🚉 פלאש משבש רכבות, ברני סנדרז יושב על כסאות, חרם טראמפ עובר לוועדת הייעוץ של פייסבוק 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 23.1.2021

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

הרדיו הרג את כוכב הרשת?

איש העסקים הלגיטימי דונלד טראמפ, שסולק מהבית הלבן על ידי הבוחרים, סולק קצת לפני כן מפייסבוק ומאינסטגרם שלה לתקופה בלתי מוגבלת. כעת, ובלי ספק בעקבות ביקורת שנמתחה מימין ומשמאל, החליט תאגיד הטכנומידע להעביר את ההחלטה לבחינת ועדת הפיקוח החיצונית שהקים, כשהוא מתחייב לקבל את החלטתה. כמו להחלטת הסילוק של פייסבוק, גם להחלטה של הוועדה לכאן או לכאן תהיה השפעה עצומה על התנהלות של חברות טכנומידע אחרות, גדולות כקטנות, בסוגיית השימוש לרעה של פוליטיקאים ומנהיגים ברשתות חברתיות.

במקביל לסילוקו של טראמפ משלל רשתות חברתיות, תאגידי הרשת סילקו גם פלטפורמות חלופיות פופולריות בקרב האלט-רייך, ובהן פרלר. רשות התקשורת הפדרלית (FCC) חוששת כי בצר לו, הימין הקיצוני יפנה להתארגן באמצעות רדיו חובבים. בהודעת ה-FCC נכתב: “ללשכה נודע על דיונים בפלטפורמות רשתות חברתיות ששירותי רדיו מסויימים, שמאוסדרים על ידי הרשות, עשויים לשמש כחלופת רשתות חברתיות עבור קבוצות לתקשר ולתאם פעילות עתידית”, נכתב בהודעת ה-FCC. לדבריהם, הם מכירים בכך שרדיו-החובבים חשוב לחופש הביטוי, אבל מזכירים ומזהירים כי “בעלי רשיון ומפעילי שירותי רדיו חובבים ואישיים לא מורשים להשתמש בציוד רדיו לבצע או לאפשר מעשים פליליים”.

פלאש נפרדת עם תקלה אחרונה

תוכנת פלאש האהובה והמקוללת הוכרזה כמתה סופית לפני שבוע וחצי, אבל הצליחה לשלוח יד מונפשת מהקבר ולשבש את מערכת הרכבות בעיר דליאן שבסין, דיווח אתר טקנואוד.

פלאש נולדה באמצע שנות התשעים, ואיפשרה לצפות ולהתהדד עם קבצי מדיה אינטראקטיביים, על המחשב ועל גבי דפדפנים באמצעות תוסף. האפליקציה העבירה את האינטרנט מימי הטקסט והתמונות הסטטיות לעידן הסרטונים והמשחקים. יוטיוב רץ על פלאש עד 2015. אולם לצד השמחה והצבעוניות, פלאש גם סבלה מפירצות אבטחה רבות, חלקן חמורות. 

עם השנים, הדפדפנים הפסיקו לתמוך בפלאש, והשימוש בה הלך ופחת – אם כי בממשל הסיני היא המשיכה ליהנות מפופולריות עיקשת. עם התפתחות פלטפורמות מתקדמות יותר, הוכרז ביולי 2017 על מותה הקרב של פלאש, לאור הסכמה של יצרנית פלאש אדובי, מוזילה (פיירפוקס), מיקרוסופט, גוגל, אפל ופייסבוק להתחיל לפייד את התוכנה. ב-9.12.20 אדובי שחררו את העדכון האחרון לתוכנה הוותיקה, והכריזו ששתלו בה פצצת זמן שב-12.1.21 תהרוג אותה סופית. 

בבוקר מותה של פלאש החלו הצרות, שהעסיקו את צוות מחסן תפעול הרכבת בדליאן במשך 20 שעות. לפי יומן מלחמה מפורט שפרסמה הרכבת בוויצ’ט שלה (ואחר כך מחקה, כי פאדיחה לקרוס בגלל מצב שהיו שלוש שנים להתכונן אליו), “2021-01-12, 08:16, המחסן קיבל דוח תקלה. מערכת המחשב הפסיקה להציג עמודים […] בטווח של 30 דקות, מחשבים בכל המחסן סבלו מאותה בעיה. […] אחרי שיחות טלפון וחיפושים מקוונים, אישרנו שמקור הבעיה הוא החרם של החברה האמריקאית אדובי על תוכן פלאש”.

כדי לפתור את הבעיה זמנית, החליטו ברכבת לשנמך חזרה לגירסת פלאש ישנה יותר, נטולת פצצת זמן. העובדים חולקו לצוותי חומרה ותוכנה, וניסו להעביר את המערכת לגירסה פיראטית מוקדמת. מאחר שמסיבות אבטחה מחשבי תפעול הרכבת לא מחוברים לאינטרנט, עובדי חדר המחשבים נאלצו להביא פיזית לתחנה שרתים שעליהם הותקנה הגירסה המשונמכת, כדי שיחליפו את המחשבים עם הגירסה העדכנית והמשותקת. בעשר בלילה הצליחו לשחזר גירסת גיבוי עם פלאש ישן ופועל, אבל עדכון אוטומטי של התוכנה שוב הקריס את הפלאש ואת המערכת.

בהודעה שהועלתה אחרי תיקון התקלה, מחסן דליאן של הרכבת הכחישו דיווחים, כמו זה של אפל דיילי, שהתקלה שיבשה או שיתקה את פעולת הרכבות. ברכבת טענו כי התקלה השפיעה רק על מחשבים חדשים שהותקנה בהם גירסת פלאש חדשה, ועל הגישה דרך דפדפן למערכת הסטטיסטיקות של הרכבת. מחסן דליאן מסר שמערכת הרכבות פעלה כרגיל, מערכת השילוח פעלה כרגיל, ונסיעות הרכבות לא הופרעה.

“20+ שעות של מאבק. איש לא התלונן. איש לא הרים ידיים. התקווה הקלושה הניעה כל אחד ואחד והפכה לדלק שדוחף קדימה”, סיכם כותב השרשור את הנצחון על האימפריאליזם האדוביסטי. “בפתרון בעיית הפלאש, הפכנו ניצוץ של תקווה לדלק עבור הקידמה”.

הכסא החם

תמונה של הסנאטור ברני סנדרז (עצמאי, לשעבר דמוקרט) יושב מצונף במסיכת-קורונה, מעיל וכפפות-שלמות על כסא מתקפל בהכתרה של הנשיא ג’ו ביידן, הפכה למם ויראלי מאוד ברשת. את התמונה צילם ברנדן סמיאלווסקי עבור סוכנות גטי אימג’ז, וגולשים גזרו ממנה את סנדרז ושתלו בשלל מיקומים, מהכיסא של משחקי הכס ועד לספה בסדרה “חזרות”. “אנשים באמת ישימו את ברני בכל מקום שהוא מלבד הבית הלבן”, צחק.ה הגולש.ת @jazz_inmypants.

סנדרז, שניסה לקבל את המועמדות של המפלגה הדמוקרטית על נשיאות ארה”ב בשתי מערכות הבחירות האחרונות, הוא היו”ר הנכנס של ועדת התקציב של הסנאט. אנשי הצוות שלו קפצו על העגלה והוציאו סווטשרט עם התמונה, כש-100% מההכנסות הולכות לארגון הצדקה Meals on Wheels Vermont.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: גיא חג’ג’, הדר בן יהודה🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.