תקשורת במלחמה: מעילי עור ותסרוקת הלוואה וחסכון

פוסט של שחר גולן
frgdr.com


הערב בחדשות: עופרת יצוקה ומעיל עור פק”ל

מלחמות כבר לא קורות בחורף
אפילו לנו קצת קר בשביל לשנוא.
מלחמות כבר לא קורות בחורף
אפילו לנו קצת קר בשביל לכבוש.

– – “גיבור גדול” מאת סי היימן

כתבתי בעבר על שעשועי הלבוש של כתבי הטלוויזיה הישראלים, אבל זה היה בעתות שלום. עכשיו כשמלחמה מתחשרת באופק, נראה שהכתבים שלנו החליטו קולקטיבית ללבוש מדים בדמות מעילי עור. בעודי דבוק למסך הטלוויזיה בימים האחרונים, מזפזפ בין ערוץ 1, 2 ו-10, וזה נראה כאילו קטלוג בגדי עור מחריד מהניינטיז קם לחיים באורח פלאי:

כבר ידענו שלחיילים יש פק”ל – עכשיו אנחנו יודעים שגם לכתבי החדשות בטלוויזיה יש כאלה.

אחרי פרסום הפוסט הזה קיבלתי שתי תגובות. אלון בן דוד, הכתב הצבאי הבכיר של ערוץ 10: “טוב לדעת שבזמן שחצי מיליון אנשים נמצאים תחת מתקפת רקטות, יש מישהו שעוקב אחרי סוגיות אופנה”. פז שוורץ, כתבת ערוץ 10: “משעשע. אהבתי”.

לעולם אל תסמכו על גבר עם תסרוקת הלוואה וחסכון

כשכתבתי את הפוסט הנ”ל על הכתבים הישראלים ומעילי העור, השתמשתי בפריט לבוש כדי להעביר נקודה רחבה יותר על המעילים כסוג של מדים אזרחיים, ותהיתי על המודעות הקולקטיבית שהובילה אינדיבידואלים לקום בבוקר, לחוש את רוחות המלחמה ולהחליט ללבוש את החליפה המתאימה. חשבתי שזו היתה ביקורת מחוכמת על התקשורת הישראלית כיחידה פסאודו-צבאית שנקראה לסייע לצה”ל, והטלתי ספק באובייקטיביות שלהם. אני חושב שבן דוד לא הבין את הנקודה שלי כשאמר ש”טוב לדעת שבזמן שחצי מיליון אנשים נמצאים תחת מתקפת רקטות, יש מישהו שעוקב אחרי סוגיות אופנה”.

וכך, אלון וקוראים אחרים שחשבו שהפוסט ההוא עסק באופנה ודאי ידלגו גם על הפוסט הזה, משום שהם עלולים לתפוס אותו ככזה שלועג למראה חיצוני. הוא לא.

הכירו את תת-אלוף אבי (אברהם) בניהו. הוא דובר צה”ל, מה שאומר שבימים רגילים הוא משמש כמגאפון של הצבא הישראלי, אבל בימים שבהם נאסר על עיתונאים להיכנס לרצועת עזה, הוא האלפא והאומגה בכל הנוגע לאספקת חומרים לדיווחי התקשורת. באופן טבעי, בהיותו חלק מהצבא, צריך להתייחס בספקנות בריאה לכל דבר שהוא אומר, ועל כן היחסים שלו עם התקשורת חשובים במיוחד תחת ערפל הקרב.

לדוגמה, כשהוא מספק לתקשורת סרטון שצולם על ידי מזל”ט אשר מראה פלסטינים מטעינים משאית בחפצים בצורת גליל וטוען שאלו פעילי חמאס מעבירים טילי גראד לטווח קצר, אם יתברר כי הגלילים הם בלוני חמצן, זה לא רק יוכיח שהפלסטינים נהרגו על לא עוול בכפם, אלא גם ינחית מכת מוות על אמינותו. בפעם הבאה שהוא ידבר עם התקשורת, היא לא תקשיב.

עכשיו, אלוהים יודע שיש לי החסרונות שלי, ודובר צה”ל בטח לא צריך להיות דוגמן מסלול, אבל יש משהו בתסרוקת הלוואה וחסכון שאומר “ייתכן שמעולם לא נפגשנו קודם, אבל אני אנסה להוליך אותך שולל עוד לפני שאלחץ את ידך ואגיד את שמי”. אנשים עם תסרוקת כזו מביאים איתם פיל לחדר, וכשמדובר בדובר צה”ל שנכנס לאולפן טלוויזיה, הסבטקסט הוא “שיקרתי לכם על ההתחלה, ועכשיו אתם צריכים להאמין לכל מה שיש לי להגיד”.

לבד מבעיית האמינות, תסרוקת הלוואה וחסכון עשויה להעיד על רמת המקצוענות של בניהו, כשהצופים עשויים לשאול את עצמם: “האם זה הבחור שאחראי על יחסי הציבור של הצבא? האם הוא בכלל מבין את הקונספט של שידורי טלוויזיה?”


שחר גולן הוא אמן דיגיטלי ומנהל בלוג באנגלית על תרבות מודרנית, frgdr.com, שם התפרסמו הפוסטים במקור באנגלית ברשיון cc-by-nc. הפוסט על מעילי העור התפרסם ב-12.2008 והפוסט על תסרוקת ההלוואה והחסכון התפרסם ב-1.2009. גולן כתב על פיצה וסולידריות בגליון פברואר 2011


עוד בנושא:
דובר צה”ל החדש: רופא או ספין-דוקטור?
גוגל וצה”ל נגד שונאי ישראל

תגובות

7 תגובות לפוסט “תקשורת במלחמה: מעילי עור ותסרוקת הלוואה וחסכון”

 1. alice on 2 במרץ, 2011 09:52

  מעבר לבעית האמינות, מדובר באדם שמציג לראווה ומבוכת כולנו את נקודת הטורפה המשמעותית ביותר בביטחון העצמי שלו: “רק שתדעו אני אוכל סרטים מהגהנום מזה שאני מקריח”. עוד מהתמונות הראשונות של ביבי בחברת אובמה היה ברור שזוגיות בריאה לא תהיה שם.הקומאובר (המאופק יחסית) ניבא בבטחון את הדינמיקה הקלוקלת שעתידה להרכם בין השניים. אחד בתפקיד מלכת הכיתה והשני בתפקיד הילדה ששמה גרביים בחזיה ויודעת שכולם יודעים

 2. בן מיכאל on 2 במרץ, 2011 10:02

  ייתכן שאני נותן לבן-דוד יותר מדי קרדיט, אבל יכול מאוד להיות שהוא הבין את הביקורת הצודקת שלך, ואני אישית מרגיש ככה מאוד, כבר די הרבה זמן.

  סממן חיצוני מובהק שנתפס על-ידי הציבור, בין אם בכוונה ובין אם לאוו, תוקע לו ולדומיו מקל בגלגלים. הגיוני שהוא ירצה לשנות את הנושא ולגרור אותו לדיון אישי לגבי המגרעות שלך, ולא להגיב על האמירה היותר משמעותית ועמוקה שאתה העלית.

  אל תקח ללב, ניתוח ראציונאלי תומך בחשד שהעניין אולי קצת יותר מכוון ממה שנדמה.

 3. המפצח on 2 במרץ, 2011 13:15

  3 קטנות:

  1. אבי בניהו נושא דרגות ייצוג של תת-אלוף (ולא אלוף כפי שנכתב מעלה).

  2. לא ברור מה הפואנטה במיחזור פוסטים אשר נכתבו ופורסמו לפני למעלה משנתיים.

  3. מעניין מה היה אומר על זה האתר הנשכני (בדימוס?) הקרוי “חדר 404”.

 4. עידו קינן on 2 במרץ, 2011 15:01

  המפצח,
  1. זו טעות שלי בתרגום. תיקנתי. תודה.
  2. אתה קראת אותם לפני שנתיים? אני לא. ושניהם עדיין רלוונטיים.
  3. מיאו.

 5. צפריר כהן on 2 במרץ, 2011 23:02

  2. אפשר לבדוק עבור מי עוד המשפט “לבד מבעיית האמינות, תסרוקת הלוואה וחסכון עשויה להעיד על רמת המקצוענות של בניהו, כשהצופים עשויים לשאול את עצמם: “האם זה הבחור שאחראי על יחסי הציבור של הצבא? האם הוא בכלל מבין את הקונספט של שידורי טלוויזיה?”” תקף. לדוגמה:

  לדוגמה:
  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BenjaminNetanyahu.jpg

  התמונה צולמה מספר חודשים לאחר שאותו לא־יוצלח וחסר הבנה בענייני טלוויזיה נבחר לראשות הממשלה.

 6. יהונתן קלינגר | דובר צה"ל מסתתר, כהרגלו. ‏ :: Intellect or Insanity‏ on 7 במרץ, 2011 10:37

  […] לפעולות לא חוקיות". וובן, אותי מדאיג שכל אדם עם תסרוקת הלוואה וחסכון יכול להפיץ שקרים בשם הצבא שאמור להגן על המדינה. כן, מר […]

 7. אבי בניהו ודמוקרטיה – לא הולך ביחד on 7 במרץ, 2011 14:55

  […] לפעולות לא חוקיות". וובן, אותי מדאיג שכל אדם עם תסרוקת הלוואה וחסכון יכול להפיץ שקרים בשם הצבא שאמור להגן על המדינה. כן, מר […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.