קוראי חדשות חברתיים בפייסבוק? אני קורא להחרים אותם

בשנתיים האחרונות אני נכנס פחות ופחות לדפי הבית של אתרי החדשות, וצורך יותר ויותר חדשות דרך הפניות של חבריי בפייסבוק וטוויטר. מחד אני מקבל את החדשות החמות והגדולות בסמוך למועד פרסומן, ומאידך זוכה להיחשף לכתבות פריפריאליות, שהגולשים חשבו שהן מעניינות והפכו אותן לפופולריות למרות שעורכי ההומפייג’ים לא נתנו להן בולטוּת.

לכן נבהלתי והופתעתי כשראיתי לפני כמה שבועות כותרת שחבר פייסבוק שלי, ותיק בעולם התקשורת, שיתף בפיד. נבהלתי, כי הכותרת היתה “הפיגוע בחיפה: הותרו לפרסום שמותיהם של 12 מ-15 ההרוגים”. הופתעתי, כי לא שמעתי על הפיגוע בשלב מוקדם יותר (“היה בום גדול”). מיהרתי להקליק, הגעתי לאפליקצית החדשות החברתית של נענע10 ונרגעתי: מדובר בפיגוע ארכיון.

אפליקציית החדשות החברתית (Social Reader) היא מטרד שפייסבוק השיקה לפני כחצי שנה, אז עם גופי תקשורת גדולים כמו הוושינגטון פוסט, יאהו והגרדיאן, והיום משתמשים בה גם נענע10, מאקו וישראל היום. בגירסתה המציקה ביותר, הקלקה בפייסבוק על לינק לכתבה שולחת את הגולש להתקנת האפליקציה. אם הוא עשה את הטעות ואישר, כל כתבה שהוא יקליק עליה בעתיד תפורסם אוטומטית על הוול שלו.

השיטה מזכירה את זו של נוכלי הלייקים: הם משתפים לינק שמבטיח תוכן סנסציוני, כמו סלבית שנתפסה בעירום או תמונות התאבדות של נשיא מורשע. הקלקה עליו גורמת ללייקים לעמודים שונים ולפרסום תכנים על הוול של הקורבן, בלי ידיעתו והסכמתו. השיטה החזירה למחזור החדשות כתבה ישנה על פיגוע בחיפה, שאותו איש תקשורת נכנס לקרוא בלי שום כוונה לשתף. השיטה חשפה שהעיתונאי החרדי קובי אריאלי קרא כתבה על קמפיין עירום של בר רפאלי, ששותפה על קירו בלי ידיעתו. “עברתי פיגוע פייסבוק”, זעק אריאלי בגל”צ.

אפשר לעקוף את האפליקציה – ללחוץ cancel בכל פעם שמגיעים אליה, להתקין ולהגדיר שהפרסומים שלה יוצגו רק לעינינו ולא לחברים, או להעתיק את כותרת הכתבה ולהגיע אליה דרך גוגל. אבל עדיף לשלוח לאתרי החדשות סיגנל שאומר שאנחנו לא שבעי רצון ממנה – להחרים אתרים שמשתמשים בה, וליידע את ראשיהם על הסיבה לכך. השימוש בקורא החברתי של הוושינגטון פוסט ירד מ-17.4 מיליון ל-9.2 מיליון משתמשים בממוצע חודשי בשלושים הימים עד ה-7.5. בקרוב אצלנו? אני מקווה מאוד.


התפרסם במקור בטור “השרת” במדור fi בגליון מאי 2012 של מוסף פירמה של גלובס


תגובות

2 תגובות לפוסט “קוראי חדשות חברתיים בפייסבוק? אני קורא להחרים אותם”

  1. ש on 27 באוגוסט, 2012 18:06

    נבהלתי והופתעתי לראות ששוב מעיין פורטר לא למדה את הלקח של שילוב חולצה שחורה מינוס חזיה.
    מיהרתי לגלול למטה ונרגעתי: מדובר בידיעה מהארכיון.

  2. עע on 29 באוגוסט, 2012 18:26

    הדבר הנבזי ביותר באפליקציה של מאקו הוא שאין אפשרות לפרסם את הכתבה אם הגולש מעוניין בכך, אלא רק למנוע מהרכיב לפרסם כתבות באופן אוטומטי. יש ממשק אבל המגבלה הזו עושה אותו ללא פונקציונלי. לפחות החיווי לפרסום מופיע כברירת מחדל ואפשר לבטל את הפרסום בקליק (אם שמים לב אליו כמובן, יש טיימר שמסתיר את החיווי אחרי 2 שניות). אני לא יודע איך זה עם הקוראים האחרים כי אותם לא פיתחתי.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.