הרב כהנא, היד

טוקבקיסטים מציפים אתרים בשנאה והסתה כי הם יכולים להסתתר מאחורי כינויים, קובעת אקסיומה ותיקה. מבט בפייסבוק יבהיר שהאקסיומה מיושנת, אם לא מופרכת: אנשים כותבים שם דברים איומים תחת שמותיהם ותמונותיהם האמיתיים. ובעוד הטוקבקים עוברים סינון כלשהו, בפייסבוק אפשר לטנף בחופשיות יחסית. היסטוריונים יתווכחו בעתיד אם הרשת החברתית רק שיקפה את השיח המידרדר, או לקחה חלק בדרדורו, כשסיפקה פלטפורמה להתארגנויות כמו קבוצת “כולנו כהנא – ממשיכים בדרכו”, 88 חברים נכון לשעת הכתיבה.

ובינתיים במציאות: קירות ירושלים מלאו כרזות של תומכי כהנא למיניהם. באחת מהן, על אירוע לציון רצח בנימין וטליה כהנא, מוצג לוגו כ”ך, אגרוף על רקע מגן דוד. אלא שאת האגרוף מחליפה יד שאגודלה זקור, סמל מתוך גופן הסמלים Wingdings, שמזכירה את סמל מחוות ה”לייק” הבסיסית והפרימיטיבית של פייסבוק. “בשירו כותב יהודה עמיחי כי ‘גם האגרוף היה פעם יד פתוחה ואצבעות'”, אומרת גילי רעי, ירושלמית וסמנכ”לית האגודה לזכויות האזרח, שסיפרה לנו על הכרזה. “כנראה שבעידן הפייסבוק גם האגרוף יכול לשנות פניו לסוג של ‘לייק’. לא יודעת אם לצחוק או לבכות”.

_________________________
הפוסט התפרסם במקור ב"מוסף הארץ", 7.1.2011

תגובות

3 תגובות לפוסט “הרב כהנא, היד”

 1. נמרוד on 8 בינואר, 2011 10:42

  זה קורה פשוט כי אף אחד לא רודף את האנשים האלו על מה שהם אומרים תחת הפרופיל שלהם בפייסבוק. טוב שכך – לא הייתי רוצה להיות שהמדינה תתחיל לרדוף אנשים בשל מה שהם אומרים בפייסבוק, אפילו אם מדובר בדעות מתועבות כמו אלו.

  בכל מקרה, תביעה או שתיים, אפילו לא מאוד מוצלחות, כנראה יורידו את מרבית העולם הזה חזרה ל”מחתרת” (נניח, רוטר).

 2. ויטלי on 8 בינואר, 2011 22:09

  אז אתה אומר שבקבוצת כהנא בפייסבוק יש כרגע בדיוק 88 חברים? אילו מספר החברים בפייסבוק לא היה נזיל כל-כך, איזה תיאוריות מופלאות היה אפשר לבנות על זה! http://bit.ly/dKsdeV :)

 3. ראובן on 9 בינואר, 2011 14:48

  אולי הם מתמתנים…

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.