אמזון חוזה: המוצר שטרם הזמנת הגיע // השרת


עידו קינן

השרת. קליק לארכיון המדור. איור: Trevor Manternach ועידו קינן, cc-by-nc

לפני קצת יותר משנה החל המתכנת האמריקאי דריוס קזמי לעשות שופינג באמזון בסכום קבוע מראש בלי לדעת מה הוא קונה, באמצעות בוט, תוכנה שמדמה פעולות שמבוצעות על ידי אדם. הבוט, שנקרא Amazon Random Shopper (“קונה אמזון אקראי”), בוחר מילה אקראית ממאגר מילים, מחפש אותה באמזון, רוכש את הפריט הראשון ברשימה שעולה פחות מהתקציב החודשי, וחוזר על הפעולות עד למיצוי התקציב. קזמי יודע מה הבוט קנה רק כשהפריטים מגיעים אליו בדואר.

לפי התוכנית של אמזון, קזמי לא יהיה היחיד שיקבל מוצרים בהפתעה. בדצמבר קיבלה אמזון את פטנט מספר US 8,615,473 ל”שיטה ומערכת לשילוח חבילות מקדים“. לפי פירוט הפטנט, החברה תעשה שימוש במידע הרב שהיא צוברת על קניות כדי לחזות אילו פריטים לקוחותיה יזמינו לפי פרמטרים ובהם הזמנות קודמות, חיפושי מוצרים, רשימות קניות, תוכן עגלות קניה, החזרות וזמן הריחוף של הסמן מעל פריט מסוים באתר. החברה תבצע משלוח של המוצרים החזויים לאזור הגאוגרפי של הרוכשים הפוטנציאליים עוד לפני שהם ביצעו את הרכישה בפועל, כדי לקצר את זמן ההמתנה מרגע ההזמנה ועד להגעת החבילה.

החברה עשויה להמליץ ללקוחות על רכישה של מוצרים שהיא כבר שלחה לאזורם וטרם הוזמנו, ולהציע להם מוצרים, ששלחה בלי שהוזמנו, בהנחה או במתנה, כדי לחסוך בעלויות ההחזרה ולחזק את נאמנות הלקוחות.

משלוח מקדים באמזון. צילום: Akira Ohgaki (cc-by); שרטוט מהפטנט של אמזון; עיבוד מחשב

קזמי מאמין שזה יכול לעבוד. “כשהפטנט של אמזון מדבר על שליחת חבילה למישהו שלא הזמין אותה, עם האפשרות להחזיר את החבילה, כמובן שהדבר הראשון שאנשים יחשבו הוא, מה קורה כשהאלגוריתם שולח משהו לא מתאים למישהו?”, אמר בראיון ל”פירמה”. “אני חושב שהתשובה כאן היא תוכנית opt-in [שדורשת הרשמה]. כמעט מיד אחרי שהכרזתי על הקונה האקראי, עשרות אנשים שאלו אם אני יכול לגרום לו לעבוד בשבילם. בשנה מאז השקת הפרויקט, גיליתי כמה דברים: מעט אנשים רוצים לקבל בדואר דברים אקראיים לחלוטין; מספר גדול יותר של אנשים רוצה לקבל דברים אקראיים בקטגוריות ספציפיות (רק ספרים, רק מוצרי אלקטרוניקה וכו’); והמון אנשים ישמחו אם אלגוריתם ההמלצות של אמזון ישלח להם מתנות מדי פעם. אני חושב שזה יכול להוות תזרים הכנסות שופע עבור אמזון”.


התפרסם במקור בטור “השרת” במדור fi בגליון פברואר 2014 של מוסף פירמה של גלובס


תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.