בוט, קנה לי הפתעה באמזון

התחושה הזאת שקניתם משהו שאתם לא ממש צריכים, רק כי הוא היה שם כשקריז הקניות תקף אתכם? אז דריוס קזמי כתב בוט שעושה את השופינג האקראי הזה בשבילו באמזון. לקזמי נותר רק לשלם, לחכות שהמשלוח יגיע, לגלות איזה ספר, אלבום מוזיקה או דיוידי הבוט קנה לו, ולדווח על כך בבלוג שפתח, Random Shopper (קונה אקראי).

ההשראה לפרויקט של קזמי, מפתח משחקים וטכנולוגיות משחקים אמריקאי, הגיעה מרכישות backorder באמזון – הזמנת מוצר שלא נמצא במלאי, שיישלח כאשר הוא יהיה זמין. “אז אתה שוכח שהזמנת אותו, ושנה אחר כך הוא מגיע – וזה כמו מתנה שקנית לעצמך”, תיק קניות  עם ציור של רובוט, של אלכס נורי נורייגה וסירנה קון ג'רזי. צילום: Roselló Gené (cc-by-nc-nd)הסביר קזמי בבלוג. בתחילה חשב לכתוב תוכנה שתקנה עבורו דברים שהוא עשוי לאהוב, אבל אז חשב שזה משעמם מדי, והחליט לתכנת בוט שיקנה לו דברים באופן אקראי. “איך הרכישות הללו יגרמו לי להרגיש? האם הן יהיו פחות משמעותיות מהזבל שאני ממילא קונה בעצמי על בסיס קבוע?”

כך נולד Amazon Random Shopper, שבכל הרצה מקבל מקזמי תקציב בדולרים, בוחר מילה אקראית ממאגר, מריץ חיפוש עליה באמזון ורוכש את הפריט הראשון שעולה פחות מהתקציב. אם הפריט עלה פחות מהתקציב, הבוט רץ מחדש עם מילה חדשה, עד למיצוי התקציב כולו. ממש כמו משרד ממשלתי בסוף שנת מס.

לפני שבועיים הגיע המשלוח הראשון: הספר “בלשנות קרטזיאנית” של נועם חומסקי ודיסק של המלחין האוונגרדי ההונגרי אקוס רוזמן. “לינגוויסטיקה ודיסוננס”, כינה זאת קזמי. “בסך הכל, זה היה משלוח קצת קריפי. הוא שלח לי ספר שכתב מישהו שידוע במיפוי ומידול המוח האנושי, ושלח לי מוזיקה שהיא מאוד מכנית וכמעט אקראית”

קזמי התמודד עם ביקורת על כך שהוא שורף 50 דולר בחודש על פריטים אקראיים: “אני רואה את זה כך: אני מוציא 50 דולר בחודש על ציוד לאמנות. יש אנשים שיכולים להוציא 50 דולר בחודש על ציוד לציור: קנבס, צבע, מברשות וכו’. עבורי זה קצת יותר מופשט מזה, אבל זה מה שאני עושה”.

בוטים אחרים שרצים על אמזון פועלים בשירות סוחרים ומוכרים, וכוונותיהם לא תמיד טהורות. קרלוס בואנו, מהנדס בפייסבוק שכתב ספר ומציע אותו למכירה באמזון, סיפר בתחילת השנה איך בוטים השתלטו על אסטרטגיית התמחור שלו. הספר שלו, “לורם איפסום”, ספר ילדים על מדעי המחשב, הוצע למכירה בעל ידי בוט, בעותק משומש ובמחיר גבוה פי יותר מ-3 מהמחיר המקורי. בואנו הופתע: לספר לא הודפסה מהדורה, והוא מודפס לפי דרישה, כך שלא סביר שיש ממנו עותקים משומשים למכירה. ואז הוא הבין את התרגיל: אם מישהו יזמין את הספר המשומש במחיר המופקע, הבוט יזמין את הספר מבואנו במחיר המקורי, ימכור אותו לקונה התמים וירוויח את ההפרש.

בוטים אחרים התחילו להציע גם הם את הספר, ותחרות המחירים הורידה את המחיר המוצע אל מתחת למחיר המקורי. זאת אומרת שאם מישהו יקנה את הספר מהבוט, הבוט יצטרך לקנות אותו במחיר המקורי מבואנו, ולמכור אותו במחיר הפסד. את הפערים ניסו הבוטים להשלים באמצעות הוספת דמי טיפול ומשלוח.

ואז גילה בואנו שמלחמת הבוטים השפיעה על בוט של אמזון, שהלביש על הספר של בואנו הנחה של 28% (לשמחתו, בואנו גילה שאמזון סופגים את ההנחה, והוא ימשיך לקבל את אותו הסכום עבור כל עותק שנמכר). כך, בוטים שהתחרו ביניהם על מחירו של מוצר שלא נמצא ברשותם גרמו להורדת המחיר אצל המוכר האמיתי.

בואנו הזכיר בפוסט שלו גם את המו”ל בטאסקריפט, שהבוט שלו אוסף ערכי וויקיפדיה אקראיים, מאגד אותם לספר ומעלה אותם למכירה בהדפסה לפי דרישה. בטאסקריפט משיגים טקסטים בחינם (רשיון השימוש של וויקיפדיה מתיר שימוש מסחרי בתכנים ללא תשלום, תמורת קרדיט בלבד), עורכים אותם בחינם (על ידי בוט שעלות התכנות שלו חד-פעמית, ושאינו מקבל משכורת), ומציעים אותם למכירה בחינם (אין עלות הדפסה כי אין מהדורה, ואמזון גובה רק עמלה על עותקים שנמכרו). בוטים דומים לאלו שהריצו את הספר של בואנו הציעו למכירה ספרים של בטאסקריפט. “אבסורד עתידני מענג”, קרא לזה בואנו, “תוכנת מחשב, שמתחזה לבן אנוש, מציעה למכירה ספר על מחשבים שמתחזים להיות אנושיים, בעוד תוכנות מחשב אחרות מעמידות פנים שיש להן עותקים משומשים של הספר. ספר שמעולם לא נכתב, וממילא לא הודפס ונקרא”.


התפרסם באתר וואלה, 6.12.2012


תגובות

תגובה אחת לפוסט “בוט, קנה לי הפתעה באמזון”

  1. אמזון חוזה: המוצר שטרם הזמנת הגיע // השרת - חדר 404 on 13 ביולי, 2015 16:02

    […] קצת יותר משנה החל המתכנת האמריקאי דריוס קזמי לעשות שופינג באמזון בסכום קבוע מראש בלי לדעת מה הוא קונה, באמצעות בוט, […]

פרסום תגובה