תגובה פבלובית | הכירו את התגובמולטור

וידוי: אני קורא טוקבקים
ארז וולף, ישוב בצפון

רוב האנשים שרואים הרווק מתביישים להגיד את זה. אני קורא תגובות, אפילו את הפלקטיות. יש תת-תרבות לפעמים שמתפתחת בכל אתר, יש לה דינמיקה משלה.

במדור יהדות בוויינט יש קהילה בתגובות, יש מגיבים קבועים, למשל גורנישט, שהוא תמיד יותר טוב מהכתבה עצמה. זה התוכן הכי מצחיק היום באינטרנט.

(ארז וולף בראיון הזה)

לא לחינם משווה וולף (37), הייטקיסט ובלוגר, את הטוקבקים לסדרת טראש-ריאלטי: בברנז’ה הבלוגרית-טוויטרית-טכנולוגית שהוא מסתובב בה, קריאת טוקבקים נחשבת לגילטי פלז’ר שעושים מול המחשב לבד, וגם זה רק באופן אירוני.

אבל גם וולף חטף בחילה מול נחשול תגובות הנאצה נגד העיתונאי אורי בלאו בפרשת ענת קם. בתגובה הוא הקים את ה”תגובמולטור“, אמולטור שמייצג טוקבקים ימניים מתלהמים. בראש האתר מתנוסס כפתור עם הכיתוב הבהול “ארץ ישראל בסכנה – מהר! חולל תגובה!”. לחיצה עליו שולחת את התגובמולטור להרכיב טוקבק שאפשר לשתול בכל אתר חדשות, בכל כתבה.

אם זה היה ימני, השופט היה זורק אותו לכלא
ברק חוסיין אובמה, מושב ברמת הגולן

החילונים ההומואים הברנז’ה התל אביבית מנותקת מהפריפריה. תפסיקו להאמין לכל מה שהפלסטינאים אומרים אני בטוח שהילד הזה לא היה כל כך תמים. בעזרת השם מפעל ההתיישבות הציוני רק יתחזק ויגבר! קודם שכונת שמעון הצדיק ואחר כך אבו גוש!..

(טוקבק של התגובמולטור)

“בשלב של ענת, אנשים עוד קראו את התוכן והגיבו אליו, אבל בסופשבוע זה התייחס לאורי, ושם זה כבר היה על טייס אוטומטי. התחושה שלי היתה שברור לכולם מי אשם, למה הוא עשה את זה, שונא ישראל”, אומר וולף.

הוא ביצע ניתוח ספרותי בטוקבקים המתלהמים והגיע למבנה קלאסי של מה שהוא מגדיר “משפט יהודי ערכי”. זה מורכב משלושה חלקים: “מישהו” (למשל אשכנזים, שמאלנים, בתי המשפט) שהוא “עוכר ישראל” (אנטישמים, אוהבי ערבים) עושה “משהו” (הורסים את המדינה, משתפים פעולה עם הגרועים באויבינו). הוא אסף מאגר ביטויים מתאימים לכל אחד מהחלקים – “עזרה לי פרשת ענת קם באותו שבוע, שנתנה לי הרבה מאוד תכנים” – הוסיף שמות מגיבים, ישובים וכותרות, והתגובמולטור היה מוכן לפעולה.

טרנספר לשמלאנים
מילואימניק הנושא בנטל, שיח מוניס

אוהדי הפועל שונאי ישראל משתפים פעולה עם הגרועים באוייבינו. למה לשים את זה בכותרת הראשית? זה אתר ישראלי ולא של החמאס אנשים הזויים ומסכנים עוזרים לאוייב במקום לדאוג למדינה.

(טוקבק של התגובמולטור)

כתובת האתר רצה בין גולשים והביאה לו אלפי כניסות. המגיבים הפרקטיים הפתיעו את וולף: “שאלו אותי שאלות מאוד רציניות, כמו עם איזה אתרים זה עובד. פספסו את הבדיחה. חושבים שזה כלי אמיתי ומשתמשים בזה כבר. אבל הוא לא שימושי, הוא באמת רק כלי לבידור או לאיזושהי אמירה, והוא בעצם מתייחס לתרבות התגובות וסגנון התגובות ברשת, שהן הרבה פעמים מאוד פלקטיות, זה לא דיון אמיתי אלא דיון של צעקות מתלהמות, הרבה פעמים בלי קשר לתוכן של הכתבה, בלי קשר לתוכן או לדיון שנוצר בעקבותו, פשוט באים להגיד מנטרות: המבנה קבוע, הנושאים קבועים, הססמאות הן קבועות, הנימה היא קבועה, ובד”כ היא גם מתקיפה, היא שלילית, תקיפה של הצד השני, לא פרגון”.

אבל למה התגובמולטור מייצר רק תגובות ימניות? בשמאל אין טוקבקים פלקטיים ומתלהמים?
“אני חושב שזה קיים משני הצדדים, אבל אחד מהשתיים: או שכל המדינה היא ימנית ולכן 90% מהטוקבקים ימניים, או שפשוט הימין הרבה יותר אקטיבי ופעיל, ומגיב בצורה כזאת כמו בתגובמולטור. אני יודע שיש גם טוקבקים ימניים עם תוכן מעניין שהוא לא שחור-לבן, ואפשר להדיין איתו. אבל אני חושב שהרוב קצת מסתיר, קשה יותר לזהות אותם. וכשאני מזהה טוקבק מהצד שלי זה מחמם לי את הלב, נותן לי תחושה שאני לא לבד”.

מְהָרְסַיִךְ וּמַחֲרִיבַיִךְ, מִמֵּךְ יֵצֵאוּ
אין דין ואין דיין, נהריה (09.10.10):

הסמולנים החולים בשכל אני לא מאמין שאני קורא את הדברים האלה. חשבתי שזה אתר רציני. לתגובה 19 – אתה אידיוט! אנשים הזויים ומסכנים עוזרים לאוייב במקום לדאוג למדינה.

(טוקבק של התגובמולטור)

• פורסם במקור ב-7 לילות, 30.4.2010, עם האיור הזה

תגובות

5 תגובות לפוסט “תגובה פבלובית | הכירו את התגובמולטור”

 1. גבריאל אלון on 1 במאי, 2010 02:00

  בלינוקס זה לא היה קורה

 2. השמאל הקיצוני מנהל את המדינה on 1 במאי, 2010 09:40

  הפרידמנים האנטישמים אני לא מאמין שאני קורא את הדברים האלה. חשבתי שזה אתר רציני. לתגובה 19 – אתה אידיוט! המשטרה סתם נטפלת אל המתנחלים. ואני לא מתנחל!

 3. איך ליצור מחולל טקסט רנדומלי וראיון בשבעה לילות | We CMS on 3 במאי, 2010 22:38

  […] השבוע של ידיעות בשבעה לילות. ראיון זה שערך איתי קינן, פורסם אצלו בבלוג. תגובמולטור – מחולל תגובות […]

 4. ניר on 20 במאי, 2010 13:14

  אחד הדברים המוצלחים שיצאו מהאינטרנט הישראלי בפרט ומהאינטרנט העולמי מאז שאל גור המציא אותו בכלל.

 5. אביריל on 28 באוגוסט, 2016 15:04

  יופי ,אז המצאת מונח שקרוי תגובמולטור .,ממש הברקה ! ., אבל זה מפחית במשהו מן האמת .,המבוטאת בתגובות ?

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.