קטנוניסט: סווטשרט פקמן • תוסף דיאטה לאנורקטיות • הדתיות כבר לא במים

היום בקטנוניסט:
מיס פקמן
פרסום ממוקד
האמת והסקר
ייבוש
החכם מכל אדם

רותם שפר לבושה בסווטשרט פקמן שרקמה. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

מיס פקמן

את רותם שפר, בת 21 מתל אביב, קלטתי ברחוב לבושה בסווטשרט הפקמן המגניב הזה. ומגניב מכך: היא רקמה את הפקמן בעצמה. “אהבה לענייני ארקייד? זה פשוט משהו שתמיד היה בבית”, היא מספרת. “סופר נינטנדו, גיימבוי (הישן האפור והשמן). דווקא לאחרונה קניתי בחוסר אחריות לגמרי גיימבוי אדוונס SP והבוסית שלי דאגה להודיע לי שאני מטומטמת כי זה כבר מיושן ולא מוציאים לזה משחקים יותר. אבל בגדול זה מה שאני אוהבת, שזה מיושן, לא מתוחכם מדי ולא עושה סחרחורת מרוב גרפיקה מושקעת בצורה מוגזמת. והאסתטיקה, ברור!”

יש עוד בגדים כאלה בארון שלך?
“לא הכנתי עוד משהו בסגנון, אבל זה כנראה משהו שאני אעשה כי יותר מדי אנשים שואלים מאיפה קניתי את זה, ובכמה אני מוכרת. מישהי הציעה אפילו 150 שקל – זה די מדהים”.

רותם שפר לבושה בסווטשרט פקמן שהיא רקמה. צילום: עידו קינן, cc-by-sa

מעוניינים? פנו לשפר בכתובת roteminis@walla.co.il

(אחרי שהחלפתי כמה אימיילים עם שפר קלטתי שהיא הקופאית מהפיצוציה שהראיתי לה את הבלוג שלי במעריב לנוער)

{This post in English}

{בחזרה לתחילת הפוסט}

פרסום ממוקד

באנר פרסומי של תוסף דיאטה מציג את הכיתוב “מרגישה שמנה?” מעל תמונה של אשה אוחזת בקפלי השומן של בטנה. דורה קישינבסקי גילתה שהפרסומת המעודנת הזאת הוצגה ב-21/4 בישראבלוג, כולל בבלוגי ה”פרו-אנה”, בלוגים של נערות אנורקטיות שמעודדות זו את זו להרעבה עצמית.

באנר \"מרגישה שמנה?\" בישראבלוג

“זה מסוג הפרסומות שאנחנו מנסים להיות רגישים לגביהן ולא להציג אותן בישראבלוג”, מבהירה מנהלת ישראבלוג, אילנה תמיר. “אם לא היתה מופנית תשומת לבנו, היינו שמים לב אליה בסופו של דבר ומסירים אותה. בעבר היו מקרים דומים של פרסומות מסוג זה שמראש לא עלו בישראבלוג, והיה מקרה של פרסומת דומה שהוסרה מיד אחרי ששמנו לב אליה”.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

האמת והסקר

סקר TIM הוותיק, שחברת TNS טלסקר מפרסמת מאז שנת 2000, נתפס כמדד פופולריות של אתרי אינטרנט בישראל. אבל זה לא נכון: עמותת וויקימדיה הישראלית, המקדמת את וויקיפדיה בישראל, פנתה במכתב פומבי ל-TNS, ובו האשימה כי הסקר מודד אתרים מסחריים בלבד (שם חושבים שוויקיפדיה תשתחל בקלות לעשירייה הפותחת: בחודש מרץ רשמה האנציקלופדיה הפתוחה כ-29.5 מיליון דפים נצפים, סטטיסטיקה לא לגמרי מדוייקת אבל כזו שבהחלט נותנת סדר גודל).

בעקבות הפנייה החליטו ב-TNS להוסיף לסקר הערה קטנה שמבהירה שהוא מודד “אתרים מסחריים ‘מוכרי’ פרסום בלבד”. כלומר: יכול מאוד להיות שהרשימה האמיתית של האתרים הפופולריים נראית אחרת לגמרי.

אילן רם, מנהל חטיבת מחקרי האינטרנט ב-TNS טלסקר, מסביר: “רצינו שיהיה ברור שהאתרים שאנחנו בודקים הם אתרים שמהווים עניין ללקוחות שלנו, והלקוחות שלנו הם לא בהכרח קוראי העיתונים, אלא מפרסמים ומשרדי פרסום”. לדבריו, אנשי וויקיפדיה מוזמנים להזמין מהחברה שלו סקר בתשלום, בו יוכלו לבחור בעצמם את הקריטריונים של האתרים הנמדדים.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

יבש המעין

הרבה פֶטישים וסטיות התקיימו להם בצנעה עד שהגיעה האינטרנט עם פנס גדול והאירה עליהן. אחד מהם הוא צפייה בתמונות של נשים דתיות במים. לפני כמה שנים פעל אתר ישראלי כזה בפלטפורמת האתרים החינמית גאוסיטיז, אך נעלם מאז מהרשת. ב-2005 נפתח באתר היידפארק פורום המוקדש לנושא, “בחורות דתיות בתוך מים” שמו, שזכה לאלפי כניסות עד שנסגר בשבוע שעבר בעקבות מחאה ואיומים בפנייה למשטרה, כך לפי דיווח אתר כיפה. מפעיל הפורום, איש המכונה “יהודי_נחמד”, כתב בהודעת הסגירה: “לאחר כמה בעיות ותלונות נגד הפורום הזה – הוחלט למחוק את כל ההודעות והתמונות בפורום הזה לצמיתות. למותר לציין כי לא היתה כל כוונה לפגוע באף אחד או אחת, ואני מראש מתנצל ומיצר על כך שנשים או אנשים נפגעו”.

“אני יודע שהאתר הזה הוא אתר שחלק מהדתיים לא אהבו אותו. אבל מנהל פורום רשאי לעשות מה שהוא רוצה, כל עוד הוא לא עובר על החוק”, אומר דני צ’כנובר, מנכ”ל גלובל נטוורקס מדיה שמפעילה את היידפארק. לדבריו, “מנהל הפורום בעצמו החליט לסגור את הפורום. אנחנו לא קשורים לסגירה הזאת בכלל. להיפך, אין לנו שום בעיה עם פורומים כאלה”.

יהודי_נחמד הסביר לנו באימייל: “קודם כל אנשים נפגעו מתמונות בפורום. אבל הסיבה העיקרית: מסתבר שאלו שהביאו לי כל מיני תמונות שעברו על זכויות יוצרים מאתרים כמו פייסבוק וכו’ ואף קיבלתי איומים בתביעות ותלונות במשטרה. מאחר שאין לי כל כוונה לפגוע באנשים ובוודאי שלא לעבור על החוק – החלטתי לסגור את הפורום לצמיתות”.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

החכם מכל אדם

לכל אתר יש מדיניות משלו לגבי טוקבקים. אחד הכללים המוצלחים ביותר נמצא בבלוג של זיו פוגטש: “אני מצהיר\ה בזאת כי אין לי שום כוונה להיות חכם ו\או צודק יותר מכותב הבלוג המקורי”.

{בחזרה לתחילת הפוסט}

(הטור פורסם במקור בכלכליסט ב-29/4/2008, ומובא כאן בהרחבה)

תגובות

4 תגובות לפוסט “קטנוניסט: סווטשרט פקמן • תוסף דיאטה לאנורקטיות • הדתיות כבר לא במים”

 1. Homemade Pacman Hoodie : Room 404 on 4 במאי, 2008 23:03

  […] {this post in Hebrew} May 4, 2008 | Filed Under 404, design, digital culture, gaming  […]

 2. תומר on 4 במאי, 2008 23:42

  רותם תעשי לי פקמן! ;-)

 3. נמרוד ברנע on 13 במאי, 2008 02:45

  כשאפתח בלוג אוסיף את הכלל הזה.

 4. nrg מעריב החדש: הקוראים ידעו מראש : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 20 במאי, 2008 19:47

  […] פרג מנתחת (גלובס, 19-20/5/2008) את נתוני סקר TIM, שבודק חשיפה לאתרים מסחריים: ההשקה המחודשת של nrg תרמה לעלייה בשיעור החשיפה, שעומדת […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.