תחזיות ל-2023 שנכתבו ב-1923 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 ארכיון “האחראי על האינטרנט” בכל הפלטפורמות 🔊


סרטן גרורתי ושנה טובה!

שנה טובה למטופלי ה-NHS, שירות הבריאות הממלכתי של בריטניה, שספק חיצוני שלה חווה השנה מתקפת כופרה, שגרמה לפגיעה חמורה בתפקוד שירותי החירום הרפואי במדינה. ושנה טובה במיוחד למטופלי מרפאת משפחה בדונקאסטר שבבריטניה, ששלחה להם אבחון של סרטן ריאות אגרסיבי עם גרורות, וביקשה שימלאו טופס שחולים סופניים מגישים כדי לקבל הטבות שונות. הבי.בי.סי מדווח שרק כשעה מאוחר יותר קיבלו המטופלים הודעת התנצלות שבה נאמר שההודעה נשלחה בטעות, וכי “ההודעה שלנו אליכם אמורה הייתה להיות ‘אנחנו מאחלים לכם חג מולד שמח ושנה טובה. במקרה חירום אנא התקשרו ל-NHS [במספר החירום] 111′”.

1923 ← 2023

אוסף תחזיות ל-2023 שנכתבו ב-1923 (נאספו על ידי מארק ג’יי. פרייס ב”אקרון ביקן ג‘ורנל” וסטיבן למונגלו בטוויטר).

ביולוגיה

מקור לא ידוע: “גוף האדם יהיה נטול מסתורין. צילומים כירורגיים, שיתקדמו ממכונות הרנטגן הגסות, יחשפו, דרך מצלמות מגדילות עוצמתיות, את הפגם או ההפרעה ולו הקטנים ביותר בכל איבר או ס”מ של עצם. סרטן, שחפת, שיתוק ילדים, אטקסיה תנועתית וצרעת יוכחדו”.

ד”ר יוג’ין לימן פיסק, מומחה לאריכות ימים: “עד 2023, תוחלת החיים הממוצעת של אדם תוכל לגדול ל-100 שנים. במקרים ספציפיים היא תוכל לגדול ל-150 שנה, אולי 200. […] גיל הנעורים עשוי להתרחב ב-30 שנה, והיכולת של אדם לעבוד תימשך עד שהוא בן 70 או 80. המראה הפיזי של בני אנוש עשוי גם הוא לעבור שינוי במידת מה”.

מרגרט סנגר, מחנכת מיניות, טובעת המונח “birth control” (פיקוח ילודה), אקטיביסטית פיקוח ילודה ומייסדת קליניקת פיקוח הילודה הראשונה בארה”ב: “אמצעי מניעה יהפכו לחלק מהחינוך לבריאות והיגיינה. נשים במיוחד יהיו נלהבות לדרוש זאת. הן יבינו שזה יסוד לחירות והתפתחות אינטלקטואלית עבורן. נשים לא יכולות לרשום התקדמות אמיתית היום כל עוד הן רדופות על ידי החשש מהריון בלתי רצוי”.

יותר חשמל פחות עמל

ארצ’יבלד מ’ לואו, פיזיקאי, מהנדס וממציא בריטי: “שעונים ציבוריים וככל הנראה שעוני-היד שלנו יישארו מכוונים באלחוט, ובאותה דרך נוכל להתעורר בכל שעה שבה נרצה לקום”.

הרברט קאופמן, עורך דעות בעיתון: “הרבה לפני שהפחם יאזל, הצורך יביא למציאת חלופה מוצלחת יותר איפשהו באטמוספירה. לאדם אין מושג קלוש לגבי הכוחות 50 רגל [כ-15 מטר] מעל לראשו”. 

ד”ר צ’ארלז סטיינמץ מניו יורק חזה (1, 2) שבזכות החשמל, בני האדם לא יעבדו עוד בעבודה פיזית ב-2023: “100 שנה מהיום, ה’בטלן’ יגיע למצבו הרצוי. רק ארבע שעות עבודה ביום, ורק 200 ימים בשנה יהיו מנת חלקה של האנושות, בעוד מנועי הייצור העצומים יופעלו בכפתורי לחיצה ומתגים”. “לא תהיה עוד עבודה שחורה ארוכה ושוברת גב, ואנשים יעבדו לא יותר מארבע שעות ביום. […] בשאר הזמן, נוכל ללכת בעקבות הנטייה הטבעית שלנו. […] שעות הפנאי יתמלאו בהסחות פרודוקטיביות שיספקו את האינסטינקטים הייחודיים של הפרט”. כל הערים יהיו נקיות מאשפה ומעשן.

תמונה מהסרט Safety First! של הרולד לויד
תמונה מהסרט Safety First! של הרולד לויד, שיצא למסכים ב-1923

תקשורת ותחבורה

הרברט קאופמן: “שנת 2023 לא תראה מסילה, קטר, משאית ממונעת, כבל תת-ימי, וקו טלגרם בשימוש בשום מקום. התחבורה והתקשורת עולות למעלה, וכשהן יוקמו שם כראוי הן יקבלו את האנרגיה הנדרשת מתחנות כוח ששמשות ופלנטות הטעינו מאז שהשמיים התפשטו”.

מקור לא ידוע: “עד 2023, אדם יוכל לשאת עמו מקלט קטן, שאינו גדול יותר מהמצלמה הפוטוגרפית של ימינו, ויוכל לא רק לשמוע את שידורי הממשלה, אלא גם לתקשר עם חברים במרחקים ניכרים, ייתכן שאפילו 100 מייל [כ-160 ק”מ]. אדם יוכל בקלות לטלפן לאשתו להודיע שהוא לא יגיע לארוחת ערב, והיא תוכל גם כן לדבר איתו, בעודו הולך ברחוב. כמובן שתהיה חייבת להיות אסדרה, כדי להימנע מרעש של דיבור המוני, שייגרם בגלל שהמון אנשים ירצו לדבר עם אחרים בו-זמנית”.

ארצ’יבלד מ’ לואו חזה שאיש עסקים לונדוני “בעוד מאה שנה יוכל לשוחח בנוחות בטלפון שיהיה שמיש במכוניתו, ביתו או ברכבת. הוא לא ישמע קול צייצני ששואל ‘מה?’ כל כמה דקות. ככל הנראה הוא יוכל לראות את האיש שאיתו הוא מדבר, ואם ירצה, לרשום הערות שניתן יהיה לקרוא מיידית בספר שנמצא במרחק מיילים משם. […] מהירות הרכבות התחתיות תוגבר, בעוד מטוסים יהיו הרבה יותר מהירים כך שהמאמצים שלנו היום ייראו כמו אלו של הדיליז’נס הישן. שירות אווירי ינחית אנשים מכל רחבי העולם – לא בנקודה כלשהו 6 מייל מהעיר, אלא ישירות על ראש המלון על גג ברחוב מקורה”.

מקור לא ידוע: “האנשים שיחיו בארה”ב ב-2023 יביטו למעלה ויראו את השמיים מלאים בסוגים שונים של כלי תעופה עפים לאורך מסלולים או אוטוסטרדות מסודרים היטב. היכן שרואים רק ספינת אוויר מזדמנת עכשיו, בעוד מאה שנה יהיו מאות באוויר, כולם עסוקים במלאכות מסחריות. לא רק זאת, אלא שעד 2023 ייתכן שכלי התעופה יונעו לא על ידי מנועים, כמו היום, אלא על ידי רדיו, כמעט בלי מגבלות של מהירות ומרחק”.

מסחר

מקור לא ידוע: “עד 2023 לא יהיו קניונים בין ניו יורק לסן פרנסיסקו. הקונצרנים של פיטסבורג ולונדון יקליטו, על סרטים מדברים, הזמנות מסוחרים בפקינג, וספינות משא אוויריות של 1000-מייל-בשעה יבצעו משלוחים של טובין לפני השקיעה. טלפוני רדיו בגודל שעון-יד יחברו את כולם בתקשורת לקצוות תבל”.

בידור ותרבות

הבמאי ד’ וו’ גריפית’: “ספריות ראינוע [motion picture] יהיו שכיחות כמו ספריות פרטיות – ואפילו יותר”. “אני לא רואה את האפשרות של שידור מיידי של פעילות חיה למסך תוך 100 שנה. חייב להיות מדיום שבו ניתן יהיה לגבש את הקוהרנטיות הדרמטית, והתוצאה המשוכללת תיוצב לפני שהמסך יורשה לתפוס את תשומת הלב של הציבור”. הסרטים המדברים ישוכללו ואולי אף יישכחו עד אז, כי “העולם כבר יהיה רגיל לתמונות כך שמילים לא יהיו חשובות כמו שהם עכשיו”. 

שיוויון מגדרי

העתיד? 🖼️ ƝƖƇƠ ƬƖMΣ ™ (CC-BY-SA)
העתיד? 🖼️ ƝƖƇƠ ƬƖMΣ ™ (CC-BY-SA)

אליס פוט מקדוגל, מסעדנית בעלת חברת קפה בניו יורק חזתה שנשים ינהלו את רוב העסקים בעולם ב-2023. “אני לא מתיימרת לחזות מה הגברים יעשו. מישהו צריך לעשות את עבודות הבית, אני מניחה, ואם הנשים עסוקות, הגברים יצטרכו לעשות זאת. אבל אולי עד אז, ממציאים ישחררו את האנושות מעבודות שחורות ברמה כזו שזה יהיה די קל לגברים”.

העיתון The Columbus Daily Advocate בקנזס: “עד שנת 2023, נאמר שהנשים ינהלו את כל העסקים במדינה. אבל אז כבר לא יישארו עסקים לנהל, אם לשפוט לפי הקצב שבו אנחנו שורפים דלק ב-1923”.

מלחמה

ארצ’יבלד מ’ לואו חזה שלאומות הנלחמות ב-2023 יהיו נשקים כמו סילוני מים טעונים חשמל להרוג חיות; שליטה אלחוטית בטנקים, מטוסים, ספינות וצוללות; מטוסי תובלה גדולים עם מהירות מדהימה; טילים נשלטים חשמלית שיוכלו לחסל מטוסים; “עיניים” ו”אוזניים” של רדיו לריגול אחר אויבים ממרחק אלפי מייל; תעמולה שתטיל טרור באומות יריבות דרך מקלטים אלחוטיים; ואולי טלפתיה מנטלית ממרחקים גדולים.

ג’ורג’ אדוארד לינדון ג’ונייר, עיתונאי: “מוות מהיר מאור, שקט וחמקן כמו צלה של מחשבה, ירכב על כנפי הרדיו להשמיד אומות בפרק זמן של נשימה בודדת”.

"ניו יארק לאחר מאה שנה" מאת פון פלוני וכהן, דער מארגען זשורנאל, 24.7.1922
תחזית לניו יורק ב-2022: “ניו יארק לאחר מאה שנה” מאת פון פלוני וכהן, דער מארגען זשורנאל, 24.7.1922

אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל go@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.