🍊 טראמפ סולק מהאינטרנט 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 10.1.2021

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

המתקפה

ביום רביעי בצהריים ה-6.1.2020, אחרי חודשים של הסתה ושקרים מצד נשיא ארה”ב היוצא סופסוף דונלד טראמפ, ביצעו פעילי ימין קיצוני טראמפיסטי נסיון הפיכה בוושינגטון הבירה, כשפלשו לבניין הקפיטול במטרה להפסיק את ההצבעה על אשרור האלקטורים ובחירתו של ג’ו ביידן לנשיא. טראמפ הבעיר את הפעילים הללו בקריאות קרב בטוויטר, ובהן זו מה-19 בדצמבר: “הפגנה גדולה ב-DC ב-6 בינואר. תהיו שם, יהיה פרוע!”.

אחרי שהם דאגו שיהיה פרוע, הוא המשיך לחבק אותם תוך שהוא מתנער מאחריות אך לא מגנה את המעשים, בסרטון שהעלה לרשתות החברתיות שבו אמר להם שהוא אוהב אותם ושילכו הביתה, תוך כדי שהוא ממשיך לשקר על גניבת בחירות.

הסרטון שבו דונלד טראמפ מחבק את ההופכים וקורא להם ללכת הביתה

רק אחרי המתקפה האלימה, שגבתה חיי 5 מורדים ושוטר אחד, וכשטראמפ אמנם עדיין מסוכן אבל ברווז צולע מאוד, הרשתות החברתיות השיבו מלחמה: טוויטר סימנו את הסרטון אחרי דקות ספורות במילים “הטענה להונאת בחירות שנויה במחלוקת, ולא ניתן להגיב ל, לרטווט או לחבב את הציוץ הזה מחשש לאלימות”; פייסבוק הוסיפו לסרטון הפניות למידע אמין על תוצאות הבחירות, אחר כך כתבו כי “ג’ו ביידן נבחר לנשיא בתוצאות שאושררו על ידי כל 50 המדינות. לארה”ב יש חוקים, נהלים ומוסדות מסודרים להבטיח העברה מסודרת של כוח אחרי בחירות”; 

לבסוף, יוטיוב (של גוגל/אלפבית), ואחריה פייסבוק ואינסטגרם שלה, ולבסוף טוויטר, עשו את מה שנראה היה שלא יעשו לעולם ומחקו את הסרטון. 

פרשד שדלו, דובר יוטיוב, מסר כי “הסרנו סרטון שפורסם אחה”ץ בערוץ של דונלד טראמפ שהפר את המדיניות שלנו לגבי תוכן שטוען כי זיוף או טעויות נרחבים שינו את תוצאות בחירות 2020 בארה”ב. אנחנו נתיר עותקים של הסרטון הזה אם יעלו עם הקשר נוסף ודי ערך מוסף חינוכי, תיעודי, מדעי או אמנותי”. יוטיוב הסירו מספר סרטונים מהערוץ של טראמפ.

בכיר פייסבוק גיא רוזן, סגן נשיא לאינטגריטי בחברה, צייץ בחמישי לפנות בוקר: “זהו מצב חירום ואנחנו נוקטים באמצעי החירום המתאימים, כולל הסרת הסרטון של הנשיא טראמפ. הסרנו אותו משום שבמאזן, אנחנו מאמינים שהוא תורם ל, ולא מקטין את, הסכנה לאלימות מתמשכת”. בפייסבוק מסרו שחסמו את טראמפ ל-24 שעות בגלל שתי הפרות מדיניות.

הפרופיל הרשמי Twitter Safety צייץ: “כתוצאה מהמצב האלים חסר התקדים והמתמשך בוושינגטון הבירה, דרשנו הסרה של שלושה מהציוצים של [דונלד טראמפ] @realDonaldTrump שפורסמו מוקדם יותר היום בגלל הפרה חוזרת וחמורה של מדיניות השלמות האזרחית (Civic Integrity) שלנו. זה אומר שהחשבון של @realDonaldTrump יינעל ל-12 שעות אחרי הסרת הציוצים הללו. אם הם לא יוסרו, החשבון יישאר נעול. הפרות עתידיות של חוקי טוויטר, כולל מדיניויות השלמות האזרחית או האיומים האלימים, יביאו להשעייה לצמיתות של חשבון @realDonaldTrump” (טוויטר כבר השעו את החשבון של טראמפ לזמן מוגבל באוקטובר 2020, אחרי ששיבח עיתונאית על מאמר שבו כתבה באופן חיובי על התמודדותו עם מחלת הקורונה, ופרסם את כתובת האימייל שלה; היא הוצפה בפניות מטרידות).

החסימה

מחיקת הסרטונים היתה רק הקדימון לסרט החסימה המלא.

פייסבוק ואינסטגרם חסמו את החשבון של טראמפ לזמן בלתי מוגבל, שיימשך לפחות עד הכתרת ביידן. מנכ”ל ומייסד פייסבוק, מארק זאקרברג, כתב

האירועים המזעזעים של 24 השעות האחרונות מדגימים בבירור שהנשיא דונלד טראמפ מתכוון להשתמש בשארית זמנו בתפקיד לחתור תחת העברת השלטון המסודרת והחוקית ליורש הנבחר שלו, ג’ו ביידן.

החלטתו להשתמש בפלטפורמה שלו [זאקרברג התבלבל; למעשה, זו הפלטפורמה של פייסבוק; ע”ק] לקבל במקום לגנות את מעשי תומכיו בבניין הקפיטול הפריע בצדק לאנשים בארה”ב וברחבי העולם. הסרנו את ההצהרות הללו אתמול כי החלטנו שההשפעה שלהן – וככל הנראה גם המטרה שלהן – היתה לעודד אלימות נוספת.

[…]

במהלך השנים האחרונות, הרשינו לנשיא טראמפ להשתמש בפלטפורמה שלנו [זאקרברג נזכר שהפלטפורמה אינה של טראמפ, אלא של פייסבוק; ע”ק] בהתאם לכללים שלנו, כשלעתים הסרנו תוכן או תייגנו את הפוסטים שלו כשהם הפרו את המדיניות שלנו. עשינו זאת כי אנחנו מאמינים שלציבור יש זכות לגישה הנרחבת ביותר האפשרית לשיח פוליטי, אפילו שיח פוליטי שנוי במחלוקת. אבל ההקשר הנוכחי שונה באופן מהותי, ועושה שימוש בפלטפורמה שלנו להסית למרד אלים נגד ממשל שנבחר באופן דמוקרטי.

אנחנו מאמינים שהסכנה בלאפשר לנשיא להמשיך להשתמש בשירות שלנו בתקופה זו פשוט גדולה מדי. לפיכך, אנחנו מאריכים את החסימה שהפעלנו על חשבונות הפייסבוק והאינסטגרם שלו ללא הגבלת זמן, ולמשך השבועיים הקרובים לפחות, עד שתסתיים ההעברה המסודרת של השלטון.

טוויטר הלכו עד הסוף והשעו את הנשיא היוצא לצמיתות, כולל הסרת כל הציוצים שלו, כשהם משאירים אינספור אתרי חדשות עם חורים איפה שקודם היו מוטמעים ציוצים של הנשיא. מנכ”ל טוויטר, ג’ק דורסי, נשאר בצללים, ו”טוויטר, אינק.” היה חתום על פוסט ההסבר:

אחרי בחינה מדוקדקת של ציוצים עדכניים מהחשבון @realDonaldTrump וההקשר סביבם – ספציפית, איך הם נתפסו ופורשו בטוויטר ומחוצה לה – השעינו לצמיתות את החשבון בגלל סכנה להסתה נוספת לאלימות. 

בהקשר של האירועים המחרידים השבוע, הבהרנו ביום רביעי שהפרות נוספות של כללי טוויטר עשויים להסתיים באופן הפעולה הזה בדיוק. תשתית העניין הציבורי שלנו קיימת כדי לאפשר לציבור לשמוע מנבחרי ציבור ומנהיגים עולמיים באופן ישיר. היא נבנתה על פי העקרון שלאנשים יש זכות לדרוש דין וחשבון פומבי מהמנהיגים.

עם זאת, הבהרנו לפני שנים שהחשבונות הללו לא פטורים לחלוטין מהחוקים שלנו ולא יכולים להשתמש בטוויטר להסית לאלימות, בין השאר.

טוויטר הציגו את שני הציוצים של טראמפ שבגללם חסמו את החשבון:

The 75,000,000 great American Patriots who voted for me, AMERICA FIRST, and MAKE AMERICA GREAT AGAIN, will have a GIANT VOICE long into the future. They will not be disrespected or treated unfairly in any way, shape or form!!!

To all of those who have asked, I will not be going to the Inauguration on January 20th.

טוויטר מנו את הסיבות שבגללן הגיעו למסקנה ששני הציוצים הללו מעודדים פעולות אלימות נוספות כמו המתקפה של ה-6. בינואר. בין השאר הם אומרים שהצהרת טראמפ שלא ישתתף בהכתרה של ביידן “נתפסת אצל כמה מתומכיו כאישור נוסף לכך שהבחירות היו בלתי לגיטימיות ונתפסת כהתנערות שלו מטענה קודמת […] שתהיה ‘העברה מסודרת’ ב-20 בינואר”; הציוץ גם “עלול לעודד את אלו ששוקלים מעשים אלימים, שההכתרה תהיה מטרה ‘בטוחה’, מאחר שהוא [טראמפ] לא ישתתף”; והחלה הפצה, בטוויטר ומחוצה לה, של תוכניות למחאות חמושות נגד הקפיטול ובנייני ממשל מדינתיים ב-17 בינואר. הניתוח המלא כאן.

כללי השימוש של טוויטר אוסרים על אדם שהושעה לצמיתות לחזור לרשת, והם אכפו אותם. כשטראמפ חסר המעצורים פרסם ציוצים באמצעות הפרופיל הרשמי של צוותו, @TeamTrump, החשבון הזה נחסם. הוא אפילו הלך לחשבון הרשמי של נשיא ארה”ב, @potus, שיועבר בעוד שבועיים לידי ביידן, ופרסם בו ציוצים. טוויטר מחקו אותם.

רשתיות בלתי רצויה

עוד פעולות של חברות טכנומידע נגד טראמפ ותומכיו בעקבות נסיון ההפיכה:


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: הדר בן יהודה🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.