לרגל מינויו ליו”ר הסיעה, ח”כ אורבך יורד אל העם

פוסט של הלל גרשוני


בתחילת דרכי הפייסבוקית הייתי “חבר” של כמה פוליטיקאים וידוענים. מהר מאוד הבנתי שלא הם אלה שנמצאים מאחורי המקלדת, ושהפייסבוק משמש את עוזריהם להפצת “ספאם פרלמנטרי” מהסוג של הודעות לתקשורת. לאט לאט סיננתי את רובם, אך את ח”כ אורי אורבך השארתי, אף שהיה ברור שלא הוא המנהל את חשבונו. מצד שני, את הבלוג שלו ואת הניוזלטר שלו הוא כותב בעצמו, ושנינותו ניכרת שם היטב, אז לי הספיק דף הפייסבוק כאוסף תזכורות וקישורים לדברים שהם אכן פרי-מקלדתו.

לפני יומיים פורסמה בעמוד הפייסבוק של אורי ההודעה: “ח”כ אורי אורבך מונה ליו”ר סיעת הבית היהודי. ח”כ אורבך אמר שהוא מתכוון לנצל את תפקיד יו”ר הסיעה כדי להעצים את פעילותה הפרלמנטרית ולקדם את האחדות הפוליטית של הציונות הדתית”. מיד באה תגובה של אדם בשם אמיר מלכה: “ח”כ אורי אורבך מונה ליו”ר סיעת הבית היהודי וכבר מדבר על עצמו בגוף שלישי???”. הגבתי וכתבתי את מה שהיה צריך להיות ברור לכל חבר-פייסבוק של אורבך: “הפתעה, הפתעה: לא אורבך מנהל את חשבון הפייסבוק שלו….”. הדבר, מסתבר, אכזב קשות רבים מאותם חברים, ואותו מלכה כתב: “אורי…. אני מאוד מעריך ומוקיר אותך…. אבל אם אתה לא מוצא זמן לנהל את הקשר הכי ישיר בעולם מול בוחריך בעצמך (דף הפייסבוק שלך) סגור אותו…. זה פטתי לתת לילדון (עוזר פרלמנטרי צעיר) לנהל אותו בשמך…. בתקווה שהעוזר הצעיר לא יחליט בשמך למחוק תגובה זו…”.

הדבר הביא את “הילדון”, כלומר העוזרת הפרלמנטרית עידית, לכתוב תגובה בשם עצמה: “אורי מעדיף ומשתדל לעדכן בעצמו את חבריו אבל עליכם להבין שלא תמיד מוצא את הזמן לכך. כל עדכון, גם אם נכתב ע”י אחד מעוזריו, נעשה בהוראתו. כל הודעה אישית מגיעה אליו ישירות. נסו אותנו. עידית – עוזרת לח”כ אורי אורבך”. הדבר לא הרגיע את הרוחות, וניכר היה שיש מרמור על העובדה שלא אורבך הוא הנמצא מאחורי תמונתו בפייסבוק, אלא עידית וחבריה לעבודה.

והנה, מסתבר שלמרמור יש השפעה: אמש, בשעת לילה מאוחרת, הופיע סטטוס חדש: “חברים יקרים, לאט לאט, בצעד לא בטוח אני מתחיל לכתוב בעצמי (כן, ממש בעצמי) בפייסבוק, מדי פעם. נהיה בקשר”, ומבול הברכות לא איחר להגיע.

מסקנה? כתבו ונדנדו לחשבון של הח”כ שלכם, בפייסבוק או במייל. יש סיכוי שגם הוא ילך בעקבות אורבך, שהבין עד כמה המגע האישי עם הבוחרים שווה זהב טהור.

ואולי יהיה יתרון נוסף: אם כל הפוליטיקאים יתמכרו לפייסבוק ויבלו את זמנם בפארמוויל ובכתיבה על קירות וירטואליים, אולי יהיה להם פחות זמן לנהל את המדינה, והדברים יעלו על המסלול הנכון.

___________________
היה זה פוסט של הלל גרשוני, סטודנט לתלמוד ולשון, עורך ספרים וקשקשן בשעות הפנאי. גרשוני כתב על קריקטורות משוכפלות בגליון אוקטובר 2010

תגובות

8 תגובות לפוסט “לרגל מינויו ליו”ר הסיעה, ח”כ אורבך יורד אל העם”

 1. צפריר כהן on 4 בנובמבר, 2010 10:41

  מישהו מוכן להסביר מה זה אמור לתרום? מעבר לעברך המורלי (לכאורה מישהו מקשיב לכם).

  כמות הקשב היא מוגבלת, בסופו של דבר.

 2. אשליה on 4 בנובמבר, 2010 12:32

  מעבר לדמוקרטיה ישירה. מטעם העם למען העם או איך שאומרים את זה. אני בעד.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 4 בנובמבר, 2010 20:25

  פורסם ב”כיפה”, עם קרדיט לחדר404 (ולא להלל גרשוני) http://www.kipa.co.il/now/show.asp?id=40904

 4. צפריר כהן on 5 בנובמבר, 2010 00:56

  אני אישית התאכזבתי מהפופוליזם. אני מקווה שאחרים לא ילכו בעקבותיו.

 5. יוש on 7 בנובמבר, 2010 09:11

  למה אתם בטוחים שהפעם זה “הדבר האמיתי”? אולי יש לו עוזר פרלמנטרי עם כושר המצאה…

 6. הדייג – מאמרים שעלו ברשת on 12 בנובמבר, 2010 09:44

  […] לקשרי חברי כנסת עם הציבור. ח"כ אורי אורבך תגובה לביקורת על ידי העוזרת הפרלמנטרית שלו, והח"כ […]

 7. HTC מקשיבים – לא ינעלו יותר את ה-BootLoader on 27 במאי, 2011 15:50

  […] לא מנהלת סתם חברת יח"צ (כמו שקורה לא מעט, לפעמים עם תוצאות מפתיעות), או שהחברה לא מצאה צורך לשחרר הודעה לעיתונות באמצעות […]

 8. אורי אורבך על פייסבוק, עיתונות ופוליטיקה // רבע לדיגיטל - חדר 404 on 17 בפברואר, 2015 18:46

  […] אורבך, שפרש מהעיתונות אבל מעולם לא עזב אותה, התגאה בחשבון הפייסבוק שלו (“יש לי אחד הטובים”), שמח על הפלורליזם התקשורתי […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.