הסטארטאפיסטים החרדים נעים בכמויות אדירות אל ההייטק. בן וינר מביא אותם במאיצים

בן וינר רוצה בעולם הסטארטאפים עוד ועוד חרדים, ואולי אפילו חרדיות

מה זה “יזם בלב”?
“זה תוכנית האצה (אקסלרטור) ליזמי סטארט-אפ חרדים, הראשונה מסוגה בעולם – אין לנו מידע על שום תוכנית דומה שהתקיימה בעבר בעולם. אקסלרטור זה מודל ידוע בעולם ההייטק, כבר יש מאות תוכניות כאלו בארה”ב, ולפחות 30-40 שאני מכיר אישית בארץ, תוכנית של 3-6 חודשים, שנועדה להאיץ את היזמים עם הרעיון או המיזם שלו או שלה, הרבה יותר מהר והרבה יותר קדימה, מאשר אם הם היו עושים את זה בעצמם בלי ליווי”.

ומה מייחד אקסלטור לחרדים?
“אקסלרטור זה כמו טירונות בצבא, זה טירונות לעולם שבא אחר כך, של הפעילות בסטארטאפים. אז כמו שבצבא יש תוכניות מיוחדות לחרדים, כי יש להם צרכים מיוחדים, כך גם בעולם הסטארטאפ. סטארטאפים הם קשים. לכל יזם סטארטאפ זה קשה, זה לא פשוט, ולהם זה אפילו פחות פשוט. בדרך כלל היזמים האלו לא באים עם רקע טכנולוגי ואפילו לא עם רקע אקדמי בכלל. הרבה מההנחות שאנחנו לוקחים כמקובלות אצל יזמים נורמטיביים, האנשים האלה לא חוו. הרבה פעמים, אפילו בבית ספר הם לא למדו בצורה פורמלית. היתרונות שלהם זה שיש להם רצון משוגע, משוגעים לדבר, אני לא פגשתי קבוצת של יזמים שיש לה כל כך הרבה רצון ללמוד כמו הקבוצה שהיתה לנו”.

תן דוגמה לסטארטאפ שיש במאיץ הזה.
“אני ביומיום מנהל קרן הון סיכון קטנה ואני רואה המון המון סטארטאפים ביומיום שלי. מה שראינו ב’יזם בלב’ כמעט זהה לסוג של הרעיונות שאנחנו רואים בקרן שלי. יש אחד, איזשהו חרדי מאוד מעניין, שהוא פיזיקאי ודווקא יש לו רקע רציני באקדמיה, והוא מפתח מנוע פיזי ליצירת חשמל באמצעות אנרגיה סולרית ביתית בצורה הרבה יותר זולה ומהירה ממה שקיים בשוק. אם הפיזיקה שלו נכונה, אם זה באמת יעבוד, זה יכול לשנות את כל השוק. זה בנאדם חרדי שיושב עם פאות וכיפה שחורה וזקן, ואנחנו רוצים לעזור לבנאדם הזה להתקדם. זה בנאדם שיושב בבית לבד ומצייר ציורים וחולם על הרעיונות שלו, ואין לו גישה, אין לו דרך, הוא לא מכיר את קרנות ההון סיכון, לא יודע איך להתקדם עם האש שבוערת בתוך הגוף שלו. הרעיון בוער בו כמו אש. אנחנו באנו לאנשים האלה ואמרנו, אנחנו נעזור לכם, נפגיש אתכם עם כל האנשים בשוק, נעזור לכם לגבש תוכנית עסקית ולבנות את הפיץ’ ולהציג אותו מול משקיעים, זה פשוט היה מתנה מן השמיים בשבילם”.

אתם מכינים אותם להשתלב בעולם ההייטק הכללי? הם יוכלו למצוא עבודה בחברות רגילות, מעורבות, הטרוגניות, לא חרדיות, או שהם יישארו יזמים בתוך הגטו?
“קודם כל, הם אנשים שרוצים להקים את החברות שלהם, הם רוצים להיות המנכ”ל. חלק מהם כבר מוכנים לזה לגמרי. אני חושב שאני יכול להגיד על כולם שהם מוכנים לדבר עם נשים, הם יודעים שהם יצטרכו לעשות את זה, חלק מהם כבר עושים את זה, ועם זה לא תהיה בעיה. למרות הרקע מאיפה שהם באים, אישית הם מאוד מפותחים ופתוחים לזה, פשוט אין להם את הכלים, את האבני יסוד, אבל הרצון והיכולת לפעול בשוק הם נהדרים. אפילו תוך כדי התוכנית, חלק מהם באו וחזרו אלי, ואמרו שהיו להם פגישות במשך השבוע באיזשהו בנק גדול, והם מספרים לי בגאווה איך הם ניהלו את המפגש, הם יודעים שהם יצטרכו לעשות את זה והם כבר עושים את זה”.

בן וינר, יזם ומייסד המאיץ "יזם בלב". צילום: יחץ

אתה עצמך חרדי?
“לא לא, אני דתי, אני אפילו מוסמך לרבנות מארה”ב, אבל אני מוגדר כדתי לאומי. אני גם עורך דין לשעבר עזבתי כמה הכשרות מקצועיות כדי להיות יזם ומשקיע הייטק בעצמי. כיוון שאני דתי אני חושב שאני מכיר חלק מהעולם שלהם, או אפילו רובו, ואני יכול לדבר איתם בצורה שהם מבינים. במפגשים שלנו יש כמה דברים מיוחדים ומצחיקים. בקורס אני מרצה רוב הזמן, אז אני מכניס הרבה בדיחות ודוגמאות מהספרים שלנו שאנחנו למדנו. כשאני מדבר על יזם שעושה פיבוט, אני מראה תמונה של משה רבנו שחוזר מהר סיני עם הלוחות ומראה שאין לנו תיאום בין המוצר שיצא לבין השוק שהוא מנסה לשווק אותוץ. צריך להיות מוכן לזרוק את זה על הקרקע ולחזור לעשות את זה מחדש. הם צוחקים, זה משדר להם מיד, חבר’ה, העולם שאתם נכנסים אליו זה לא עולם מוזר, זה עולם שאנחנו.. אנחנו יהודים, אנחנו יזמים. אברהם אבינו היה יזם, שמע קולות, עזב את השדות שלו והלך למקום מסוכן, לא ידוע, האמין במשהו, בנה איזשהו סטארטאפ שעד היום עדיין פועל. ויש עוד המון דוגמאות בהיסטוריה שלנו. זו התוכנית היחידה בעולם שכל מפגש, פעמיים בשבוע בערב, מסתיים בתפילת ערבית בכיתה. אחד מהמשתתפים ביום יום הוא דיין, דיין צעיר במערכת בתי דין, בנאדם מאוד חכם, פיקח אפילו, ובערב הוא מפתח אפליקציה לבנקאות. הוא השליח ציבור שלנו בכל מפגש. חשבתי שהוא הכי מוסמך והכי חרד מתוך החרדים. יש לך תוכנית של יזמים שאחד מהם הוא דיין במשך היום. זה הסוג של הבני אדם שיש לנו. זה חוויה גם להם וגם לי”.

יש גם אקסלרטור לנשים חרדיות?
“אחד מהדברים שצריכים להיות מובנים מאליהם זה שזה קורס רק לגברים, זה חלק מההגדרות שלנו. למרכז האקדמי לב, שאיתו אנחנו מפעילים את האקסלרטור, יש קמפוס לגברים ושני קמפוסים לנשים, ויש כבר מגעים עם הקמפוסים של הנשים להקים איתם את אותו סוג של תוכנית ליזמות חרדיות. אני אישית חושב שיש פחות נשים חרדיות שרוצות להיות מנכ”ליות או פאונדרים של סטארטאפים, הן בעיקר רוצות לעבוד ולפרנס את משפחותיהן. מצאנו שיש הרבה יותר גברים ששואפים להיות יזמים ולבנות את הווייז הבאה ולמכור אותה לגוגל”.


התפרסם במדור “סמול טוק” ב”מוסף הארץ”, 10.4.2015


תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.