סרטן בלשון

בספרו “תמיד פולני”, יאיר גרבוז מספר שבבית פולני, מגהץ הוא לא מכשיר שנועד לגיהוץ, אלא מכונת מוות שנועדה לשרוף ולחשמל עקרות בית אומללות (וסלחו לי אם אני לא מדייק בניואנסים, קראתי את הספר הנפלא הזה לפני יותר מדי שנים).

במסגרת המאבק (המוגזם לפעמים) בעישון, שכולל איסור עישון במקומות ציבוריים (אני בעד), קו חם לתביעות פיצויים נגד בתי עסק שלא אוכפים את החוק (אני מאוד בעד) והעלאת סיווג הסרטים שמציגים עישון (אני נגד), הנה הצנונית הראשונה בזירה הלשונית, שמנסה לעשות לסיגריה את מה שהפולניוּת לפי גרבוז עשתה למגהץ. מעריב מדווח:

לקראת היום הבינלאומי ללא עישון שיחול השבוע, החליטה קופת חולים מכבי שירותי בריאות להגביר את המאבק נגד המעשנים בדרך מקורית: הקופה פנתה לאקדמיה ללשון עברית בבקשה לשנות את שמה הלועזי של הסיגריה לשם עברי, בתקווה שהחידוש ירתיע את המעשנים.
[…]
“כולם יודעים שסיגריה גורמת לסרטן, וברור שאם נתחיל לקרוא לה “סרטנית” יהיה עוד יותר קשה לאנשים לקחת סיגריה ליד”, מסביר עידו הדרי, דובר הקופה, ומוסיף: “להורה יהיה קשה לשלוח את הילד למכולת כדי שיביא לו קופסא של סרטניות, ואף אחד לא יבקש שאכטה מהסרטנית של החבר שלו”.

אני חולק על ההנחה שהשם הטרמינלי ירחיק אנשים מהסיגריות – להיפך, אולי הם יאמצו אותו בהפוך-על-הפוך משועשע ומנטרל קונוטציות. אבל זה בכלל לא חשוב – אף אחד לא יבקש שאכטה מהסרטנית של החבר שלו, הדרי, כי אף אחד לא יאמץ את ההצעה המטופשת שלכם, שסביר להניח שנולדה במוחו של קופירייטר או איש שיווק (או אולי במוחך אתה, הדובר הדרי?) כדי להכניס את קופת החולים שלך לעיתון בהקשר חיובי (לא נשכח לכם את קומבינת הביטוחים המשלימים-המשלימים, אם זה מה שהיה לכם בראש. וברוח הצעתך, אולי נשנה את שמו של ביטוח הבריאות המשלים של מכבי מ”מכבי מגן זהב” ל”מכבי מגן על הכנסות קופ”ח מכבי תוך ניצול ציני של פגמי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, רפיסות הרגולטור והפחד האנושי ממחלות קשות”? ככה יהיה עוד יותר קשה לאנשים לקנות מכם ביטוח בריאות משלים נצלני וחצוף).

הפתעה לטובה מגיעה מכיוון האקדמיה ללשון, שבעבר כשלה בלשונה ותיחדשה את המילה העברית “רכינוע” למותג “סגוויי” (מה פתאום ממציאים מילה עברית למותג? אולי בשביל לקבל כותרת בעיתון על גבו של חידוש טכנולוגי פופולרי ומיוחצן), אולם דחתה על הסף את ההצעה הסרטנית:

ההצעה סרטנית היא חלק ממסע שכנוע נגד עישון סיגריות, מטרה חשובה ביותר, אך אין זה מתפקידה של האקדמיה לקבוע מונחים מנקודת ראות זו.

תגובות

13 תגובות לפוסט “סרטן בלשון”

 1. BoR|S on 28 במאי, 2007 10:59

  ממתי מישהו עושה שימוש בשטויות שהאקדמיה ממציאה כדי לעמוד במירוץ ההתחדשות בעולם?
  מתי לאחרונה קראת לאינטרנט בשם מרשתת?

 2. שחר שמש on 28 במאי, 2007 11:03

  שאלה לגיטימית, אבל יש מילים שכן נקלטו. ראה “קלטת” ו”תקליטור”.

  שחר

 3. שרון on 28 במאי, 2007 11:33

  אויש. כצרכנית של מקלות הסרטן האלה (דווקא הכינוי של white little cancer sticks חביב עליי), שמודעת היטב לתוצאות הרעות בפוטנציה של ההרגל הרע הזה, מכבי עיצבנו אותי עכשיו.

  הטיעון “לא ידעתי שזה מסרטן” כבר לא לגיטימי בימינו, ואין ספק שמעשן שלא מכיר באחריות הזו לנזקים שהוא גורם לעצמו הוא אידיוט. ועדיין, אני מוצאת שקידום אג’נדה (חיובית ככל שזו תהיה) ע”י שימוש במילים בעלות הטיה כה ברורה הוא מבחיל למדי.

 4. שגיא on 28 במאי, 2007 14:14

  בהתנצלות מראש על הקידום העצמי, פרספקטיבה קצת אחרת על המאבק בעישון במקומות ציבוריים:http://www.nishbar.co.il/wordpress/?p=27

 5. נדב on 28 במאי, 2007 14:33

  דניס לירי התייחס לעניין
  כאן כטקסט (קטע שני פסקה שני):
  http://www.endor.org/leary

  וכאן בוידאו (דקה 4:30 ואילך)
  http://www.youtube.com/watch?v=Kh2coRT10Z0

 6. עידו on 28 במאי, 2007 16:22

  בוריס ושחר, שמעתי פעם איפשהו שתקליטור הוא לא מבית מדרשה של האקדמיה עצמה, אלא דווקא התחיל כמילה פופולרית שהאקדמיה ללשון עברית אימצה בסופו של דבר. אני חושב שהמקרים של תקליטור (שגם בה משתמשים היום פחות ופחות, פשוט כי היא ארוכה יותר מדיסק) וקלטת מעידים שאם האקדמיה תופסת את עצמה בזמן אפשר להחדיר מילה עברית לשימוש, אבל אם כולם התרגלו כבר למילה הלועזית, זה מאוחר מדי. זו הסיבה שהמילים לאינטרנט ולטלוויזיה לא תפסו. כלומר, הסיבה שאף אחד כבר לא משתמש במילים של האקדמיה היא פשוט בגלל שהאקדמיה התחילה לפגר במירוץ.

 7. Azure Ray on 28 במאי, 2007 19:57

  פלוני אחד, דניס לירי שמו, הגיב על זה עוד ב-1993 בזו הלשון:
  “There’s a guy- I don’t know if you’ve heard about this guy, he’s been on the news a lot lately. There’s a guy- he’s English, I don’t think we should hold that against him, but apparently this is just his life’s dream because he is going from country to country. He has a senate hearing in this country coming up in a couple of weeks. And this is what he wants to do. He wants to make the warnings on the packs bigger. Yeah! He wants the whole front of the pack to be the warning. Like the problem is we just haven’t noticed yet. Right? Like he’s going to get his way and all of the sudden smokers around the world are going to be going, “Yeah, Bill, I’ve got some cigarettes.. HOLY SHIT! These things are bad for you! Shit, I thought they were good for you! I thought they had Vitamin C in them and stuff!” You fucking dolt! Doesn’t matter how big the warnings are. You could have cigarettes that were called the warnings. You could have cigarettes that come in a black pack, with a skull and a cross bone on the front, called tumors and smokers would be lined up around the block going, “I can’t wait to get my hands on these fucking things! I bet you get a tumor as soon as you light up!”
  מתוך רצועה בשם “Drugs” מ”No Cure for Cancer”.

 8. מוטי on 28 במאי, 2007 20:37

  לדניס לירי היה מופע בשם “אין תרופה לסרטן”.
  חפשו בטיוב, יש שם את כל המופע בחלקים.
  בכל אופן, אחד הדברים שהוא מעלה שם (ואני מסכים) זה שגם אם תייצרו סוג חדש של סיגריות, תקראו לו Tumer, והקופסא שלו תהיה שחורה עם גולגולת עליה, אנשים יעשנו את זה.

 9. עידו קינן on 28 במאי, 2007 22:01

  דניס לירי הוא הקונצנזוס, אני רואה, אז אני אמליץ לכם על מערכוני העישון של ביל היקס המנוח. “אלפי לא מעשנים מתים מדי יום!” וכו’.

 10. ברכה ג on 28 במאי, 2007 23:52

  דניס לירי הוא Sell out
  ראיתם את הפרסומות נגד סמים שהוא עשה לאם.טי.וי? אני עם עידו בעניין ביל היקס (אומרים שלירי הזבל גנב מהיקס בלי לחכות אפילו שהאיש ימות). ובעניין הסרטנית, את גראס המוות אתם זוכרים?
  http://drugs.goleshet.com/home/491
  האקדמיה בטח היתה רוצה לקרוא לו קטלנביס.

 11. אניפו on 6 ביוני, 2007 03:51

  “סרטנית” יגרום לאנשים לא לעשן בדיוק כמו ש”לבבות כבש” יגרום לאנשים להזמין באווזי רק סלט.

 12. Room 404 on 6 בספטמבר, 2007 18:02

  […] מן הארכיב: אחי, תביא חבילת סרטניות ומצית […]

 13. מילה עברית לטוויטר? האקדמיה ללשון מתנגדת : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 17 בספטמבר, 2009 09:53

  […] מן הארכיב: האקדמיה לא היססה לרכוב על הרכינוע כשבפיה סרטנית 17.09.2009 / 9:51 | בנושאים 404, אבשלום […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.