הזעם על יאיר לפיד בפייסבוק יקבע איך יראו המנהיגים שלנו בעתיד // אברי גלעד


אברי גלעד

גרף הקריירה הפוליטית של יאיר לפיד. מאת עבגד יבאור, סרטן בגב האומה

לפני כשבועיים פתחתי חשבון פייסבוק ציבורי, מה שאומר שאני רץ לפוליטיקה (כך הבנתי מתגובות אומת הפייסבוק). במקביל אני צופה בזעם שמופנה כלפי יאיר לפיד – זעם שקובע, בעיניי, איך ייראו המנהיגים שלנו בעתיד, אם בכלל יש עתיד, ומי האנשים שיגיעו לפוליטיקה.

אני, אגב, לא רץ לכנסת – אבל בפוסט הזה אבקש לברר: מה בדיוק הדיל המוצע לרץ הטרי.

אם אני מבין נכון, אתה כותב בפייסבוק פוסטים ואם שפר עליך מזלך, וכשרונך, ולבך, אתה מגיע להרבה אנשים. אם אתה מגיע אליהם מספיק פעמים, בנושאים שונים, נוצר הרושם שאתה מייצג אותם, ונוצר רושם נוסף – שלייקים הם כוח פוליטי. בבוא יום הבחירות, הלייקים מתורגמים להצבעות, ויש לך כח פוליטי אמיתי. עד כאן, הכל פשוט.

עכשיו מה? אם צברת כח גדול מאד, מה תעשה? תאמר – רגע, אני לא באמת יודע איך מתנהלים בפוליטיקה, תנו לי ארבע שנים ללמוד מבפנים, לשרת בתפקיד צנוע יחסית, נגיד הגנת הסביבה, הגנת העורף, הגנה משמש, לראות מי נגד מי, ובבחירות הבאות תצביעו עבורי שוב ואז אהיה מוכשר לקבל תפקיד רציני? האם יש בשפה העברית מספיק מילות לעג שיספיקו לכל גלי הצונאמי של הביקורת אם כך יבחר המגיע הטרי לפוליטיקה לעשות? בשביל זה בחרנו אותך? אתה מתחמק מאחריות! ביזבזנו את הקול! בבחירות הבאות נצביע עבור אופנה אחרת! אתה כל כך 2012!!! והאופציה השניה – לתרגם את הכח לתפקיד רם ככל הניתן. זה מסוכן אבל אתה בונה על גרף לימוד מהיר ועל זה שכל האהבה שקיבלת חייבת להיות מתורגמת לסבלנות כלפי צעדיך הראשונים במשרה הרמה.

איזו סבלנות? האצבע שלחצה לייק חייבת ללחוץ דיס לייק. התקווה העצומה מתחלפת ביאוש תהומות. עוד לא שלחת את החליפה שקנית לכבוד המעבר מטי שרט לבגדי שרד פעם אחת לניקוי יבש, וכבר יש לך מפגינים מול הבית. השכנים שלך זורקים ביצים, הסתבכת גם עם הטבעונים.

מה אנחנו רוצים? רק אנשי ציבור מתוך הפוליטיקה? כאלה שכבר בכיתה י’ עשו דילים על ראשות ועד הכיתה? ברור שלא. אנחנו מזהים שהם חושבים ביחוד על עצמם. אז רוצים אנשים מבחוץ. אבל אנשים מבחוץ בהכרח לא מכירים את המערכת מבפנים ובהכרח לוקח זמן עד שהם מגלים את כל הקומבינות, מבינים את מפת מוקדי הכח, מסוגלים לנהל את המאבקים האמיתיים בלי שיסובבו אותם על האצבע. לאלה אין לנו סבלנות. אנחנו חושבים שהרצון שלהם לשרת את הציבור הוא סיבה מספיקה לרדת לחייהם, ובמיוחד כשאנחנו חברים מהפייסבוק, אז בכלל, הוא חייב לי.

עלון של הליכוד עם סטטוסים מזוייפים מפייסבוק, דצמבר 2012

באופן שאנחנו מתנהלים מול לפיד (ואין לי מושג אם הוא מתאים לתפקיד או לא, ממתין), אנחנו קובעים מי האנשים שיגיעו לפוליטיקה. כל מי שלב בקרבו, ועור אמיתי לו, ורצון כן לעשות טוב, לא יטבול את קצה בהונו בביצה הזאת. בשביל מה? בשביל מאות אנשים עם מגאפונים מחוץ לבית? זה שווה את זה? אז מי שיגיע (ומגיע) לפוליטיקה אלה אנשים עם הפרעות אישיות, חלקן חמורות ממש, שמחוללים נזקים עצומים, ולא מעניין אותם מה אומרים עליהם כי הם בפסגת העולם.

אישית, הייתי מעדיף במשרד האוצר מישהו שכבר ניהל כמה מיליארדים, ובמשרד הביטחון מישהו ששכב במארבים ובמשרד החוץ מישהו יודע לחייך. אבל אלה על פי רוב לא מעוניינים בדיל הישראלי, מה חסר להם?

הפוסט הזה אינו כתב הגנה על תכניתו הכלכלית של יאיר לפיד, והוא גם לא עוד ביקורת נגד הגזירות. זו רק תזכורת לכך שהקשר בין יכולת לקיים תקשורת יעילה דרך פייסבוק, לבין יכולת ניהול פוליטית, עוד לא עבר את שלב הניסוי הקליני. הרשת החברתית הזאת לקחה את עניין הסיפוק המיידי למקומות חדשים. מול עיניינו אנחנו רואים עכשיו כמה כלי הנהדר הזה מסוכן, גם בהכתרת מנהיגים וגם בעריפת ראשם.


אברי גלעד הוא ממגישי “המילה האחרונה” בגל”צ ו”העולם הבוקר” ברשת. הסטטוס התפרסם במקור בדף הפייסבוק שלו. כאן אפשר לקרוא ראיון עם אברי גלעד


תגובות

8 תגובות לפוסט “הזעם על יאיר לפיד בפייסבוק יקבע איך יראו המנהיגים שלנו בעתיד // אברי גלעד”

 1. איתי on 14 במאי, 2013 04:40

  מה שבאמת צריך להטריד אותך זה למה אפס כמו לפיד יושב במשרד האוצר ובנאדם עם רקורד של עשייה כמו כחלון (שהוא לא מהחנה הפוליטי שאליו אני שייך אבל הוא קנה את המעמד שלו בכבוד) יושב בבית. אתה אמרת: מי שמגיע לפוליטיקה זה אנשים עם הפרעות אישיות, ועד עכשיו אין סיבה לחשוד שיאיר לפיד שונה. עד עכשיו הפייסבוק היה מגניב כי יאיר לפיד ידע איך לשתמש בו לטובתו ועכשיו פתאום פייסבוק זה רע? הבעיה אתו זה הפער הבלתי נסבל בין ההצהרות הזכוחות, בעיקר אחרי שנודע גודל ההישג שלו, לבין התוצאה שאנחנו מקבלים עכשיו. אפילו לש”ס הוא לא מקצץ? בשביל מה הוא הלך למשרד האוצר?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 15 במאי, 2013 18:02

  שכחת פקטור חשוב – האישיות של לפיד. נפיחות וחשיבות עצמית, בטוח שהוא איזה משיח שבא לגאול אותנו והכל פשוט בלי כיסוי בכלל

  ובנוסף מרוב שהוא מנסה להיות “נציג הישראליות” הוא התאים את דעותי לאורך השנים למה שפופולרי (היה “שמאלני” בימי האופוריה של אוסלו והלך ימינה לאחר מכן) נמנע מהעת דעות נחרצות על כל דבר שנוי במחלוקת (למשל הפליטים מאריתראה) והכל בפאתוס וממלכתיות כאילו הוא מייצג את “העם” עוד הרבה לפני שעמד במבחן הבחירות

  בעצם, אפשר להבין למה אתה לא מתייחס לנקודות האלה אברי גלעד… היה אפשר לכתוב את אותו הדבר עליך

 3. dede on 23 במאי, 2013 19:15

  יאיר לפיד מלך!

 4. רמי בר דויד on 27 במאי, 2013 20:51

  אני חושב שיאיר לפיד הוא הדבר הכי טוב שקרה לפוליטיקה הישראלית מזה שנים רבות

  הוא ישר הוא אינטליגנטי. הוא רהוט והוא ממוקד

  השיח הציבורי סביבו רווי דמגוגיה וקנאה
  זו פעם ראשונה שאני מסתכל בנבחר ציבור ולא נגעל
  שמעניין לשמוע אותו שיודע באמת לדבר

  ,כשבחרתי בו לא היה לי מושג עד כמה הוא טוב
  תענוג

 5. רמי בר דויד on 27 במאי, 2013 20:51

  אני חושב שיאיר לפיד הוא הדבר הכי טוב שקרה לפוליטיקה הישראלית מזה שנים רבות

  הוא ישר הוא אינטליגנטי. הוא רהוט והוא ממוקד

  השיח הציבורי סביבו רווי דמגוגיה וקנאה
  זו פעם ראשונה שאני מסתכל בנבחר ציבור ולא נגעל
  שמעניין לשמוע אותו שיודע באמת לדבר

  ,כשבחרתי בו לא היה לי מושג עד כמה הוא טוב
  תענוג

 6. אראלה on 26 ביוני, 2013 13:46

  יש הרבה כעסים על לפיד וכי למה ? היה ברור לכולנו שיהיו גזירות לפני הבחירות .וכולם הפחידו אותנו צריך להודות ללפיד . ולא להשמיץ אותו כל הזמן יש לו תעודהואין לו תעודת בגרות.כולם הפכו למבינים גדולים בכלכלה. יש לנו חוסר מודעות. בעניןנן עקרת הבית, לפני מספר שנים עקרת בית לא קבלה קצבת זקנה רק תוספת בקצבת הבעל’ בעקבות הלחץ שהופעל התקבל חוק לטובת עקרת הבית.למרות שלא שלמה אגורה. אז מה יקרה אם תשלם אלפיים שח” בשנה ,מקבלת אז שתשלם מעט.

 7. צביקה on 21 באוגוסט, 2013 04:19

  אברי שלום וברכה. מצפיה בתכניותיך אני מקבל רושם של אדם בעל עקרונות ומצפון, שלא פעם הזדהיתי אתו ברצון. יש לי תחושה שאם אתה היית מגיע לשלטון היית מנסה ליישם את דעותיך. אולי במחיר של ישיבה באופוזיציה או השתקה. חברך למקצוע נוהג בדרך הפוכה – כל מה שאמר והבטיח בדרמטיות ושחצנות, מתקיים עכשיו בלהיפך, תוך שימוש בלשון בוטה וגסה וזלזול באינטליגנציה של הבוחר. פגיעה בחלשים, “ליקוק” לבני האצולה העשירים, שימצצו עוד קצבאות, פנסיה ומע”מ מדלת העם ויקנו עוד יאכטות ווילות של עשרות מיליונים.שלא לדבר על הצד המדיני… בא כנציג המרכז-שמאל השפוי ומיד התחבר ל”אחים” מימין שמציעים לנו רק עוד חורבן ועוד שפיכות דמים ובלבד שיתנו להם להתנחל על כל תל וקבר עתיק בשטחים. הצביעות הקיצונית הזו היא זו שמקוממת יותר מכל והיא זו שתחזיר, מן הסתם, את לפיד למקום שאליו חוזרות כל מפלגות ה”מרכז” חסרות האידיאולוגיה.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 12 באוקטובר, 2013 17:18

  הפוליטקאים, אם הם בעלי רצון טוב אך ללא יכולת או שהם מושחתים, רודפי שררה הרי הם בסה”כ בובות על חוט של בעלי ההון, הגיע הזמן שנכוון את האצבע המאשימה כלפי המנוולים האמתיים שדופקים אותנו ואת המדינה, הטייקונים, אלה המחזיקים בבנקים, בחברות הביטוח, בחברות האשראי, בתאגידי הענק וכמובן גם בתיקשורת, הם שמכתיבים פה את סדר היום והם אלה שצברו הרבה יותר מידי כוח, הגיע הזמן להפנות את כעסנו לבעיה האמיתית, הבה נשים את פעמי המהפכה אל עבר בתיהם, נגלגל את הגליוטינות אל מול דלתותיהם ונחזיר את הסדר על כנו ויפה שעה אחת קודם!

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.