גוגל מכריזה בזאת על הקמת מדינת פלסטין

בסוף, סגן שר החוץ ויו”ר ועדת המדע והטכנולוגיה הצטלמו עם נציג גוגל העולמית.

בתחילת מאי החליפה גוגל בצנעה את “השטחים הפלסטיניים” ב”פלסטין” בשירותי המפות שלה. באתר החדשות הפלסטיני Palestine News Network העניקו לגוגל מעמד דומה לזה של מדינה או האו”ם כשדיווחו כי “מנוע החיפוש הבינלאומי ‘גוגל’ מכיר במדינה הפלסטינית אחרי שהתייחס לפלסטין כאל ‘השטחים הפלסטיניים’ מאז הוקם”. “בעשותה כן, גוגל מכירה למעשה בקיומה של מדינה פלסטינית”, כתב סגן שר החוץ, זאב אלקין (הליכוד), למנכ”ל גוגל, לארי פייג’, במחאה על ההחלטה, ש”יכולה להשפיע לרעה על מאמצי ממשלתי להביא למו”מ ישיר בין ישראל והרשות הפלסטינית”.

היה גם מי שפקפק במעמדה הגיאופוליטי של גוגל. “[לישראל] אין עמדה כלפי גוגל, כיוון שלא מדובר בגוף מדיני או דיפלומטי שמוקנית לו סמכות להכיר במדינות”, אמר ל”הארץ” יגאל פלמור. מעניין לציין שמדובר בדובר משרד החוץ, אותו משרד שסגן השר שלו אלקין שלח מכתב למנכ”ל החברה שלישראל אין עמדה כלפיה.

 צ'ארלי הייל מגוגל בוועדת הטכנולוגיה של הכנסת. צילום: עידו קינן, Room404.net


צ’ארלי הייל מגוגל בוועדת הטכנולוגיה של הכנסת. צילום: עידו קינן, Room404.net

הקונסול כללי של ישראל בצפון-מערב ארה”ב, אנדי דוד, נפגש בסוף מאי עם נציגי גוגל, החברה שלישראל אין עמדה כלפיה, והעביר להם את המכתב. ממשרד החוץ נמסר לנו שבשיחה עמו הבטיחה גוגל לעדכן את ישראל, גם אם לא להיוועץ בה, בשינויים דומים בעתיד. ספוילר: זהו ההישג הדיפלומטי היחיד שישראל נחלה במאבק הזה. יש שיקראו לכך תבוסה.

להורדה (DOCX, 167KB)

אבל טחנות הפוליטיקה המשיכו לטחון. הח”כים נחמן שי (עבודה) ורונן הופמן (יש עתיד) ביקשו להעלות על סדר היום של הכנסת “הצעה דחופה בנושא גוגל וישראל”, בנימוק ש”הדיפלומטיה הציבורית של ישראל ספגה אתמול מהלומה קשה […] במאבק על התודעה ובהתמודדות מול המסע לדה-לגיטימציה של ישראל, זכו הפלשתינים בהישג גדול. גוגל אינה מדינה, אבל להחלטותיה משקל רב ברשת העולמית שכולנו חברים בה. ראוי שהכנסת תיבחן היטב כיצד מתמודדת ההסברה הישראלית עם אתגרים אלה ומדוע נחלה כישלון זה”.

היום התקיים דיון בנושא בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת. גוגל שלחה מקליפורניה הרחוקה את צ’ארלי הייל, אנליסט מדיניות ציבורית בצוות גאו (גוגל מפות). ישראל שלחה את שני הח”כים, את יו”ר ועדת המדע, ח”כ משה גפני (יהדות התורה) ואת אלקין.

“עמדתנו בסוגיה הזאת מאוד פשוטה”, אמר סגן השר אלקין, שהגיע לדיון עם מעטפה סגורה שבה נחה תשובת גוגל, שטרם הספיק לקרוא. “אנחנו לא חושבים שחברה מאוד מאוד חשובה שעוסקת בתחום כזה כמו טכנולוגיה צריכה להיות הבמה שבה מתקבלות החלטות מדיניות. הקמת מדינה פלסטינית היא נושא שנמצא בדיון ציבורי, גם בקהיליה הבינלאומית. העמדה הישראלית מאוד פשוטה – המדינה, אם וכאשר תקום, תקום כתוצאה ממו”מ והסכם, זה גם עוגן בהסכמים רשמיים שישראל חתומה עליהם, ובהם הסכם אוסלו”.

להורדה (PDF, 30KB)

תהיתי אם גוגל חתומה על הסכם אוסלו, שנחתמו חצי עשור לפני שהיא הוקמה. “אתם עושים [לגוגל] משפט שדה, כאילו אנחנו בוועדת חוץ ובטחון ולא בוועדת המדע והטכנולוגיה”, התעקש ח”כ עפו אגבאריה (חד”ש) כשקיבל את רשות הדיבור, וסיכם את דבריו ב”לא צריך להגזים”. צודק לגמרי.

“היות ורוב העולם משתמש בשירותים שלכם, במפתח שאתם עושים, ורק במילה אחת אתם יכולים לשנות סדרי עולם”, אמר גפני. “אני שגר במיקרונזיה או באירופה, אני פותח את הגוגל ורואה ששיניתם מילה ובעצם שיניתם סדרי בראשית. בלי להיכנס לוויכוח, אתם שיניתם מילה בגוגל, במפתח שאנשים פותחים, נכנסתם לוויכוח, ואתם לא אמורים להיכנס לוויכוח הזה”.

אני משוכנע שבגוגל שותפים לתחושה הזאת: למה הכניסו אותם לוויכוח הזה? אגב, גם במפות של יאהו כתוב פלסטין, כפי שמראה לי עו”ד יהונתן קלינגר, שהגיע לדיון. אבל יאהו כנראה לא סקסית מספיק בשביל להיכנס לוויכוח הזה.

באתי מקליפורניה הרחוקה להקריא לכם

גפני העביר את רשות הדיבור לצ’ארלי הייל מגוגל העולמית. עו”ד דורון אבני, מנהל תחום מדיניות וממשל בגוגל ישראל, חטף את רשות הדיבור ומיהר להסיר אחריות מהסניף המקומי: “ההחלטה נסובה סביב מדיניות גאוגרפית, שמטופל במטה שלנו במאונטין ויו, קליפורניה”. רק אז הוא איפשר להייל לדבר.

כלומר, לקרוא הודעה מן הכתב. “יו”ר נכבד וחברי הפרלמנט, אני רוצה להודות לכם על שהזמנתם אותנו להשתתף בדיון הזה”, הקריא הייל, ציין מהי הגדרת התפקיד שלו בגוגל שלו והקריא את ההצהרה: “באתי ממטה גוגל בארה”ב כי אנחנו חושבים שהסוגיה הזאת מאוד חשובה, ומעריכים את ההזדמנות לדבר איתכם ישירות על התהליך הכללי של עדכון המוצרים שלנו. גוגל מחוייבת לספק למשתמשים את המפות המקיפות והשימושיות ביותר שאפשר. אני מבקש להדגיש שכחלק מהתהליך הזה, אנחנו מנסים לשקף את מצב סטנדרטי השמות הבינלאומיים. אין לנו עניין להיות בוררים במחלוקות פוליטיות. אני רוצה שהיה ברור לגמרי שבקבלת ההחלטות הללו אנחנו לא נוקטים בשום דרך בעמדה פוליטית”.

אני רוצה שיהיה ברור לגמרי שברור לגמרי, הן להייל והן לגוגל, שבכל החלטה, כמו גם בהימנעות מהחלטה, יש עמדה פוליטית.

הייל הקריא את העמדה הרשמית של גוגל, שמדיניות בחירת השמות הגאופוליטיים מתבססת על החלטות של גופים אחרים, שבהם האו”ם, ארגון התקינה הבינלאומי ISO והארגון שאחראי על הקצאת דומיינים, ICANN. “אני כאן היום להמשיך את הדיון שהתחלנו עם הקונסול הכללי של ישראל, ד”ר אנדי דוד, לפני מספר שבועות בקמפוס שלנו בקליפורניה”, הקריא הייל, “ולהסביר לכם את קו המחשבה שלנו ולהבטיח שהצעד שנקטנו בו תואם לתהליך הטכני הרגיל של עדכון מוצרים, ואינו בשום אופן פוליטי. אני מצפה לדיון פורה”. זאת, אף שלא היתה לו שום כוונה לקיים שום דיון – גם לשאלות ההמשך ענה באותו דקלום מונוטוני.

גוגל פלסטין

“האם לא היה ראוי לדון מולנו לפני קבלת ההחלטה? האם חברת גוגל לא רואה לנכון לשקול מחדש את ההחלטה?”, תהה אלקין. התשובה לשאלה הראשונה ניתנה, כאמור, כבר בפגישה של גוגל עם הקונסול. התשובה לשאלה השניה, שגם ח”כ הופמן העלה, ניתנה מפיו של הייל, בקורקטיות אמריקאית: “אנחנו מעריכים את הרגישות, זו הסיבה שבאתי כל הדרך מארה”ב מקליפורניה לדבר איתכם. אנחנו מודעים להשלכות, אבל זה עדכון טכני, אנחנו משקפים מה שארגונים אחרים עושים. העדכון הזה הולך להישאר במקומו”.

“אני חושב שחרגתם מהמנדט שלכם”, אומר שי. צודק, אני חושב לעצמי, עד שאני מבין שהוא אמר את זה לגוגל, לא לסגן שר החוץ.

כעונש על סירובה של גוגל לציית לבקשות חברי הפרלמנט, הוועדה נכנסת לדיון משמים על הסברה מקוונת, שבשיאה מצגת של דני סימן, סמנכ”ל הסברה במשרד ראש הממשלה, הכוללת שקף על “הלב הפועם של ההסברה” שבמרכזה תרשים של לב אדם.

סוף הדיון מתקרב. הח”כים לא מתייאשים ונותנים פוש אחרון. “אם גוגל תחזור בה מההחלטה, אנחנו לא נמתח עליה ביקורת ולא נבטל את המינוי למנוע החיפוש”, מרגיע שי, וגפני אומר להייל: “אני פונה באמצעותך אל הנהלת גוגל: חזור למצב הקודם לגבי המצב של פלסטין. ברגע שתהיה החלטה שהיא תהיה מדינה, משנים את זה”.

 סגן שר החוץ זאב אלקין, צ'ארלי הייל מגוגל, יו"ר ועדת המדע משה גפני ודורון אבני מגוגל ישראל. צילום: באדיבות ירח טל/דוברות משרד החוץ


סגן שר החוץ זאב אלקין, צ’ארלי הייל מגוגל, יו”ר ועדת המדע משה גפני ודורון אבני מגוגל ישראל. צילום: באדיבות ירח טל/דוברות משרד החוץ

אני מנסה לתפוס את הייל לראיון קצר, אבל הוא מוקף באנשים שרוצים חתיכה ממנו, כולל אלקין וגפני ואבני שנעמדים איתו לצילום משותף. כשהוא חוזר אני שואל אם גוגל נתקלה בתלונות של מדינות אחרות על מדיניות השמות שלה. עד שנועה אלפנט-לפלר, מנהלת מדיניות וקשרי ממשל בגוגל ישראל, מתפרצת לדבריו ומודיעה שהוא לא מתראיין ושאני אפנה לדוברות, הוא מספיק לדקלם משפט שכבר השמיע קודם על המדיניות של גוגל.

זו הפעם הראשונה שאני מנהל שיחה עם הודעה לעיתונות.


התפרסם באתר “הארץ”, 19.6.2013


תגובות

4 תגובות לפוסט “גוגל מכריזה בזאת על הקמת מדינת פלסטין”

 1. ערן on 2 ביולי, 2014 10:09

  התגובה הציונית ההולמת היא להפציץ את משרדי גוגל ולאטום את ביתו של לארי פייג’

 2. אייל טנדלר on 7 ביולי, 2014 11:38

  לא הרבה זמן עד של גוגל יהיה כיסא באום לצד פייסבוק

 3. נציגי פייסבוק הגיעו לכנסת להקריא את תקנון השימוש - חדר 404 on 16 ביוני, 2015 17:56

  […] המגוחכת הזאת היא שידור חוזר מלפני שנתייים, אז הגיע נציג גוגל לישיבת נזיפה בוועדת המדע והטכנולוגיה אחרי שחברת הטכנולוגיה העזה “להכיר במדינה […]

 4. » הח”כ ששילם לפייסבוק על קידום פוסט נגד פייסבוק » רבע לדיגיטל on 17 באוגוסט, 2016 08:41

  […] וגוגל מגיעים לכנסת, הם נשמעים כמו הודעה לעיתונות (הנה ביקור של נציג גוגל, והנה של נציג פייסבוק). אבל כשיו”ר וועדת החוקה ח”כ […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.