נכתב בכותרת המשנה.

אז האם אנחנו עומדים על סיפו של משבר עולמי חדש, צאצא ישיר של זה שהעולם טרם התאושש ממנו שהכה ב-2008? התשובה הנכונה היא: אין שום דרך לדעת. ובכל זאת, יש עיתונים למלא. ביומיים האחרונים הם נתלים בהתרחשות הממשית המיידית היחידה: התנודות בבורסות.

הבורסה כמדד להתהוותו של משבר (ובכלל) היא ברומטר שכאילו נתפר לצרכיו של עיתונאי: היא מגיבה מהר מאוד, בעוצמה, ובאופן בלתי צפוי. המהלך העסקי היה חכם או מטופש? נראה כיצד יגיב השוק. החברה מצליחה או כושלת? נשאל את הבורסה. משבר עולמי? נסתכל בשערי המניות.

אתמול הכתיבה חברת הדירוג הבינלאומית S&P את הכותרות בישראל על המצב בארה”ב (החברה הורידה את הדירוג לדרגה אחת למטה ממושלם). אם הסתמכות עיתונאית על חברות הדירוג היא בעייתית – משום שאלו לא ניחנו ביכולות נבואיות ואינן נקיות מאינטרסים עצמיים – הרי שההסתמכות על הבורסה, שמכתיבה את כותרות העיתונים היום, מתקרבת יותר להימור בקזינו.

הנה שלשום נרשמו ירידות שערים חדות בבורסה הישראלית והעיתונים מיהרו לקשור זאת להורדת דירוג האשראי של ארה”ב ולדווח (אתמול) בכותרותיהם הראשיות על “מפולת” – שינוי מהותי בסנטימנט של השוק, מה שנקרא “נפל דבר”. אתמול הבורסה החליטה דווקא לעלות והיום מבשרים לנו על “רגיעה”. אבל האם לכותרות היום אין השלכות על כותרות אתמול? אם אתמול היו עליות, אולי שלשום לא התרחשה “מפולת”?

כלומר, אין חולק כי ערכן של מניות מרכזיות ירד אתמול בצורה ניכרת וגרם להפסדים כבדים, “על הנייר”, למשקיעים, אולם הצורך של העיתונים ב”בורסה” כמדד, מזיק לסיקור אירועים שאינם הבורסה, להלן: המציאות (ובכלכלית: “כלכלה ריאלית”). כשהסיקור של בעיית החוב של כלכלת ארה”ב נתלה בנתוני הבורסה, הוא מותנה מיד במגבלות שלהם: אף אחד לא באמת יודע מדוע הבורסה יורדת או עולה. ממילא הסיקור הופך מדיווח לחיזוי. וכשהדברים באים לידי חיזוי, אין הבדל בין עבר לעתיד. את שניהם אי אפשר לחזות.

________________________
שוקי טאוסיג הוא עורך אתר ביקורת התקשורת "העין השביעית", שם התפרסם הטקסט במקור ב-9.8.2011 כחלק מסקירת העיתונות היומית. העין השביעית בפייסבוק, בטוויטר ובפליקר

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

פרסום תגובה