שובר שורות בצבעים, ציור בלי לחץ ואתרים מטופשים // יוצרשת עם נועה ליברמן-פלשקס

יוצרשת - קליק לארכיון המדור. צילום: Pixelated Mural, by iandavid - Ian Westcott (cc-by-nc-sa); עיבוד: עידו קינן

“אני מציגה עבודות ברשת מאז ימי במה חדשה“, אומרת נועה ליברמן-פלשקס, בת 31, במקור מפתח תקווה והיום מתל אביב, מאיירת, מעצבת, כותבת ומכורת אינטרנט. לפני שנה וחצי הקימה את קבוצת הפייסבוק “שרבוט שבת“, שהיא מגדירה “מקום למאיירים-מעצבים-צלמים-מה לא להרגע קצת מהפרוייקטים הרגילים ולעשות קצת כיף”. מדי שבועיים בוחרת ליברמן-פלשקס נושא, וחברי הקבוצה מפרסמים איורים קשורים. בסוף אפריל, בהשראת ספירת העומר, הנושא היה “זקן”.

היפסטר ברוקולי, בהשראת לי להב! איור: נועה ליברמן-פלשקס

היפסטר ברוקולי, בהשראת לי להב! איור: נועה ליברמן-פלשקס

“בהתחלה זו היתה דרך להגיד, אני צריכה זמן לצייר בשביל עצמי ולא רק בשביל לקוחות, ולנסות כל מיני טכניקות וסכגנונות, שזה משהו שאין לי זמן לעשות מאז הלימודים בשנקר, וחבל לי”, היא מספרת. “זה היה בהשראת Illustration Friday. החלטתי שאפתח את זה לי ולכל החברים המאיירים שלי, שנוכל להתנסות שם בלי דדליין, בלי ביקורת של לקוח, בלי ‘האם אני משלבת את הטכניקה הזאת או לא’. בשנה וחצי האחרונות מצטרפים לזה מאה ומשהו אנשים כל חודש, זה כלי פרסום, וכרגע אנחנו עומדים על 1067 איש”.

נועה ליברמן-פלשקס. צילום באדיבותה

נועה ליברמן-פלשקס. צילום באדיבותה

בבלוגה “הפרעות קצב ועיצוב” מפרסמת פלשקס “ניתוח צבעוני” של סדרות וסרטים, שבו היא מציגה את השימוש בצבעים ובמשפחות צבעים בסצינות, דמויות ומקומות, ומנתחת את הסיבות לבחירות הללו. “אני מאוד חזקה בניטפוק, במיוחד בסרטים”, מסבירה ליברמן-פלשקס, “ושמתי לב שאם אני מגיעה למצב שאני רואה סרט בפעם השניה או השלישית, אני שמה לב למה הדמויות לובשות, על איזה רקע הן עומדות, באיזה צבע השיער שלהן שהוא לא היה קודם, באיזה פילטר משתמשים. ניסיתי להבין מה זה מוסיף לעלילה. הפעם הראשונה שהתחלתי ממש להתעסק עם זה היתה ב’שובר שורות’, שמתי לב שמארי לובשת סגול וזה מאוד מזוהה. התחלתי לחשוב מה הצבעים שהדמויות לובשות אומר על העלילה. ככל שחקרתי את זה גיליתי שיש עולם שלם של מטאפורות שאפשר לגלות דרך הצבעים, ומאז התחלתי לנסות להחיל את זה על כל הסרטים שאני אוהבת, וזה נותן ערך מוסף ממש גדול”. פלשקס הרצתה על הצבעים ב”שובר שורות” באוקטובר 2013 באירוע פרידה מהסדרה, “Breaking TED”.

ויש לה גם מיזם פרוייקטי רשת מוזרים עם אחיה איתי ליברמן. “יש בינינו הפרש די קטן של שלוש שנים אז אנחנו קרובים. התחברנו לאינטרנט כשהייתי בת 10 ויצא ששנינו די מכורים. איתי הוא בחור שמתעסק עם מיזמים כל הזמן.כל פעם שאמרנו, ‘איזה מצחיק אם היה מחולל של שטויות של “אייל שני אומר”‘, הוא היה אומר, ‘בואי נעשה את זה’, והוא גם מלמד את עצמו תכנות ווב דרך זה. אז אמרתי למה לא, נעשה האחים ליברמן הפקות ונראה איזה שטויות יוצאות לנו”.

מתוך אתר Comments to Cats

“בינתיים עשיתי איתו את ‘מחולל ההתרשמות הקולינרית של השף אייל שני‘, שפולט משפטים כמו ‘האספרגוס שבישלת גורם לי להתחבר לחוויה בלתי נשכחת של מיגרנה הולמת ואכזרית. זה מזכיר סיטואציה שבה ניתן לנצח במירוץ אולימפי למרות שניתן לקחת לטיול ג’יפיאס’; ואת Comments to Cats, שמחליף טוקבקים בתמונות של חתולים. יש לנו עוד כל מיני רעיונות מטופשים”.


התפרסם במקור בטור “יוצרשת” במדור fi בגליון 5.2014 של מוסף פירמה של גלובס


תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.