ניו יורקר, שינקינר (בקשת עזרה)

רכבת ושלושה אוטובוסים הובילו את התמונה הזאת מבנימינה (הבית של חברה שלי דאז) לרחובות (הבית שלי דאז), כשממש ליד ביתי הזכוכית נשברה. זככתי אותה מחדש עם זכוכית לא מבריקה (יותר אלגנטי, יותר יקר), והיא נשברה שוב כשהעברנו אותה לאחת הדירות בתל אביב. עכשיו היא תלויה בדירה הנוכחית שלי, בלי זכוכית. התמונה היא “View of the World from 9th Avenue”, איור של סול סטיינברג לשער של הניו יורקר בשנת 1976, שמראה את ניו יורק כמרכז העולם, וזהה בגודלה לשאר ארה”ב ולשאר העולם.

במינימרקט שורצקי בשינקין יש גירסה שינקינאית של הציור. אני לא יודע מי יצר אותה, אבל אני חושד שהחתימה המקושקשת בתחתיתה היא של הקריקטוריסט עמוס בידרמן, אז אולי היא היתה בהארץ, או, יותר מתאים, בהעיר או בחדשות (שמתם לב, אגב, לתמה הגנרית בשמות העיתונים של שוקן?) אם מישהו יודע פרטים מדוייקים, אשמח לשמוע.

ובבלוג תודעה כוזבת אני מוצא שתי ואריאציות ישראליות נוספות, שער ספרו של יצחק בן-נר שאויר על ידי חוליה פיליפונה ארז, והשער של טיים אאוט תל אביב ממלחמת לבנון, רעיון של העורך דאז אמיר בן-דוד וביצוע של הגרפיקאית אולגה פרילוצקי.

תגובות

8 תגובות לפוסט “ניו יורקר, שינקינר (בקשת עזרה)”

 1. שחר on 5 באוקטובר, 2008 08:59

  ראשית, תודה על הלינק.
  שנית, אני אמנם לא בטוח אבל נדמה לי שאתה צודק ומדובר בשער של מוסף-שינקין מיוחד של העיר משנות התשעים, כזה שכלל כמה הספדים של ותיקי הרחוב והסצינה לנוכח השטפון של ימי שישי ובו כל מיני צעירות מרישון הרסו להם את המיתולוגיה, לצד כתבות פרסומיות של חנויות חדשות ומגניבות בעיני עצמן.

 2. שחר on 5 באוקטובר, 2008 10:03

  פתאום נדמה לי שזכרוני בגד בי ומדובר דווקא בשער של גליון זמן תל אביב מאותה תקופה מה שכמובן לא עולה בקנה אחד עם חתימה של בידרמן, חבל שהרזולוציה בתמונה אינה מספקת.
  אגב, נזכרתי עכשיו שהפוסט המדובר שלי זכה לתגובה לעגנית של מאיירת השער של ספרו של בן-נר, שהסבירה בספרדית מתורגמת גוגל שה”הוגה” שקשקש מה שקשקש לא העלה על דעתו שהאיור שלה אינו מדוייק כיוון שמעולם לא ביקרה בתל אביב.

 3. טולי on 5 באוקטובר, 2008 11:51

  לדעתי יש גם בספר של עלי מוהר, מהנעשה בעירנו, איור דומה שמציג את ישראל ביחס של ילד תל אביבי כאשר כל מה שהוא לא מרכז תל אביב נראה כמו עיירה רחוקה וקטנה

 4. דורה on 5 באוקטובר, 2008 12:20

  איזה יופיייייי.

 5. BoR|S on 5 באוקטובר, 2008 12:38

  ראה גם כאן באותו העניין.

 6. BoR|S on 6 באוקטובר, 2008 09:28

  אם הוא היה מסתפק בציור הרבה יותר קטן, אז זה היה יכול להיות ממש דומה.

 7. הסיפור מאחורי “מראה של העולם מרחוב שינקין” : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 18 בפברואר, 2009 15:15

  […] פה לפני כך וכך חודשים על ציור של רחוב שינקין בתל אביב, […]

 8. עודד on 6 בספטמבר, 2010 13:14

  אני מנסה להשיג את התמונה של אולגה פרילוצקי…יש לך מושג היכן אפשר לקנות אותה או ליצור קשר עם אולגה?
  תודה

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.