רגע, למה לא אמרת שאחותך יהודיה ממך?


עידו קינן

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y5wCALTOhCU[/youtube]

“רגע, את לא יהודיה?”, הזדעזע החתן בתשדיר הבחירות המדובר של ש”ס, “כוכבית גיור”, ועורר דיון נרחב על התבוללות, גזענות, מזרחיים ורוסים, דתיים וחילונים ופקסים  – טכנולוגיה מיושנת שרלוונטית עדיין במשרדי ממשלה ובמפלגת ש”ס. וכמובן, שטפון של ממים.

בתשדיר הבחירות נראה זוג מתחת לחופה, גבר כהה נמוך ואישה בהירה גבוהה, כשברקע שיר בערבית. הגבר שואל את האישה, מרינה, על מכשיר הפקס שמונח לפניה. היא עונה במבטא רוסי כבד עד מוגזם ש”ביתנו שלח, מתנה לחתונה” (רמז למפלגת ישראל ביתנו). כשהוא תוהה למה צריך פקס, היא מסבירה: “מחייגים כוכבית גיור ומקבלים אישור”. “רגע, את לא יהודיה?”, הוא מזדעזע. הפקס פולט אישור גיור ומרינה אומרת: “עכשיו כן”. כשהיא מנסה לנשקו הוא נרתע ועושה פרצוף נגעל.

האסוציאציה של רבים מהממיסטים היתה, כצפוי, גרמניה הנאצית, ובפרט חוקי נירנברג, שאסרו על נישואים בין ארים לבין יהודים. ג’ון בראון פרסם קריקטורה אנטישמית של יהודי עקום אף ולבוש בהידור, שמנסה לפתות אישה בלונדינית במילים המתוקות “בא לך לעלות אליי הביתה לראות את הפקס שלי?” האמנית ז’ויה צ’רקסקי פרסמה גירסה משלה לתמונה המפורסמת מ-1935 של זוג מעורב שהושפל על ידי חיילי פלוגות הסער הנאציות אס-אה. הזוג אולץ להצטלם כשהאישה נושאת שלט שעליו כתוב “אני החזירה הגדולה בעיר והולכת רק עם יהודים”, והגבר שלט שעליו כתוב “אני יהודון שרק לוקח נשים גרמניות לחדרי”. בגירסה של צ’רקסקי, הגבר חושב, “רגע… את לא יהודיה?”

את לא יהודיה?! יוצר: דן קופר

עבודה של צ’רקסקי עמדה לפני מספר חודשים בלבו של דיון על גזענות. בציור נראה אדם מזרחי מנסה לנשק בכוח אישה בלונדינית. דן קופר ויואב יעקב ליפשיץ פרסמו גירסאות אקטואליות של הציור – ליפשיץ הדביק את ראשי החתן והכלה מהתשדיר על התמונה וכתב לצדה “כך הכרנו”, וקופר הסתפק בהוספת הכיתוב “את לא יהודיה?!” צ’רקסקי שיתפה את שתי התמונות בדף הפייסבוק שלה. ובתשובה להערות המגיבים כתבה כי “כל מי שחושב שהציור הזה גזעני הוא גזען בעצמו!” דיון על הגזענות בסרטון ובציור אפשר לקרוא אצל אורטל בן דיין.

ליפשיץ התייחס לפרשת עבר נוספת, שבה בר רפאלי זכתה לביקורת ציבורית כשהצטלמה עם כובע של סנטה קלאוס ובירכה את הנוצרים לרגל חגם, ופרסם את תמונתה עם הכיתוב “רגע, את לא יהודיה?!”

יאנה עברי, שמופיעה כניצבת בתשדיר, סיפרה בפייסבוק כי הולכה בכחש: “מעולם לא הסכמתי להשתתף בקמפיין שלהם ולא חתמתי על הסכמה להשתתף בקמפיין של המפלגה. אני אמנם עבדתי מספר שבועות כתחקירנית במטה הבחירות שלהם אך מעולם לא הסכמתי להשתתף בקמפיין הבחירות, ביקשו שאני אחליף ניצבת תוך הבטחה כי יהיה טשטוש מלא”. אחרי סיפורה נמרח בכל התקשורת היא עדכנה: “רוב המגיבים על הסרטון של שס מתחלקים לשני חלקים, החלק הראשון אשר תומך בי ומחזק אותי בימים קשים אלו, ולהם תודה ענקית. ויש את החלק השני אשר עוד לא החליטו אם הם מאמינים לי, אז ככה כל מי שלא מאמין לי, מוזמן לפנות לשס ולקבל העתק של ריליס שהייתי אמורה לחתום עליו במקרה בו אני משקרת אם תביאו אחד כזה אני אצעק בכיכר העיר שאני שקרנית ואם לא , אז כנראה כי הוא לא קיים ובמקרה הזה בבקשה תעזבו אותי בשקט!”

יאנה עברי ואריאלה גויכמן

לעברי יש תפקיד חשוב בהחלטת ש”ס להסיר את הסרטון מאתרה בגלל טענות לחוסר צניעות – שמלתה של עברי היתה קצרה מדי. חברתה אריאלה גויכמן פרסמה לה על הקיר תמונה של שתיהן יחד, וכתבה: “התקשרו מש”ס להודיע שהחתונה שלי מבוטלת כי השושבינה (הנראית כאן בצד בחצאית קצרה) הגיעה לחופה במיני! יאנוש ידעתי שהחצאיות שלך ישגעו את המדינה יום אחד, רק לא תיארתי לעצמי שיש להן את הכוח להפיל מפלגות!!” עוד כתבה גויכמן: “התקשרו מש”ס להודיע שהחתונה שלי מבוטלת כי השושבינה שלי (הנראית כאן בצד התמונה בירוק) הופיעה לחופה במיני”.

מאשה אברבוך מציגה את מה שלא רואים בתשדירי בחירות: “ועכשיו, אחרי ששחררנו זעזוע וקיטורים ראשוניים נוכח הסרטון המזעזע של ש”ס, אני רק רוצה לומר שהכניסה לרחם של אמא שלי ובחינת יהדותי מוכרת לי מעט מאוד מדתיים מזרחיים שכאלה, כי המפגש שלי איתם בחיי היה מוגבל, ומוכרת לי הרבה יותר מחברי לספסלי לימודים מהגן ועד האוניברסיטה, מפגשים ברחוב, בברים, באקטיביזם- בכל מקום, מצד לבנים ולבנות נאורים ונאורות. ובעיקר- חילוניים וחילוניייייייות!”

מכון שחרית פרסם קריאה נגד הסכסוך, שיצאה משיתוף פעולה של שתי קבוצות שפעילות במכון. קבוצת המזרחים כתבה: “אנחנו דור שני ושלישי ליוצאי עדות המזרח קוראות וקוראים למנהיגות הפוליטית בישראל להתעשת ולחדול ממדיניות ההפרד ומשול בחברה הישראלית. אנו קוראים לכם להפסיק לייצר קיטוב והפרדה, להפסיק עם סימון האויבים בקרבנו ובקרב הקבוצות המוחלשות בתוכינו בפרט ולהתחיל להוביל מדיניות המאחדת אותנו ורואה את הטוב המשותף לכולנו”. קבוצת הצעירים דוברי הרוסית כתבה: “אנחנו דור 1.5 ליוצאי ברית המועצות לשעבר, יודעים שתשדיר הבחירות המכוער שהפיקה ש”ס אינו אלא פרובוקציה מתוכננת שמשרתת גם את ש”ס וגם את ליברמן שמקדם, מצדו, קמפיין נגד ש”ס בתקשורת ברוסית. השלכת בוץ הדדית זאת אולי משרתת את האינטרסים הפוליטיים שלהם, אך מזיקה לציבור הישראלי”. הטקסטים המלאים כאן.

בר רפאלי במם רגע, את לא יהודיה? יוצר: יואב יעקב ליפשיץ

מייק וייצמן הקים את  הדף “רגע? את לא יהודיה?“, שמייצר ומלקט ממים על סרטון ש”ס. “הייתי נורא עצבני על הסרטון, כבן העדה הרוסית”, הוא מספר. “אמנם אני יהודי, אבל זה עשה לי פלאשבק ללפני עשור, שגם אז היה לש”ס קמפיין שהראה את הרוסים כנחותים. ראיתי שמחפשים רוסים לכתבה של ערוץ 10, אילנה ברודו ואני נתנו ראיון קצר לחדשות, חזרתי הביתה, ומרוב העצבים יצא לי מם תמים לחלוטין של ‘מה, את יהודיה?’. ביום שישי החלטתי שאני לא שם את זה בוול או באלבום, אז פתחתי דף, בהתחלה קראתי לו ‘מרינה איבנוב’, כשמה של הכלה בסרטון, ואחר כך החלפתי ל’רגע? את יהודיה?’. זו הדרך שלי להתמודד עם גזענות בהומור. לא היתה לזה אג’נדה פוליטית, שום דבר חוץ ממחאה נגד הגזענות. גם בעבודתי בתור יועץ תקשורת אני לא קשור לשום מפלגה ולא מריץ שום קמפיין”.

כמה ממים על הקמפיין: איתם טובול יצר מם אהבה לזוגתו בלה מלכין בפורמט של מם “איראנים, אנחנו אוהבים אתכם, לעולם לא נפציץ אתכם”; bbistr מיעך את הסצינה אל תוך הסרט “סקס והעיר הגדולה” ויצר את “ש”ס והעיר הגדולה“; עמיר שיבי הכניס את התשדיר לכנס של הליכוד ביתנו; אלכס פולונסקי נדחף לזוגיות של ציון ברוך ויאנה יוסף (ויש עוד).

מם את לא יהודיה? יוצר: איתם טובול

בסוף השבוע לקה הרב עובדיה יוסף באירוע מוחי ופונה לבית חולים. הרשת נשטפה שוב בבדיחות ודיונים על ש”ס. שלמה קראוס לועג: “אז עד עכשיו זה היה לפני אירוע מוחי?”; עמרי וייל פוסק: “בשעה 2:30 לפנות בוקר הוא הרגיש שיתוק ביד. רב, בעל ידע, במיוחד כשהוא סובל מסוכרת ובעיות בלב, חייב לדעת כי יש סיכוי שמדובר באירוע מוחי וזה דבר מסוכן. רק בגלל סיכוי קטן אפילו, הוא היה צריך להזמין אמבולנס או רופא כבר בלילה. עובדה שעשו את זה בשבילו בבוקר בדיוק מסיבות אלה. אבל בלילה הוא לא עשה את זה, מה שאומר ששיקול הדעת ההלכתי שלו פגום. מאד פשוט. מדבר ברמה הפשוטה של הלכה. אם הוא אכן סיכן את החיים שלו, שיפסיק לפסוק”. עמיר שיבי מונה נושאים שבטאבו, ובהם “קשישים ממוצא מזרחי הלוקים בבריאותם ובכל הזדמנות משווים חילונים לנאצים וטוענים כי חיילים נהרגים כי לא מילאו מצוות”; חיים נבון נוזף: “האם מישהו מהמזלזלים כאן ברב עובדיה קרא תשובה הלכתית אחת שלו? סלחו לי, רבותיי, אתם נשמעים כמו אנשים שמבקרים את מוצרט בגלל התסרוקת שלו”. אורטל בן דיין תוהה: “למה ששמאלנים רוצים ללעוג לרב עובדיה יוסף הם תמיד אומרים ‘גבר בשמלה’? מה זה המשטור המגדרי הזה? חשבתי שאתם רואים מגדר על רצף..”

המם המרושע והמצחיק ביותר שייך דווקא לשר הפנים וסגן ראש הממשלה, אלי ישי מש”ס, שעשה בראיון לרדיו קול ברמה קישור רפואי-פוליטי בין האירוע המוחי של יוסף לבין היודמות לגייס אברכים לצה”ל: “אנחנו כולנו תפילה שבעזרת השם מחר הוא ישתחרר. אבל אין ספק שהרב לוקח מאוד מאוד מאוד ללב את כל העניין של בני הישיבות. זה מה ששגור בפיו כל יום, כל יום. אין בוקר אין רגע שאני לא מגיע אליו והוא בוכה על בני הישיבות ועל סכנת הגיוס”.


התפרסם במקור (זהירות, אוטופליי) בגירסה שונה בוואלה, 13.1.2013


תגובות

תגובה אחת לפוסט “רגע, למה לא אמרת שאחותך יהודיה ממך?”

  1. אנונימית on 19 באוגוסט, 2015 01:19

    מה לא יהודיה מה קשור וזה ממש ממש לא יפה להגיד את זה אני אישית הייתי נפגעת להיות יהודיה זה מתנה וגם דודה שלי התחפשה לזה זה הקטע בלהתחפש אז כדאי לך למחוק את התמונה עצה שלי לא מכריחה כי יהיה לך מלא תגובות רעות!!!!!!!!!!!!!!

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.