ארוחת גורמה מזבל, שבת ב-16:00 בשדרות רוטשילד


עידו קינן

קולקטיב “דינר אקסצ’יינג’ ברלין” מכין ארוחת גורמה שתזכיר לנו כמה אוכל אנחנו זורקים

שרה מיוז, מה אתן הולכות לעשות מחר?
“שותפתי לקולקטיב סנדרה טייטגה ואני עורכות את אירוע ‘פיקניק אקסצ’יינג’ תל אביב’, שבו נאסוף מסוחרים בשוק הכרמל את התוצרת החקלאית שלא נמכרה בסוף העבודה ביום שישי. מהיבול הטרי הזה נכין מנות שונות, שנציע לציבור בשבת ארחי הצהריים בפינת שדרות רוטשילד והרצל בתל אביב. אנחנו מתייחסות לזה כפרויקט פוליטי, חברתי ויצירתי”.

סנדרה טייטגה ושרה מיוז אוכלות בישראל. צילום מאתר דינר אקסצ'יינג' ברלין

זו הפעם הראשונה שהאירוע מתקיים?
“לא. התחלנו את פרויקט דינר אקסצ’יינג’ ברלין באוקטובר 2011 ומאז ערכנו אותו במספר מסגרות ותערוכות, כמו דוקומנטה 13 ובמכון KW לאמנות עכשווית. אנחנו פתוחות לשיתופי פעולה עם פעילים משדות שונים”.

מה המטרה, מלבד אוכל טוב?
“האירוע משרת שלוש מטרות: העלאת מודעות לבזבוז מזון, יצירת חלל לאינטראקציה חברתית וחוויה קולינרית מעניינת לאורחינו. מאחר שאנחנו לעולם לא יודעות מראש אילו פירות וירקות נקבל, זה תמיד אתגר לחשוב על מתכונים חדשים. במקרה, זה גם החלק הכי מהנה בכל הסיפור”.

דינר אקסצ'יינג' ברלין בKunstraum Kreuzberg. צילום באדיבותם

איך לדעתכן יגיבו הישראלים לניסוי?
“טוב מאוד. אוכל הוא מרכיב חשוב בתרבות המזרח-תיכונית, וממה שראינו בתל אביב, התרשמנו מאוד מהסטנדרטים ומהמגוון של המזון שמוצע בכל פינת רחוב בעיר. הדבר שהכי הפתיע אותנו הוא הנראות של ההשפעות התרבותיות על המטבח כאן. כמו ברוב העולם המפותח, בזבוז אוכל הוא נושא אקטואלי בישראל ואנחנו חושבות שיש מקום לשיפור בתרבות הצריכה, ואנו משוכנעות שאנשים יהיו פתוחים לחשוב על הנושא הזה כאן”.


התפרסם במקור בגירסה שונה במדור “סמול טוק” ב”מוסף הארץ”, 1.3.2013


תגובות

פרסום תגובה