לרדת בגדול על היפה והחנון

“לרדת בגדול” ו”היפה והחנון” הן תוכניות פיל-גוד בהן כולם מנצחים. מנצח הזוג שהוכרז רשמית, ומנצחים הזוגות האחרים, שזוכים לגאולה אחרי שהפנימו את שהמקום הנכון הוא האמצע המוחלט: משקל ממוצע, מראה ממוצע, חוכמה ממוצעת. שוליים זה רע ומרכז זה טוב. אבל בערוץ 10 לא סומכים על הצופה עמוס הריגושים, ובוחרים לחדד את ההבדל בינו לבין היפות, החנונים והשמנים באמצעות החפצה על גבול הדה-הומניזציה. אייטם שלי ב”מוסף הארץ” >>

תגובות

9 תגובות לפוסט “לרדת בגדול על היפה והחנון”

 1. דורון פישלר on 4 בנובמבר, 2010 19:26

  לא בטוח שאני מסכים עם התוכן – הפורמט של “העיניים החתוכות” הוא די מקובל בפוסטרים, וההקשר הוא לאו דווקא מיני. למשל, סדרת הפוסטרים של מטריקס רילודד:
  http://www.impawards.com/2003/matrix_reloaded_ver2.html

  בכל מקרה, התגובה של ערוץ 10 מטומטמת להפליא. אפילו אילו לא היה אפשר לזהות את ה”יפות” לפי השיער והחלק התחתון של הפנים (וכמובן שאפשר), הזיווגים נחשפו כבר באופן רשמי וגלוי באתר התכנית. לא תהיה בזה שום הפתעה.

 2. אריאל on 4 בנובמבר, 2010 22:42

  דורון – אצל המאטריקס זו לא “החפצה” כי בשלב הזה ניאו כבר היה אייקון והכוונה היא שכן יזהו אותו, בצירוף שאר האלמנטים מהפוסטר.
  במקרה של היפה והחנון, נראה לי שדי ברור שהכוונה היא לסמן את הבחורה בפוסטר ככוסית גנרית ולא כאישה ספציפית, בעיקר כי אף אחד לא מכיר אותן עדיין, בניגוד למקרה של ניאו. גם החנונים מתפקדים שם כחנונים גנריים, לפי דעתי, לא נראה לי שלערוץ 10 דחוף למתג את החנונים האלה כישויות עצמאיות, אבל אצלם לפרצופים המכוערים ויוצאי הדופן שלהם יש חלק גדול מהזיהוי שלהם כחנונים מוזרים, בניגוד לבחורות שאצלן באמת לא צריך יותר מהגוף והשיער.

 3. דורון פישלר on 5 בנובמבר, 2010 00:40

  אני יודע שזו לא החפצה, זאת בדיוק היתה הנקודה שלי. סדרת הפוסטרים של מטריקס כוללת הרבה דמויות, כולל כאלה שבשלב הזה עוד לא היו מוכרות – וכאמור, זאת היתה דוגמה לטרנד עיצובי שקיים גם מחוץ לפוסטרים האלה.

  חוץ מזה, אני מסכים איתך – וזה לא מטריד אותי במיוחד. אי אפשר לצפות למסרים מורכבים ודמויות עמוקות משלט חוצות. לא מפתיע ולא חריג שלדמויות בשלט יש רק תכונה אחת – “שמנים” או “כוסית”.

 4. יעל on 5 בנובמבר, 2010 12:09

  זו החפצה ועוד איך. זה שלפעמים מחפיצים גם גברים – או משתמשים באלמטים דומים למטרות אחרות – לא אומרת שהמטרה כאן היא להציג את הנשים כגוף בלבד, בלי פנים. כלומר, כחפץ, ולא כאדם אינדיבידואלי. התגובה של ערוץ 10 מתממת (כי אם באמת היו רוצים להסתיר את הזוגות, יש הרבה אפשרויות להסתיר את הפנים של שני בני הזוג, שהן לאו דווקא ‘להציג את הגוף של האשה בלי הפנים), שקרנית (כי כאמור, הזוגות כבר נחשפו באתר התכנית, בפורומים רלוונטיים, ובכל מיני מקומות אחרים), ובקיצור – מגעילה.

 5. יעל on 5 בנובמבר, 2010 12:18

  ‘…לא אומר שהמטרה כאן היא *לא* להציג…’ וגו’.
  אוף, אני כנראה צריכה עוד כוס קפה.

 6. זו אני on 5 בנובמבר, 2010 22:06

  בכל פעם שאני שומעת “אנחנו מקבלים תגובות מצוינות” אני מבינה שמשהו מאוד לא טוב קורה.

 7. יואב on 6 בנובמבר, 2010 15:32

  כל קונספט התוכניות האלו בנוי על החפצה של המשתתפים, אם כשמנים ואם כיפות/חנונים. השלטים רק ממשכים באותו קו ולא יוצרים שום אבל נוסף.

 8. פאוזה. תגובה אמוציונלית למתקפת הפרומואים ל”היפה והחנון” : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 10 בנובמבר, 2010 11:41

  […] עוד בנושא: לרדת בגדול על היפה והחנון 10.11.2010 / 11:40 | בנושאים 404, […]

 9. ליה on 12 בנובמבר, 2010 23:12

  יואב, ההחפצה בתוכנית הזאת היא אך ורק של הנשים – לא של החנונים! ושלטי החוצות משקפים את זה נאמנה!

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.