מיקרוסופט משנה מדיניות חוץ, ופייסבוק – מדיניות פנים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

Your PC ran into a problem

הכנס השנתי של מיקרוסופט, איגנייט, עורר מהומה ברשת, ולא בזכות החידושים הטכנולוגיים שהציג, אלא בגלל המעטפת: המגישות והמגישים הציגו את עצמם לא רק בשם ובתפקיד, אלא גם במוצא האתני שלהם, בתספורת ובבגדים:

“באירועים שלנו יש שפת סימנים אמריקאית, כתוביות, תיאורים קוליים והחל משנה שעברה, תיאורים חזותיים”, אמר פרנק X’ שאו, סגן נשיא לענייני תקשורת בחברה. לדבריו, במקום לנחש איך האנשים נראים, עיוורים וכבדי ראייה יוכלו לבנות תמונה יותר מדוייקת באמצעות התיאור העצמי.

ניק פילינגהאם, מנחה פודקאסט סייבראבטחה של מיקרוסופט ואחד הדוברים שהציגו את עצמם באירוע, הסביר ליאשה מונק מהמגזין אטלנטיק:

זו גישה חדשה שאנחנו מנסים כדי לסייע עם יותר הנגשה לאנשים עיוורים או בעלי ליקוי ראייה […] אני לא לקוי ראייה אז אני לא יכול להעיד על זה מיד ראשונה, אבל הוסבר לי שיש אנשים עם סוגיות ראייה שמשתמשים בתיאורים שהדוברים נונתים כדי ליצור תמונה מנטלית טובה יותר של מי מדבר – להבדיל בין מספר דוברים – כמו גם לחזות בעיני רוחם [visualize במקור; ע”‘ק] איך הדובר עשוי להיראות. כל אחד מאיתנו בוחר את התיאורים החזותיים של עצמו בהתבסס על איך אנחנו רוצים להיות מזוהים חזותית.

שאו הדגיש שלמשתתפים ניתנה האפשרות לא רק לבחור איך לתאר עצמם, אלא אם לתאר את עצמם בכלל. ואכן, חלק מהמשתתפים, כולל המנכ”ל סאטיה נאדלה עצמו, לא הציגו את מוצאם ומראם.

הפוליטיקלי קורקט שלך נתקל בבעיה 🎨 עידוק
הפוליטיקלי קורקט שלך נתקל בבעיה 🎨 עידוק

במיקרוסופט יש מנהלת בכירה שאחראית על הנושא, סמנכ”לית הנגישות ג’ני ליי-פלורי, ובעקבות סערת הרשת היא פרסמה פוסט בבלוג החברה שבו היא מפרטת את ההיגיון והצורך שמאחורי התיאורים העצמיים. היא סיפרה שם שההחלטה להוסיף תיאורים חזותיים התקבלה אחרי שעלתה בשנה שעברה ב-Microsoft Ability Summit, אירוע שנתי של מיקרוסופט שעוסק בהנגשה והתמודדות עם מוגבלויות ומתקיים זה יותר מעשור.

דבר חריג נוסף באירוע איגנייט השנה היה פתיחתו ב”הכרה באדמה” (land acknowledgement). זה נוהג שקיים באוסטרליה ובקנדה, שבו בתחילת אירוע רשמי מציינים את שמות העמים הילידים שחיו במקור במקום האירוע.

זה לא האירוע הראשון של מיקרוסופט שבו מכירים בעמים הילידים ומספקים תיאורים עצמיים. קדם לו אירוע Encourage ביולי השנה, והחברה מסרה אז שהיא נוהגת כך כבר מחודש מרץ, במקביל לגופים נוספים שפועלים בסיאטל.

אומת הרשת צחקה על ה-wokeness של מיקרוסופט. המתגלץ’ כריס אדווארדס הציע להתחיל את האירועים בהכרה טכנולוגית: “אנחנו רק רוצים להכיר בכך שהרבה מהפלטפורמה של מיקרוסופט נבנתה על טכנולוגיות קנייניות מסורתיות של חברות שקנינו בכוונה רעה במהלך שנות ה-1990”.

הסתר פנים

על רקע המחאה נגד גזענות המשטרה שהוצתה על ידי רצח האזרח השחור ג’ורג’ פלויד על ידי שוטר, IBM הטילה פצצה לפנים ביוני 2020 והודיעה שתפסיק לספק למשטרה בארה”ב תוכנות ושירותים לזיהוי פנים. אל יבמ הצטרפו שתי ענקיות טכנומידע נוספות – אמזון, שהודיעה על השעייה לשנה של המכירות, ומיקרוסופט, שהתנתה את הפסקת החרם בגיבוש חוק לאומי שיסדיר את השימוש הזה תוך התבססות על זכויות אדם.

עכשיו מקבל תחום זיהוי הפנים כאפה נוספת לפרצוף, הפעם ממטא, מפעילת פייסבוק, שנמצאת כבר כמה חודשים בעין הסערה התקשורתית והטכנולוגית בגלל הדלפות של השרקנית פרנסס האוגן והספר “אמת מכוערת” של עיתונאיות הניו יורק טיימס על החברה. אחרי עשור של זיהוי פנים פולשני, החברה קיבלה החלטה דרמטית להפסיק להשתמש בטכנולוגיה הזאת ברשת החברתית פייסבוק, ולמחוק את מאגר תבניות זיהוי הפנים שלה, שמקיף למעלה ממיליארד אנשים. 

“פייסבוק היתה אחת הראשונות לפרוס זיהוי פנים בהיקף גדול. היום @מטא מודיעה שהיא מכבה את זה. תכופות, #בינה-מלאכותית-אחראית היא להחליט מתי להשתמש, או במקרה הזה לא להשתמש, בבינה מלאכותית”, צייץ ג’רום פזנטי, סגן נשיא לבינה מלאכותית בחברה. בפוסט בבלוג הרשמי שהודיע על כך הוא הרחיב: “עלינו לבחון את מקרי השימוש החיוביים לזיהוי פנים אל מול החששות החברתיים הגוברים, במיוחד לאור זאת שהמאסדרים טרם סיפקו כללים ברורים”.

מארק זאקרברג, מייסד פייסבוק. איור: חאריס טסוויס (cc-by-nc-nd)
מארק זאקרברג, מייסד ומנכ”ל פייסבוק 🎨 חאריס טסוויס (cc-by-nc-nd)

ארגוני פרטיות וזכויות דיגיטליות היללו את ההחלטה, ואמרו שהיא מוכיחה שאקטיביזם יכול לשנות את המציאות. מאידך, יש מי שמבקש מהם להוריד את החיוך מהפרצוף המפוקסל, ממספר סיבות. 

ראשית, בעוד פייסבוק מוחקת את מאגר הפנים הקיים, היא לא נפטרת מהטכנולוגיה ומאלגוריתם DeepFace (כך לפי הני”ט), כך שברגע שהמנכ”ל זאקרברג וכנופייתו יחושו שהאווירה הציבורית מאפשרת זאת, הם יוכלו להרים את המתג ולייצר את המאגר מחדש. 

שנית, אף שבפוסט הרשמי נכתב כי סגירת זיהוי הפנים בפייסבוק נעשית “כחלק ממהלך לרוחב-החברה להגביל את השימוש בזיהוי פנים במוצרינו”, טענה שמופיעה גם בכתבה של הוושפוסט בנושא, מטא לא סוגרת כרגע את הזיהו”פ בנכסים הדיגיטליים האחרים שלה – אינסטגרם, וואטסאפ ובפרט הילד הצעיר והמבטיח מטאוורס, העולם הווירטואלי ומנוע הצמיחה העתידי של החברה, אלא רק בנכס הפייסבוק, הדועך בקרב צעירים. דובר של מטא גם אמר לני”ט שחברה לא פוסלת הטמעת טכנולוגיות זיהו”פ במוצרים עתידיים. 

שלישית, זיהוי פנים הוא לא הדבר הכי גרוע, ולא הדבר היחיד, שמטא יכולה לעשות בתחום הביומטריה – במיוחד לאור העובדה שקסדות מציאות מדומה צמודות לגוף ויכולות לאסוף מידע ביומטרי רב ומגוון יותר. לפי באזפיד, החברה הגישה בקשות לפטנטים שקשורות למידע ביומטרי כזה, כולל פטנט לנעילה ופתיחה של מכשירים באמצעות הפנים, הקול והדנ”א, וליצירת אווטאר בהתבסס על משקל, כוח, לחץ, קצב לב, קצב לחץ ואא”ג; ותנאי השימוש של קסדות המציאות המדומה אוקולוס מבית מטא מעורפלים לגבי המידע שהקסדות אוספות על המשתמשים.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (sales@podcasti.co) או בטלפון (051-562-6638), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: הדר בן יהודה🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.