פייסבוק נגד חשיפת הטרדות ואיומים על נערות צעירות בפייסבוק, רדיו מהעבר בחלל והמשטרה נגד המחשבות // רבע לדיגיטל

רבע לדיגיטל. קליק לארכיון המדור

האזינו >>

פייסבוק נגד דף ישראלי שתיעד פשעי מין נגד צעירות

דף הפייסבוק “גברים בפייסבוק“, שתיעד הטרדות מיניות ואיומים על נערות צעירות, נסגר על ידי פייסבוק בגלל תלונות שווא על תכנים לא ראויים ובהם תכני עירום.

הדף, שנפתח ב-2013 וצבר אלפי עוקבים, נסגר מספר פעמים, ובפעם האחרונה גם נחסמה מפעילות בפייסבוק אחת ממנהלות הדף, אילנה ברודו. אחרי חשיפת הסיפור בתקשורת, פייסבוק שלחה הודעת התנצלות לברודו ולמנהלות נוספות על סגירת הדף, כתבה כי הדבר בטעות ופתחה אותו מחדש.

בראיון למפיק רבע לדיגיטל איתמר חדד סיפרה ברודו: “הוא הוקם כדף דאחקות, ברמה שמפרסמים כל מיני הצעות מטומטמות, לעיתים מטרידות. כל אשה בפייסבוק בשלב זה או אחר נחשפת לזה. שאלות מפגרות כמו ‘למה את לא מעלה תמונות של כפות רגליים’. ויש דברים שאנחנו מקבלות, של ילדות בנות 13 שגברים מאיימים עליהם. דברים כאלה. ופה אתה משתנק, פה אתה אומר ‘רגע, מה אני עושה עם זה? אני פה בשביל הדאחקות, מה אני עושה עם זה? לא באתי בשביל זה’. פשוט התחלנו לקבל עוד ועוד צילומי מסך של שיחות מאוד מטרידות. עכשיו יש לי מצב שבו ילדות בנות 13 וילדים פשוט פונים אלי ואומרים לי ‘האדם הזה שלח לי תמונה של איבר המין שלו’ ; ‘עקב אחריי’, חלק מהמקרים הפניתי למשטרה. אמרתי ‘קחי את עצמך, לכי למשטרה’ . היא ענתה לי ‘לא רוצה’. שלחתי בשמה את צילומי המסך וקיבלתי תגובה במשטרה שהילדה תלך לתחנת המשטרה”.

על ההסרה מפייסבוק סיפרה: “היה פה אלגוריתם, חתיכת קוד שנכתבה לפני אי אלו שנים. החתיכת קוד הזאת יודעת לעשות את הדבר הבא – אם הרבה אנשים לוחצים ‘זה פגע בי’, אז היא מסירה את זה. לא היה פה הפעלת שיקול דעת. השלב היחיד בו היה בן אדם, בשר ודם, ועבר על הדף ועשה משהו – זה היה בשלב שקיבלתי את ההתנצלות. עד לשם הכל היה אוטומטי”.

“גם ההתנצלות שקיבלתי היתה אנונימית”, אמרה ברודו. “היה כתוב ‘על החתום, צוות בפייסבוק’. אין לי עם מי לקיים איזשהו דו שיח”. הפרופיל האישי שלה, כך סיפרה, עדיין מושעה: “הוא קיים אבל אני לא יכולה להגיב לאנשים”.

רדיו חלל

אתר lightyear.fm מדמה את שידורי הרדיו הנקלטים במרחק שניות, דקות ושנות אור מכדור הארת, ומעלה את השאלה המדאיגה: האם שידורי הרדיו שלנו משנות השמונים הולכים לחזור אלינו? יואב לנדסמן, מהנדס חלל וגאו-פיסיקאי, עובד בתעשיית החלל הישראלית ומהנדס מערכת ראשי בעמותת SpaceIL, הפועלת להנחית את החללית הישראלית הראשונה על הירח, סיפר ל”רבע לדיגיטל” איך ניתן לשמוע במרחק שנות אור את שידורי הרדיו מהעבר: “שידורי הרדיו משודרים לכל כיוון ולכן גם לחלל, ונעים במהירות האור. לכן במרחק שנת אור אחת אפשר לקלוט עכשיו את הלהיטים של לפני שנה בדיוק, ובמרחק של 20 שנות אור יכולים לקלוט עכשיו את השירים של אמצע הניינטיז, וכן הלאה”, אמר.

לדבריו, גלי הרדיו זו גם הדרך שבה מדברים עם חלליות. “עכשיו יש חללית שעברה ליד פלוטו, אז הדרך שבה הצוות שלח אליה אותות זה בשידורי רדיו לכל דבר. והזמן שלוקח לשידורי רדיו להגיע אל החללית זה בארבע וחצי שעות. זה יחסית קרוב למרות שזה מיליארדי קילומרטים מפה”, אמר.

שידורי רדיו, אמר, יכולים להיווצר גם בתופעות טבעיות. “זו קרינה אלקטרומגנטית בדיוק כמו אור. זה נוצר גם בתופעות טבעיות, אבל לא משדר איזהשהו מידע אלא רחש סטטי כזה. שאם אתה קולט אותו אתה יכול להגיד – מהכיוון הזה הגיע משהו מסוים. זה עוד לא הוכחה לחייזרים”, סיפר. “אחת התופעות נקראת קרינת הרקע הקוסמי – זה בעצם הדים של המפץ הגדול שמגיעים מכל מקום, מכיוון שכל היקום נוצר במפץ הגדול. אפשר לקלוט את הקרינה באמצעות רדיו”.

אבל מה לגבינו, יושבי כדור הארץ? איך נוכל אנחנו להגיע אל אותם גלי רדיו בחלל הנושאים את שידורי העבר? לנדסמן סיפר על פרט מדהים: “הגלים האלה הולכים ומתפשטים במרחב, זאת אומרת הם לא חוזרים אלינו. אבל הם פוגעים בכל מיני דברים – בירח, בכוכבי לכת אחרים ובאבק שיש בחלל – ואז חוזרים. ואז אפשר לקבל את ההחזרים האלה בחזרה ולקלוט אותות רדיו ששידרנו לפני שנים”.

“אבל מקבלים אותם בחזרה בעוצמות מאוד נמוכות ועם המון רעש רקע. אפשר לסנן את זה ולשמוע משהו ולפענח משהו. אבל זה מאוד קלוש. צריך ציוד מאוד מתוחכם וצריך אנטנות קליטה מאוד גדולות, זה עסק מאוד יקר, אבל עקרונית אתה יכול לכוון אנטנה לאזור מסוים בשמיים ולקלוט תוכניות רדיו וטלוויזיה ששודרו לפני כמה עשרות שנים”.

המשטרה נגד המחשבות

אחרי שכשלה מלמנוע מישי שליסל להגיע שוב למצעד הגאווה ולדקור שוב משתתפים בו, המשטרה פירפלה חרדים ומנעה את כניסתם להפגנות המחאה בעקבות הפיגוע. במקביל ברשת, “משטרת חיפה הצליחה ללכוד לפני זמן קצר בן 42 בביתו בחשד כי פרסם פוסט ובו דברי גנאי כנגד קהילת הלהט”ב ומחאותיהם”, כלומר עצרה לחקירה אדם שפרסם סטטוס בפייסבוק נגד מצעד הגאווה.

סטטוס פייסבוק נגד מצעד הגאווה, שכותבו נעצר על ידי משטרת ישראל, 8.2015

בשני המקרים מדובר בשני היבטים של משטרת מחשבות – הגבלת תנועה של אנשים לפי דעותיהם והשתייכותם הדתית, ולא על פי מעשיהם, ומעצר וחקירה של אדם על דעותיו, ולא על מעשיו.

הרשת מאפשרת לנו להיחשף לדעות שונות משלנו, גם אם הן נתעבות בעינינו, לריב עם בעליהן, להתווכח, ללמוד, לשמוע ולפעמים לשכנע. חינוך ודיון פתוח הם הדרך להילחם באלימות ושנאה, לא משטרת מחשבות.


רבע לדיגיטלמשודרת מדי שלישי ב-18:45 בגלצ


תגובות

תגובה אחת לפוסט “פייסבוק נגד חשיפת הטרדות ואיומים על נערות צעירות בפייסבוק, רדיו מהעבר בחלל והמשטרה נגד המחשבות // רבע לדיגיטל”

  1. » “באים לבנקאים”, שיצאו נגד היחצן של פייסבוק, הוסרו מפייסבוק // האחראי על האינטרנט on 8 בספטמבר, 2015 14:22

    […] זמן לא רב אחרי שהסיפור נחשף בתקשורת, העמוד הושב לאוויר. ראיון עם ברודו בנושא שודר ב”רבע לדיגיטל” […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.