בגלל טוויטר, טראמפ מכריז מלחמה על הרשת 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 30.5.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

טוויטר נגד טראמפ

בפעולת הבכורה שלה, שרת העניינים האסטרטגיים אורית פרקש-הכהן מצדיקה את המוניטין החיובי שלה ומודיעה על סגירת המשרד המיותר והחשאי שלא לצורך, שהוקם רק כדי שיהיה איפה להניח את גלעד ארדן שלחה מכתב (פדף) למנכ”ל טוויטר, ג’ק דורסי, ודרשה שיסגור את הפרופיל של המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי ח’אמנאי, בנימוק שכתב כי “המשטר הציוני הוא גידול קטלני וסרטני” שצריך “לשרש ולהשמיד” והשווה אותו לווירוס הקורונה, הילל ארגוני טרור, הכחיש שואה והפיץ עלילות דם. הפרופיל של חמנאי הושעה במרץ אך הוחזר. עצם קיומו מהווה צביעות מצד חמנאי, שטוויטר חסומה רשמית במדינתו מאז בחירות 2009.

לטוויטר היו דברים יותר חשובים לעשות השבוע, כמו לפעול נגד דונלד טראמפ, טראמפ, נשיא ארה”ב (אפילו לפי וויקיפדיה השמאלניסטית), שהחזיק בחשבון טוויטר פעיל עוד לפני שנקלע לנשיאות, מרבה להשתמש בו להעביר מסרים, לאיים על חברות, פוליטיקאים ומדינות, ולדבר על דברים שראה בפוקס אנד פרנדז. לנשיא ארה”ב יש חשבון רשמי, @potus, ששימש לפניו את אובמה. טראמפ משתמש בו רק לרטווט ציוצים מחשבונו הפרטי ומהחשבון של הבית הלבן.

טראמפ ביצע אינספור הפרות של תקנון השימוש של טוויטר, וזכה לחסינות בגלל שהוא נשיא. אבל השבוע החליטו בחברה להשעות את החשבון שלו לסמן ציוצים בעייתיים של טראמפ. ביום שלישי הוסיפו בדיקת עובדות לציוצים שקריים שלו נגד הצבעה באמצעות הדואר – שהוא עצמו ביצע בעבר – שבהם הוא טוען שמדובר בנסיון לזייף את הבחירות. זאת לא הפעם הראשונה שטוויטר משתמשים בסימונים כאלו – בעבר השתמשו בהם על ציוצים של פוליטיקאים זרים, ועל סרטון מזוייף על ג’ו ביידן שטראמפ ריטווט – אבל זו הפעם הראשונה שהם מסמנים ציוצים של הנשיא עצמו.

פייסבוק נגד טוויטר

מייסד ומנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג, מתח ביקורת על בדיקת העובדות של טוויטר. בראיון לפוקס ניוז אמר:

לנו יש מדיניות שונה משל טוויטר לגבי זה. אני מאמין נחרצות שפייסבוק לא צריכים להיות פוסקי האמת של כל דבר שאנשים אומרים אונליין. אני חושב שבאופן כללי חברות פרטיות לא צריכות – ובמיוחד חברות הפלטפורמה הללו – לא צריכות להיות בפוזיציה של לעשות את זה.

האינטרס של פייסבוק בסיפור הזה הוא להציג את עצמם כפלטפורמה הוגנת מול טוויטר השמאלנית, ולהימנע מחקיקה שתכוון כלפי טוויטר אבל תפגע גם בפייסבוק ובאינסטגרם שבבעלותה. אולם פייסבוק כן עוסקים בפסיקת אמת – הם הכריזו לפני שנתיים על מלחמה בפייק ניוז ומפעילים בודקי עובדות, חלקם שנויים במחלוקת בעצמם.

בוורג’ חשפו שעובדים בפייסבוק הפצירו בהנהלה להסיר את הפוסטים של טראמפ על ההצבעה בדואר ועל האלימות נגד בוזזים. העובדים הגיבו לפוסט פנימי של מוניקה ביקרט, סגנית נשיא לניהול מדיניות גלובלית בחברה, שבו הסבירה למה החברה לא פועלת נגד הפוסטים השקריים על ההצבעה בדואר.

במגזין הסאטירי האוסטרלי The Chaser איתגרו את האמירה של זאקרברג, ופרסמו בפייסבוק הפניה לכתבה עם הכותרת “‘חברות מדיה חברתית לא צריכות לבצע בדיקת עובדות לפוסטים’, אומר מנצל הילדים מארק זאקרברג”. בתגובות כתבו אנשי המגזין, שיש לו 200 אלף אוהדים בפייסבוק: “היה נחמד להכיר אתכם”.

טראמפ נגד טוויטר

בזמן שארה”ב עוברת את רף 100 אלף המתים מקורונה וחווה גל של הפגנות אלימות בגלל הרצח של פלויד, טראמפ החליט שהדבר הכי בוער כרגע הוא להוציא צו נשיאותי צו נשיאותי נגד טוויטר (אל דאגה, אחר כך הוא התפנה לבטל את המימון לארגון הבריאות העולמי, 11 יום אחרי שנתן להם 30 יום לשנות את דרכיהם).

“אנחנו כאן היום להגן על חופש הביטוי מאחת מהסכנות החמורות ביותר שקמו לו בהיסטוריה האמריקאית, אם לומר את האמת”, פתח טראמפ את דבריו על הצו החדש. “קומץ של מונופולי מדיה חברתית חזקים שולטים בנתח נכבד מהתקשורת הציבורית והפרטית בארה”ב”. בדיקת העובדות של ציוציו היא הקש האחרון בסכסוך מתמשך בין טראמפ והצד הפוליטי שלו לבין חברות המדיה החברתית, שהימנים בארה”ב מאשימים באפליה ובסתימת פיות.

בצו הנשיאותי, שיש בו סעיפים מפוקפקים חוקתית ויש כבר כוונה לפעול נגדו משפטית, מנסה טראמפ לבטל את סעיף 230 של החוק להגינות בתקשורת (CDA), אשר מסיר מחברות טכנומידע אחריות לתכנים שהגולשים מפרסמים, כל עוד החברות מצייתות לבקשות הסרה לפי החוק. הוא קורא לרשות התקשורת הפדרלית (FCC) לשקול מחדש את סעיף 230 והתחולה של ההגנות שהוא מספק. הוא גם מקים מועצה משותפת לפרקליטי המדינה המדינתיים בארה”ב לחקירת האשמות בצנזורה פוליטית ברשתות חברתיות. והוא קובע שרשויות פדרליות לא ישתמשו בכספי מיסים לפרסום ברשתות חברתיות שפוגעות בחופש הביטוי של המשתמשים.

טוויטר לא התקפלו, ולמחרת פעלו נגד ציוץ טרי של טראמפ, שבו קרא לירות בבוזזים בהפגנות האלימות שפרצו בעקבות רציחתו של ג’ורג’ פלויד על ידי שוטר. טוויטר הסתירו את הציוץ מתחת להודעה שאומרת שהוא מאדיר אלימות, וצריך להקליק עליה כדי לראות את הציוץ עצמו; וחסמו את האפשרות לשתף את הציוץ (ריטוויט), כשהם מאפשרים רק לשתפו עם תגובה.

טראמפ פרסם את הציוץ כלשונו בטוויטר הרשמי של הבית הלבן, אולי במחשבה שטוויטר יירתעו מלפעול נגד חשבון ממלכתי. טוויטר החילו את ההגבלות גם על הציוץ הזה. במקביל, טראמפ טען שלא קרא לירי בבוזזים, אלא רק ציין שזה מה שקורה בפועל – “זה נאמר כעובדה, לא כהצהרה”.

ובשורה טובה לשרה פרקש-הכהן: הסנאטור טד קרוז (רפובליקני, טקסס), שפועל מזה זמן מה לחסימת חמנאי בטוויטר, ניצלש את הסכסוך שלהם עם טראמפ וביום שישי קרא לתובע הכללי וויליאם בר ולשר האוצר סטיב מנוצ’ין לחקור פלילית את טוויטר על הפרת הסנקציות האמריקאיות נגד איראן בכך שהם מאפשרים לחמנאי ולשר החוץ של איראן, ג’וואד זריף, לפעול ברשת החברתית. קרוז, באופן טבעי, תומך בצו הנשיאותי של טראמפ נגד טוויטר.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co

הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

תגובות

2 תגובות לפוסט “בגלל טוויטר, טראמפ מכריז מלחמה על הרשת 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 30.5.2020”

  1. » 🔻 מסלים המאבק בין טראמפ לרשתות החברתיות 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ, 20.6.2020 on 20 ביוני, 2020 18:37

    […] כחול) עלה שלב בשבועות האחרונים. בסוף מאי, טוויטר החלו לסמן ציוצים בעייתיים של הנשיא כמפארים אלימות (כלפי מפגיני Black Lives Matter) […]

  2. » 🇮🇳🇺🇸 טראמפליקציה ויישומודי – מצאנו בכם פירצות 🐱‍💻 סייברסייבר ע02פ27 on 22 ביוני, 2020 12:07

    […] היישומון, Official Trump 2020 App שמו, פותח במשך חצי שנה עבור קמפיין הבחירה מחדש של הנשיא טראמפ, והושק באמצע אפריל עבור iOS ואנדרואיד. הוא נבנה להדהד ולהגביר את חשבונות המדיה החברתית הקיימים של טראמפ, שהוא מרכז ומציג. במקביל, היישומון משמש כרשת חברתית עצמאית, שחותרת תחת תקנוני השימוש, הצנזורה והצנזורה האפורה, ההשעיות ובדיקת העובדות של הרשתות החברתיות. אלו הודגמו חודש לאחר מכן, כשטוויטר סימנו ציוצים של טראמפ כבלתי מדוייקים עובדתית, והוא השיב אש בהוצאת צו נשיאותי נקמני. […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.