אז יש מאמר שמסביר מה אפשר ללמוד מדאע”ש על שיווק באינטרנט

שי רינגל כתב,

יוו אני מת לראות כבר את מומחה המדיה החברתית הראשון שירים הרצאה באיזה כנס שקר לדבר על כיצד עולם הפרסום צריך ללמוד מפעילות הרשת החברתית של דאע״ש.

הנה עיקרי ההרצאה של המומחה –

1) כל עסק צריך אישיות. דאע״ש הצליחו למתג את עצמם היטב בכך שהם נתנו לעצמם אופי של חולי נפש שהולכים לזרוע הרס וחורבן בכל העולם.

2) דאע״ש למדו היטב כיצד לתקשר עם הקהל שלהם ולא להיות חד צדדיים. למשל – כשהם קיבלו תגובה מהנשיא אובמה הם לא חיכו וישר ענו עם סרטון עריפת ראש!

3) הם יצרו סירטונים כל כך טובים שלמרות שמדינות ניסו להילחם בהם אנשים עדיין רצו לשתף אותם. למה שזה לא יקרה לסרטוני החיתולים של המותג שלכם???

טוב, זה באמת מגוחך. אפילו לאנשים שעוסקים בפרסום יש קווים אדו—

פוסט בבלוג של אבינועם שחר על מה אפשר ללמוד מדאע"ש על שיווק

—מים.

ואלו ההמלצות של מומחה השיווק אבינועם שחר (שמקדם את הפוסט בתשלום בפייסבוק עם הטקסט האפולוגטי “קצת חולני אני מודה אבל קיבלתי דווקא כל כך הרבה תגובות חיוביות שהחלטתי לפרסם את זה ברבים”):

אם עדיין לא ברור מה אתה יכול לקחת מדאעש וליישם בעסק שלך (וזה בטח לא עריפת ראשים או סכילת נשים) אלה הם העקרונות שאולי כדאי לך לקחת:

פשוטות קיצונית (תאמר לא למורכבות) – העסק שלך היום יותר מהכל תפקידו הוא לפשט את המציאות המורכבת של הלקוח שלך. הוא משלם לך כדאי שתראה לו באופן ברור מה צריך לעשות, ולעיתים גם תעשה את זה עבורו. אם אתה מציג ללקוחות שלך מסר מורכב, לא ברור אתה נכשלת ותמשיך להיכשל בשיווק וגם במכירות שלך.

זו הייתה אחת הטעויות הנפוצות שלי בתחילת דרכי כעצמאי. לא ידעתי איך להסביר ללקוחות הפוטנציאליים שישבו מולי על השירות שלי, איך עובד ומה הוא יעשה עבורם בצורה פשוטה. התוצאה הייתה מעט מאוד סגירות וחשבון בנק שסובל מחובות. לעומת זאת אני זוכר בחור שהיה מוכר אתרי אינטרנט, שמכר אתר כזה לשותף שלי דאז. אומנם בצורה מאוד פרימיטית, לא היה לו שיווק בכלל אל כל הלקוחות הוא הגיעה משיחות טלפון קרות (קצת אירוני בהתחשב בעובדה שהוא מכר אתרי אינטרנט), אבל זה עבד עבורו. היה לו פיץ’ מאוד פשוט. “לקוחות מחפשים אותך… מישהו כותב “יחסי ציבור” בגוגל ואז בום! יש לך לקוח! עוד אחד מחפש ואז בום! יש לך עוד לקוח!” אפשר לקרוא לזה שיטת הבומים למכירות, היא פריטימית כמו שאמרתי אבל עובדת. אתה רק צריך אתר אינטרנט ואז “בום!” יש לך לקוח עודו לקוח. מסר מפתה היום כמו שהוא אז לפני 8 שנים.

להכיר ולדעת לדבר ללב של הלקוח שלך – כן, אני מדבר על זה כאן, ובמקומות אחרים שאני כותב לא מעט. בעלי עסקים מעולם לא טורחים להקדיש כל מחשבה למיהו הלקוח שלהם. אגב, זה נהיה יותר ויותר קשה ככל שהעסק שלך גדל. אתה מאבד את המגע הישיר עם הלקוח שלך. בכל זאת עליך לנסות לחיות בתוך הראש שלו: לקרוא את מה שהוא קורא, לצפות בתוכניות טלוויזיה שבהן הוא צופה, להרגיש את מה שהוא מרגיש.

ברגע שתדע מיהו הלקוח שלך תדע לא רק מה לומר לו כדי למשוך אותו אליך תדע היכן לפרסם כדי להגיע אליו בצורה המדויקת ובדרך כלל המשתלמת ביותר.

מסקנה שלא מצאה את דרכה למאמר: לא להשתמש בארגון טרור רצחני מטורלל לקדם את העסק שלך. ואם כן – גם לא. ואם בכל זאת, תשתדל לא להשתמש בתמונה מסרטון עריפת הראש של העיתונאי ג’יימס פולי כרקע לקידום הפוסט שלך. עוד משהו: לא לערוף ראשים, זה עושה רושם רע.

[עדכון] מסתבר שמדובר במומחה סדרתי.

מודעה של אבינועם שחר עם תמונה של אריות מזדווגים, שנפסלה לפרסום בפייסבוק