🚌 הנסיעה בבני-ברק אסורה לאוטובוסים לא-צנועים, קובעת חברת דן

בחברת האוטובוסים דן מצאו דרך להימנע מעימותים על רקע הדרת נשים: סימון אוטובוסים “לא צנועים” שאסור להם להיכנס לבני ברק

חלק מקווי האוטובוס של חברת דן בגוש דן נעים על ציר החילוניות-חרדיות הסמלי-מטאפורי תל-אביב-בני-ברק.על גבי האוטובוסים מופיעות מודעות. בחלק מהמודעות יש תמונות של נשים. בבני ברק, בהכללה, לא אוהבים תמונות של נשים על אוטובוסים, ולפעמים תושבים משחיתים מודעות עם נשים. בתל אביב, בהכללה, לא אוהבים איסור על פרסום תמונות נשים. הפתרון של דן: הפרדה.

“לאוטובוס זה אסור לנסוע בעיר בני-ברק”, פוקדת מדבקה גדולה ובולטת שמודבקת על חלק מהאוטובוסים של דן.

“לפעמים גם מפרסמים על גבי האוטובסים, אתה יודע, דברים אולי לא צנועים”, מסבירה מנהלת לשכת הדוברות של דן, מאיה כהני. “פשוט זה אזהרה כזו, שהאוטובוס הזה לא ייכנס לבני ברק”. היא אומרת שההפרדה בין אוטובוסים צנועים ולא-צנועים קיימת “ממזמן, זה כבר שנים. לא היתה אולי מדבקה אבל היה סימון אחר”. לדבריה, “זה הנכונות שלנו כאילו לכבד את המגזר החרדי” (הפרדה דומה קיימת בשלטי חוצות, שחברות יוצרות שתי גירסאות שלהן, אחת עם נשים ואחת בלעדיהן).

האזהרה היא לנהג?
“האזהרה היא לא לנהג, אלא למדביקים בערב”.

כנען ביקשו שתשימו את המדבקות?
“לא לא לא, אנחנו דרשנו את זה מכנען”.

אוטובוס של דן. בפינה: השלט שעליו שאוסר נסיעה בבני ברק  📸 עידו קינן

אוטובוס של דן. בפינה: השלט שעליו שאוסר נסיעה בבני ברק 📸 עידו קינן

אוטובוס של דן עם שלט שאוסר נסיעה בבני ברק  📸 עידו קינן

אוטובוס של דן עם שלט שאוסר נסיעה בבני ברק 📸 עידו קינן

כנען היא חברת כנען מדיה בתנועה, שמחזיקה בזיכיון לפרסום על אוטובוסים של דן ואגד. המנכ”ל, אוהד גבלי, אומר שלחברה “יש מדבקות שאני מסמן אותן שקשורות בפרסום, שאני יודע שבאוטובוסים האלה אני לא מעלה קמפיינים עם בחורות חשופות או מוצרים פרובוקטיביים”.

מה זאת אומרת בחורות חשופות? יש מצב שבבני ברק עולה קמפיין עם תמונה של אישה כלשהי?
“לא, כי מן הסתם הוא רוצה שהקמפיין בבני ברק יתאים לקהל בבני ברק, ואז מן הסתם לא תעלה אישה. אבל בקמפיינים ארציים, לדוגמה כמו נעלי ToGo, כן, הוא יכול להיכנס לבני ברק. מוצרים שפונים לנשים עם פרזנטורית יכולים להיכנס לבני ברק. יש סיכוי מאוד מאוד גבוה שישחיתו את השלט”.

לאגד היתה בעיית שלטים דומה בירושלים – ב-2008 סירבה להעלות פרסומת עם תמונתה של רחל עזריה, אז מתמודדת בבחירות המוניציפליות והיום ח”כית ממפלגת כולנו. עזריה עתרה לבג”ץ וניצחה. ב-2012 סירבה אגד לקבל קמפיין של תנועת “ירושלמים”, שביקש להציג תמונות של נשים ירושלמיות. “ירושלמים” ועזריה, אז חברת מועצת ירושלים מטעם התנועה, עתרה לבג”ץ, משרד התחבורה אמר שהוא מתנגד להדרת נשים על גבי אוטובוסים, כנען הבטיחה שהקמפיין יעלה אבל לא העלתה אותו. בנסיון לעקוף את טיעון האפליה המגדרית, אגד וכנען חתמו על הסכם חדש שלפיו לא יפרסמו בירושלים קמפיינים עם תמונות של בני אדם בכלל (אבל אגד הפרו אותו לטובת ש”ס, ואז לטובת עצמם).

קמפיין עצמי של כנען לתעמולת בחירות מוניציפלית

קמפיין עצמי של כנען לתעמולת בחירות מוניציפלית

לאחרונה העלו בכנען קמפיין טיזרים שבו כרזות בחירות של מועמדים לא מוכרים בכעשר ערים, בנוסח “תומר בר אור לראשות עיריית תל אביב” – ללא תמונות המועמדים. “אין תמונות לא מטעמים מגדריים, זה פשוט אנשים פיקטיביים, כמו שהבנת”, מסביר גבלי. “יצא שהשתמשתי בשמות של חברים שלי, אני לא אעלה תמונה שלהם מן הסתם, כי זו לא היתה המטרה, המטרה היתה להשאיר את זה מעורפל”. לאור ההסכם במאבק הירושלמי, נדמה היה שבכנען מתקשים לראות אישה מועמדת, אפילו פיקטיבית.

למה באף אחת מהערים לא היתה מועמדת אישה פיקטיבית?
גבלי: “אז אני מסביר, כי העליתי שמות של חברים שלי”.

אני בטוח שיש לך גם חברות ממין נקבה.
“יש לי אישה אחת בחיי וזו אשתי, והיתר זה חברים שלי. כשרציתי לצאת, יש קבוצת וואטסאפ של כל החברים, תיק-תק שלחתי הדמיות, זה משהו שנולד מעכשיו לעכשיו, קיבלתי את אישורם והעליתי את זה”.

אתר אייס חשף שמדובר בקמפיין עצמי של כנען, ואז התפרסמו שלטי החשיפה, “תומר בר אור לא מתמודד, אבל אתה יכול להיות ראש העיר הבא של תל אביב. להזמנת פרסום חייגו”. גבלי אומר ש”בהמשך היתה מתוכננת עוד נגלה, חלק מהמקרים היו אמהות של החברים, אבל בגלל שזה יצר רעש והגיע לאגד, ואגד, מתוך הלחצים שהופעלו עליהם, חשפו שזה קמפיין עצמי שלנו. אני רציתי שזה יימשך יותר זמן, אבל כבר לא היה טעם לסבב נוסף. אבל באמת היו מתוכננות גם ורסיות של נשים בסבב ב'”.


מתפרסם בגירסה שונה ב”מוסף הארץ”, 22-23/3/2017

תגובות

תגובה אחת לפוסט “🚌 הנסיעה בבני-ברק אסורה לאוטובוסים לא-צנועים, קובעת חברת דן”

  1. גבלס on 22 במרץ, 2018 20:13

    הכה בחרדים והצל את ישראל
    הכה ביהודים והצל את רוסיה

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.