גוגל אנטישמי!!!!1

In Soviet Russia, Tube You! יוצר: עופר קינן

“גוגל נוקט עמדה פרו-פלסטינית?” שאלה כותרת מרעישה במדור המחשבים של גלובס. בגוף הכתבה כבר הובהר ללא שום סימני שאלה ש”YouTube של גוגל ממשיך לנקוט עמדה בכל הנוגע ללחימה בעזה”. איך האתר עשה את זה? הוא “הסיר סרטון ישראלי המתאר שימוש של החמאס בילדים כמגן אנושי”.

מה הבנתם מזה? שגוגל מצנזרת עדויות לפשעי מלחמה של חמאס, נכון? מזעזע! מזל שזה לא נכון.

הסיפור הוא שחברה בשם “שרוטונים”, שמפיקה סרטונים “סאטיריים” שאיכות האנימציה שלהם נופלת רק מאיכות ההומור, העלתה ליוטיוב עוד איזה דאחקה. מן הסתם הנושא היה המלחמה בעזה. מישהו – פרו-פלסטיני או לא – סימן את זה כסרטון עם תוכן פוגעני, והאתר חסם את הסרטון אוטומטית, כמו שהוא עושה לפעמים. כמה שעות אחר כך הוא חזר לאוויר. אבל עוד לפני זה, “שרוטונים” ניצלה את התקרית כדי להשיג יחסי ציבור חינם, בעזרתה האדיבה של כתבת גלובס, נועה פרג.

זו לא הפעם הראשונה שגלובס מטיח בגוגל האשמה די חמורה. בפעם שעברה שכתבתי פוסט כזה, נועה פרג כתבה שגוגל שיתפה פעולה עם פוליטיקאים ישראליים כדי לצנזר בלוגים. מה שאגב לא הכי מתיישב עם זה שגוגל היא אויבו של העם היהודי.

תראו, ברור למה כתבי מחשבים הם טרף קל. אנחנו נואשים לאייטמים אקטואליים ונגישים שיביאו רייטינג ויעזרו לנו להרגיש שייכים בישיבות המערכת. כל מה שאתם צריכים כדי לקבל אצלנו אייטם זה להגיד שמישהו נגדכם באינטרנט כי אתם יהודים. או סתם שהאתר שלכם נפרץ. ובניגוד לעיתונאים אחרים, אנחנו יודעים ששום דבר שנכתוב לא ירעיש עולמות ולא יגרום למלחמות.

עדיין, ואולי זאת רק אני, נראה לי בעייתי מבחינה עיתונאית להמציא דברים.

גילוי נאות: הכותבת עובדת במדור המחשבים של עיתון כלכליסט המתחרה, וזה רלוונטי כי אחרת היו לה דברים יותר טובים לעשות מלעקוב אחרי כל מדורי המחשבים בארץ

תגובות

10 תגובות לפוסט “גוגל אנטישמי!!!!1”

 1. אבנר קשתן on 14 בינואר, 2009 22:47

  זו בעיה בעניינת בכלל, לדווח על משהו פלואידי כזה. תוכן עולה. מישהו שם לב. התוכן יורד, מישהו מתלונן. עיתון מדווח, מישהו מתעצבן. התוכן עולה חזרה אחרי בדיקה אנושית, העיתון יוצא קצת טפשי – הוא כבר מודפס, אבל המציאות הספיקה להשתנות שלוש פעמים בין הדיווח, לכתיבה, לעריכה ולהדפסה.

 2. אבנר קשתן on 14 בינואר, 2009 22:48

  “בעניינת”? מה קורה לי היום? “מעניינת”. וזהו.

 3. אדר on 15 בינואר, 2009 10:10

  מה שאבנר כתב.

 4. עידו קינן on 15 בינואר, 2009 10:51

  אני לא מסכים איתכם, בטח שלא בצורה גורפת. תוכן יורד, מישהו מתלונן, עיתון מדווח, מי שהוריד את התוכן נאלץ להתמודד עם תגובה ציבורית ואולי אפילו להחזיר אותו בעקבות הלחץ, כפי שקרה לא פעם לגוגל. זה לא המקרה בסיפור של שרוטונים, אבל עדיין חשוב לחשוף לאור השמש מקרים של צנזורה על תוכן.

 5. אבנר קשתן on 15 בינואר, 2009 12:54

  לא, לא. אני לא אומר שזה רע שמישהו ישנה את התוכן שלו בגלל תגובה ציבורית או כתבה בעיתון – להפך! זו אחת המטרות המובהקות של התקשורת.
  אני רק מדבר על זה שעיתונות – אפילו עיתונות מקוונת – זזה כל-כך לאט יחסית לאתרי תוכן גולשים, שהרבה פעמים כל הדרמה נולדה, סערה ושככה לפני שהדיווח הראשוני עולה.

 6. דורה on 15 בינואר, 2009 12:59

  אבל בכל מקרה, גם אם חייבים להעלות דיווח נורא נורא מהר לפני שיודעים משהו (אני אישית לא מתה על זה וזו אחת מהסיבות שעורכים שלי לא אוהבים אותי), זו סיבה מאוד טובה לא לצאת בהצהרות שאין להן הוכחות.

 7. אקלקטיקה אהובתי » בשולי החדשות on 16 בינואר, 2009 14:44

  […] ה-New York Times, במאמציהם להוסיף עדכונים בלתי פוסקים לכתבה גם במחיר של טקסט חסר תועלת, עניין או פשר, פרסמו את הפנינה הזו: […]

 8. שירה on 19 בינואר, 2009 20:19

  “איכות האנימציה שלהם נופלת רק מאיכות ההומור” זה משפט שנשמע מתוחכם ומשעשע אבל בעצם הוא לא אומר מה שהוא מנסה להגיד, אלא כמעט את ההיפך. המשפט הזה אומר שהדבר היחיד שיותר טוב מהאנימציה זה ההומור.
  דוגמא: יתכן שאיכות ההומור היא עשר מתוך עשר, איכות האנימציה היא תשע, ואיכותם של דברים אחרים היא שש. אז איכות האנימציה נופלת רק מאיכות ההומור.

 9. דורה on 19 בינואר, 2009 23:17

  הא. כן, את צודקת. לפחות התבנית מוכרת מספיק כדי להבין את הכוונה גם כשהניסוח לא נכון.

 10. שירה on 20 בינואר, 2009 16:16

  את בסדר את.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.