האקדמיה רוכבת על הסגוויי

החל מאתמול, מותר לנסוע בישראל על Segway על מדרכות ו”במקומות המיועדים להולכי רכב” (מה זה “הולכי רכב”? תשאלו את דובר משרד התחבורה, הוא כתב את זה [PDF]), מגיל 16 ומעלה ובמהירות של עד 13 קמ”ש.

בהארץ דיווחו על כך, והסבירו:

[…] מהיום מותר לנסוע ברכינוע (סגוויי) על המדרכות ובמקומות המיועדים להולכי רגל. הרכינוע הוא “קורקינט חשמלי” המשווק בשם סגוויי.

שזו כמובן טעות. צריך להיות:

הסגוויי הוא “קורקינט חשמלי”, שהאקדמיה ללשון המציאה לו את המילה “רכינוע”.

או, אם רוצים לדייק ממש:

הסגוויי הוא “קורקינט חשמלי”, שהאקדמיה ללשון החליטה לרכוב על גבו כדי לשווק את עצמה, וזאת על ידי המצאת התחדיש “רכינוע”, למרות שלא מדובר במילה גנרית אלא במותג מסחרי, שלא זקוק למילה בעברית כשם שאין מילה בעברית ל”קוקה קולה”.

___

מן הארכיב אני מעלה עוד גוף שניסה לרכוב על הסגוויי שלא כדרך הטבע לשם יחסי ציבור עצמיים: איגוד קציני בטיחות בתעבורה. בדצמבר שנה שעברה הוציא האיגוד הודעה לעיתונות בה נכתב:

איגוד קציני בטיחות בתעבורה לא ממליץ להתיר את השימוש בכלי התחבורה האישי – סגווי, משום שהוא מסוכן לסביבה. באיגוד אומרים כי די בהיתר שניתן להשתמש בסגווי בשטחי תפעול סגורים ואין בשום פנים ואופן להתיר את השימוש בכלי זה ברשות הרבים.

יעקב רוזנטל, יו”ר איגוד קציני בטיחות בתעבורה, אומר כי הרעיון לאפשר לכלי ממונע להשתמש במדרכות שנועדו להולכי רגל מסוכנת ומפחידה, אנשים יברחו מהמדרכות לכביש והסכנה שהם יפגעו היא מוחשית ובלתי נמנעת. גם כך מרבית ההרוגים בתאונות הם הולכי הרגל.

ולמה אני חושב שמדובר בהודעה שבסיסה יחצני ולא בטיחותי? בין השאר, כי לא שמעתי אותם מתלוננים על החלטה תעבורתית נוספת מהימים האחרונים, לאסור החל מה-26/3 על נסיעת קלנועיות על הכביש ומתירה להן לנסוע רק על המדרכה [PDF], וגם זה רק מגיל 16 ומעלה ועד מהירות של 12 קמ”ש.

אם להאמין ליו”ר רוזנטל, “הרעיון לאפשר לכלי ממונע להשתמש במדרכות שנועדו להולכי רגל מסוכנת ומפחידה, אנשים יברחו מהמדרכות לכביש והסכנה שהם יפגעו היא מוחשית ובלתי נמנעת. גם כך מרבית ההרוגים בתאונות הם הולכי הרגל”.

קלנועית היא כלי ממונע? החוק מאפשר לה לנסוע על מדרכות? הגיל המינימלי הוא 16? המהירות המקסימלית היא 12 קמ”ש? מאוד מזכיר כלי רכב אחר, שרוזנטל דווקא כן הזהיר מפניו, למרות שהוא עולה פי שניים ומעלה ולא מתאים לאנשים שמתקשים בהליכה, ולכן נראה הרבה פחות יחידות ממנו על מדרכות ישראל.

אז למה רוזנטל התלבש על הסגווי? מאותה סיבה שהאקדמיה התלבשה עליו: כי הוא מגניב, וכי ככה מקבלים ידיעה בעיתון.

תגובות

11 תגובות לפוסט “האקדמיה רוכבת על הסגוויי”

 1. Morin on 22 במרץ, 2006 19:56

  ואני תוהה, מה עמדתו של רוזנטל בנוגע לכסאות גלגלים ממונעים, שמבחינת נפח וכו’ דומים יותר לסגווי מלקלנועיות.
  לבד, כמובן, מהעובדה שהם לא מוגבלים מגיל 16 ומעלה.

 2. יובל on 22 במרץ, 2006 21:12

  פי שניים, לא פי שתיים.
  (ועכשיו, לסקול את החנון המציק)

 3. עידו קינן on 22 במרץ, 2006 21:18

  יובל, כנראה שאתה יותר קרוב לימי בית הספר ממני. הייתי מעולה בלשון, אבל שכחתי המון דברים. תודה שהזכרת, עדכנתי את הפוסט.

 4. עידו קינן on 22 במרץ, 2006 21:22

  אבל, יובל, “לרכוב” זה נכון? כי שנים אמרתי וכתבתי “לרכב”, עד שיום אחד התחלתי לפקפק, שאלתי מישהו שאני סומך עליו והוא אמר שזה באמת “לרכוב”.

 5. יובל on 22 במרץ, 2006 21:36

  אני לא אסמכתא אבל אני חושב שבעתיד אומרים “הוא ירכב” ושם הפועל הוא “לרכוב”.

 6. שי פישר on 23 במרץ, 2006 08:45

  אבל אי אפשר להשתמש בשם מותג במסמכים רשמיים, זו תהיה פרסומת. צריך לדבר בלשון כללית על כל המותגים – גם אם כרגע יש רק אחד כזה.

 7. kahero on 23 במרץ, 2006 09:43

  תקן אותי אם אני טועה (ויש סיכוי לא רע לכך), אבל הסגוואי הוא סוג חדש של כלי רכב, לא?
  ההשוואה לקוקה-קולה לא מתאימה. קוקה-קולה זה שם למשקה בטעם קולה ולא חסרים כאלה. סגווי הוא כלי רכב חדש שמאפיין את סוגו ולא את שם החברה המייצרת אותו…

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 23 במרץ, 2006 10:47

  kahero, “קוקה קולה” הוא מותג של משקה שלפחות בתחילת דרכו היה עשוי מעלי קוקה ופולי קולה (או להיפך). המשקאות הבאים אחריו השתמשו במילה “קולה” כשם הגנרי של המשקה, אבל באותה מידה יכולים היו להשתמש ב”קוקה”. אני לא יודע אם היה מאבק משפטי על זה, אני משער שכן, אבל אם היה, קוקה קולה הפסידה.

  שי פישר, למה אי אפשר להשתמש בשם מותג במסמך רשמי? הסגוויי קיבל רשיון — המוצר/מותג הספציפי הזה, שאין עוד אחד כמוהו (קורקינט חשמלי על שני גלגלים שמייצב את עצמו באמצעות גירוסקופים). אם יהיו נוספים בעתיד, משרד התחבורה יצטרך לבחון אותם כדי להחליט אם גם הם יקבלו רשיון.

 9. ספלינטור on 23 במרץ, 2006 12:02

  אם כבר תיקוני לשון, נדמה לי שיש לך “כי הוא” אחד יותר מדי: “כי הוא כי הוא מגניב”

 10. Room 404 on 28 במאי, 2007 10:05

  […] הפתעה לטובה מגיעה מכיוון האקדמיה ללשון, שבעבר כשלה בלשונה ותיחדשה את המילה העברית “רכינוע” למותג “סגוויי” (מה פתאום ממציאים מילה עברית למותג? אולי בשביל לקבל כותרת בעיתון על גבו של חידוש טכנולוגי פופולרי ומיוחצן), אולם דחתה על הסף את ההצעה הסרטנית: ההצעה סרטנית היא חלק ממסע שכנוע נגד עישון סיגריות, מטרה חשובה ביותר, אך אין זה מתפקידה של האקדמיה לקבוע מונחים מנקודת ראות זו. […]

 11. מילה עברית לטוויטר? האקדמיה ללשון מתנגדת : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 17 בספטמבר, 2009 09:51

  […] מן הארכיב: האקדמיה לא היססה לרכוב על הרכינוע כשבפיה סרטנית 17.09.2009 / 9:51 | בנושאים 404, אבשלום […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.