קומיקס חדש חוזר לפרשת ילדי תימן האבודים


עידו קינן

סבתו של ארז צדוק חשדה שהממסד מנסה לחטוף את הדודים שלו, והבריחה אותם מבית החולים. עכשיו הוא חוזר לפרשת ילדי תימן בספר קומיקס

במה עוסק הקומיקס החדש שלך?
“בין השנים 1948-1954 נעלמו מאות ילדי עולים חדשים, בעיקר מתימן. ההורים, לטענתם, לא קיבלו כל מידע מוסמך הנוגע לגורל ילדיהם. התעלומה קיבלה את הכינוי ‘פרשת ילדי תימן’, והקומיקס ‘נשאר מאחור’ עוסק בפרשיה הסבוכה והמסתורית הזאת מנקודת מבטו של יוסף, שאחיו הבכור יעקב נעלם באופן מפתיע. הקומיקס יוצג בפסטיבל הקומיקס אנימיקס“.

מאיפה העניין שלך בנושא?
אני סטודנט שנה שלישית בבצלאל. הכל התחיל מתרגיל בקורס עם רותו מודן, שבו התבקשנו לעשות קומיקס בנושא אחים ואחיות. הנושא של חטופי תימן מעסיק אותי כבר לא מעט זמן, כל המסתורין שאופף את המאורע הזה. הסיפור שעליו אני מתבסס הוא שכשדודים שלי הגיעו לארץ, לקחו אותם לבית חולים. היו מפרידים אז בין ההורים לילדים בטענה שהילדים הגיעו חלשים וחולים, ולקחו אותם לבית חולים בעין שמר לבדוק אותם. הם היו נעלמים, או שהיו אומרים להורים שהם מתו או שהועברו לבית חולים רמב”ם בחיפה. סבתא שלי חשדה, כי היא שמעה שמועות על מה שקורה. היא קלטה את זה עוד כשהם היו בעין שמר, הגיעה לבית החולים בלילה והבריחה אותם מהחלון”.

שער ספר הקומיקס "נשאר מאחור" של ארז צדוק

דף מספר הקומיקס "נשאר מאחור" של ארז צדוק

אתה חושב שהמדיום הזה מקל על העברת הסיפור?
“הוצאתי חמש חוברות קומיקס בעבר, זו הראשונה שאני עושה לקהל בוגר יותר, וגם הסגנון שונה מאוד מהסגנון הרגיל שלי. הנושא מאוד רגיש, ולעשות את זה דרך קומיקס עוזר להגיע לקהל צעיר שלא ממש מכיר את הסיפור הזה. הסיפור הזה כנראה ילך ויישכח, וכך יהיה יותר קל להגיע לילדים, וגם לקהל בוגר יותר. דרך קומיקס אפשר להעביר המון מסרים בצורה עקיפה דרך סיפור שהוא לא מסמך היסטורי מדויק, אבל עדיין עושה את מה שצריך, מעביר את הכאב שבסיפור הזה”.

היית רוצה בשבעקבות הקומיקס יקרה משהו, ישתנה משהו?
“זו שאלה מאוד קשה. מאוד הייתי רוצה להבין מה קרה מאחורי זה, האם זה סיפור אמיתי או שזה בכלל לא קרה וזה הכל המצאה. יש לי חשש מאוד גדול. מצד אחד, אחרי כל כך הרבה שנים לפתוח את התיבת פנדורה הזאת, אתה לא יכול לדעת מה יכול לקרות מדבר כזה. זה מאוד מפחיד. מצד שני, אולי זה מה שצריך לקרות, הורים שלא ראו את הילדים שלהם אולי עוד יזכו לראות אותם, או לגלות מה היה, אם היה”.

ארז צדוק. צילום: דנה שדה

יש אנשים שלא מאמינים שזה קרה, שחושבים שמדובר בעלילה.
“אני ראיתי את כל התוכניות שקשורות לנושא, יש סיפור אחד שבו ההורים פוגשים את הילד שלהם אחרי הרבה שנים, והוא מספר שההורים החדשים, האשכנזים, שהיו לו אמרו לו שיש לו מזל שהם לקחו אותו, בגלל העיניים הכחולות שלו. אתה לא יכול לדעת אם יש מישהו מאחורי זה שמסתיר את העניין הזה. יש הרבה עדויות על דברים שקרו, יש טענות שהיה בלגן כשהם הגיעו לארץ, שילדים מתו וטענו שלא הצליחו למצוא את ההורים אז קברו את הגופות. רוב ההורים אומרים שהם לא ראו גופות ולא תעודת פטירה, ויש כאלו שמספרים שכשהילד אמור היה להיות בן 18 הגיעה תעודת גיוס, שזה מאוד משונה בשביל מישהו שנפטר”.


גירסה שונה של פוסט זה התפרסמה במדור “סמול טוק” ב”מוסף הארץ”, 9.8.2013


תגובות

2 תגובות לפוסט “קומיקס חדש חוזר לפרשת ילדי תימן האבודים”

  1. חיות סלפי // הורדות - חדר 404 on 23 בפברואר, 2015 10:14

    […] מספר היוצר, ארז צדוק (שאותו ראיינתי בעבר על קומיקס על ילדי תימן החטופים). “הנושא היה סיפורי עיר, כלומר לבחור עיר ולאייר […]

  2. נגנז בגנזך, מהדורת ה – 12.08.2013 | ניימן 3.0 on 8 ביולי, 2016 02:17

    […] 10. בפולין עושים כבר שנים רבות קומיקס היסטורי: יצירות שמציגות או מבוססות חופשי על ההיסטוריה של המדינה. ארז צדוק יצר עכשיו אצלנו קומיקס על פרשת ילדי תימן. […]

פרסום תגובה