חדש: וירוס קורונה! 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לתוכנית 🔊

קורונהטק

מגיפת וירוס הקורונה החדש משפיעה גם על עולם הטכנולוגיה ונגזרותיו.

מנכ”ל אפל, טים קוק, הביע חשש שקורונה יפגע בעסקי החברה. בחברה סגרו חנות אפל אחת בסין וצמצמו את שעות הפעילות באתרי מכירה נוספים – וזמן קצר לפני שידור הפינה דווח כי החברה סגרה את כל חנויותיה ומשרדיה בסין עד לסוף השבוע הבא לפחות. לעומת זאת, בחברת פוקסקון, יצרנית האלקטרוניקה בחוזים הגדולה בעולם ויצרנית מפתח של אפל, הודיעו שקורונה לא יפגע ביעדי הייצור. הם ביקשו מהעובדים של המפעל בווהאן, שנסעו לבקר את משפחותיהם בחגים, לא לחזור בשלב זה למפעל. העובדים שכן הגיעו לעבודה במפעל קיבלו מסכות ועוברים בדיקות חום יומיות. 

משפיעני רשת שהתקנאו בהצלחה הוויראלית של וירוס הקורונה החדש רוכבים עליו אל הטראפיק, “מעלים מודעות” ו”מספקים טיפים” לציבור, ומצטלמים עם הפיס הלוהט של העונה: מסיכות.

עשרות “סרטי שנה חדשה” סיניים, שוברי קופות פוטנציאליים, אמורים היו לעלות על המסכים ברחבי סין ב-25.1, היום הראשון של פסטיבל האביב, חג השנה החדשה הסיני. אולם בימים קורוניים אלה הסינים לא נוהרים אל האולמות: האקונומיסט מדווחים שרבים מהצופים החלו להחזיר כרטיסים שרכשו אונליין; המפיקים משכו את סרטיהם כדי לא לסכן את הצופים; ובתי הקולנוע בבייג’ינג נסגרו לתקופה בלתי מוגבלת.

כרזת הסרט הסיני "אבוד ברוסיה"
כרזת הסרט הסיני “אבוד ברוסיה”

זו ההזדמנות של שירותי ההזרמה (סטרימינג), שבדרך כלל מתבססים על תכני טלוויזיה ישנים. בחברת הואנשי מדיה הקרינו את “אבוד ברוסיה”, אחד מסרטי השנה החדשה המבטיחים, בשירות ההזרמה שלהם, ודיווחו על 180 מיליון צפיות בשלושה ימים, 49 מיליון יותר מאלו שקנו כרטיסים לפסטיבל האביב ב-2019 – נתונים שעשויים להביא מפיקים נוספים לבחור בפלטפורמות מקוונות על חשבון אולמות קולנוע גם אחרי שווירוס הקורונה ידעך.

ובחדשות 1984: הגלובל טיימס הסיני מדווחים שרשויות בכפרים וערים ברחבי סין משתמשים ברחפני כריזה לעודד אנשים לחבוש מסיכות ולהיכנס לבתים.

מתוך הסרטון:

כן, דודה, זה הרחפן מדבר אליך. לא כדאי לך להסתובב בלי לחבוש מסיכה. כן, עדיף שתחזרי הביתה ואל תשכחי לשטוף ידיים. את רואה שאמרנו לאנשים להישאר בבית ובכל זאת את מסתובבת בחוץ. עכשיו רחפן מסתכל עליך

דוד, אלו זמנים לא רגילים. למה יצאת החוצה בלי לחבוש מסיכה? השלג ימיס את עצמו בעוד כמה חודשים, נכון? האם לא נוח יותר להישאר בבית, עם אוכל ושתייה? למה אתה תמיד יוצא החוצה? תוכל לסדר את זה בעוד כמה ימים. אל תצחק. עכשיו קח את העגלה שלך ולך הביתה מיד. אל תצא החוצה אם זה לא חיוני. אתה רואה שאתה אפילו לא חובש מסכה. על מה אתה מסתכל? לך הביתה עכשיו! תנוח היטב בבית. אנחנו בזמנים לא רגילים. כן, חזור הביתה

הבחור עם המעיל הוורוד על האופנוע שלך! כן, אתה! חבוש את המסכה שלך. איפה המסכה שלך? חבוש את המסכה!

היפה והחתיך, ראיתי ששניכם הבאתם איתכם מסיכות. חיבשו את המסיכות שלכם.

היי, נשים יפות וצעירות שאוכלות והולכות! שימו את המסכות שלכן. מהר! אתן יכולות לאכול בבית.

היי ילד! אנחנו בזמנים לא רגילים! אל תסתובב בחוץ! אתה אפילו לא חובש מסיכה! מהר, לחזור הביתה! וירוס קורונה הוא מאוד רציני.. רוץ!! אל תצא החוצה. הישארות בבית תורמת לחברה”.

נצחונות פרטיות על פייסבוק ואווסט

🤦 פייסבוק שילמו 550 מיליון דולר במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית באילינוי על השימוש שלהם בטכנולוגיות זיהוי פנים, כך דיווחו בדוח הרבעוני Q4’19 [פדף], שהביא לירידה של 5% במניית החברה ביום חמישי.

פייסבוק מפעילים מאז 2010 שירות בשם “tag suggestions”, שמזהה אנשים בתמונות שמשתמשים העלו ומציע לתייגם. בגלל חוקי הפרטיות באירופה, פייסבוק כיבו את השירות לאירופאים בין 2012-2018, והחזירו אותו כשירות בחירה. במסגרת פשרה עם רשות הסחר הפדרלית (FTC) ב-2019, שבה פייסבוק שילמו 5 מיליארד דולר, הם גם הסכימו לספק “הודעה ברורה ובולטת” לגבי טכנולוגיות זיהוי הפנים, ולהשיג הרשאות לכל שימוש חדש שהם עושים בטכנולוגיות הללו.

התובעים מאילינוי הגישו את התביעה ב-2015, וטענו בה שהשירות מפר חוק פרטיות ביומטרי באילינוי בכך שהוא קוצר מידע על פנים מתמונות של משתמשים בלי רשותם ובלי לומר להם כמה זמן המידע נשמר. פייסבוק אמרו שאין אמת בטענות, הפסידו ב-2018 בבית משפט פדרלי בסן פרנסיסקו וב-2019 הפסידו בערעור, והסכימו לשלם במסגרת הסכם הפשרה סכום שעומד על 0.086% משווי החברה לפני הירידה בעקבות הדיווח הרבעוני.

🕵️ השבוע נחשף בתחקיר של PC מגזין ומאד’רבורד כי האנטיווירוס החינמי Avast הוא למעשה רוגלה. תוסף הגלישה הבטוחה של אווסט אסף פרטים על הרגלי הגלישה של המשתמשים, והחברה מכרה אותם לחברות שונות, ובהן גוגל ומיקרוסופט. הביקורת הציבורית גרמה לאווסט לסגור את פעילות הרוגלה ומכירת המידע תוך שלושה ימים.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.