מהנעשה באיראן: במדינה חילונית, מה עושים עם כל הפנאטים?

פוסט של תמר עילם גינדין

מהנעשה באיראן. קליק לארכיון המדור

ההפגנות אתמול, יום שלישי 10 באספנד 1389, נערכו בצל השמועות העקשניות על מעצרם של שני מנהיגי האופוזיציה, מיר חסין מוסוי ומהדי כַּרוּבִּי, יחד עם נשותיהם.

לפני כשבועיים התנבאתי פה שאם יהרגו את השניים – כפי  שאיימו השלטונות – זה יהיה סופה של הרפובליקה האסלאמית, כי מצד אחד זה יוציא המונים לרחובות, ומצד שני ההמונים האלה רוצים דמוקרטיה חילונית, וממילא לא רואים במוסוי ובכַּרוּבִּי מנהיגים פוטנציאליים

מהפעילות ברשת לאחרונה, אפשר היה לחשוב שהתחזית שלי הולכת ומתבדה. בעמודי המפגינים בפייסבוק היו התבטאויות רבות נגד שני הראשים, עם תזכורת לכך שהם היו כבר בשלטון: מוסוי היה ראש הממשלה בשנות השמונים וכרובי היה יו”ר המג’לס פעמיים, בתחילת שנות התשעים ובתחילת שנות האלפיים. הגולשים זוכרים להם לרעה את תקופות הכהונה שלהם – לא רק שיתוף פעולה עם המערכת אלא גם פשעים של ממש. אחד הגולשים, למשל, כינה את כרובי “אנס ילדים”.

בימים האחרונים עמוד ההפגנות פנה בתחינות נואשות ממש למפגינים, שיביעו סולידריות עם כרובי ועם מוסוי וישקראו לשחרורם. ראשי התנועה מזכירים לעם חזור והזכר שמוסוי וכרובי סיכנו ומסכנים את חייהם למען חירות העם (לא דמוקרטיה חילונית, חלילה), ולכן אל לנו להפקיר אותם בעת מצוקתם. הבעיה עם ההנהגה הרשמית של התנועה הירוקה היא שהיא מנסה לשקף את רצונות העם ולהיות אסלאמית בעת ובעונה אחת, וזה לא כל כך הולך ביחד. התמונה הזאת מביעה את חוסר ההבנה הזה – או אולי את ההתתעלמות – מרחשי ליבו של העם.

הכיתוב למעלה הוא “هل من ناصر ینصرنی”, ולמטה “کیست که مرا یاری دهد”. שני המשפטים אומרים, בתרגום חופשי, “מי יעזור לי?”. הצבעים הם צבעי דגל איראן, אדום לבן ירוק, והתמונה היא של מיר חסין מוסוי. הכיתוב מאחור הוא חזרה על המשפט שלמעלה.

הבעיה עם המשפט הזה, הבולט יותר גם במיקומו וגם בכך שהוא חוזר בכל הרקע, היא שהוא בערבית. וההפגנות הן נגד שלטון האסלאם. האיראנים הם לא ערבים. אם מישהו רוצה להסתבך עם איראני – שינסה לומר לו שהוא ערבי. לא מומלץ. לפני כחודש, כשהזמר ארש סבחאני התראיין לתוכנית הטלוויזיה הפופולרית פרזיט ואמר שאיראן היא המדינה הכבושה היחידה במזרח התיכון, רק שתי תגובות שאלו מה עם פלסטין, וגם הן לא שללו את ההגדרה “כיבוש” עבור המצב באיראן. שתיים אחרות אמרו שנכון מאוד, איראן כבושה ופלסטין לא, ושאר התגובות – מאות במספר – שיבחו את דבריו של סבחאני בלי להתייחס לפלסטין. מבחינתם של איראנים רבים, ושל רוב המפגינים , איראן נתונה תחת כיבוש ערבי-אסלאמי.

התמונה התפרסמה, בין השאר, בדף הפייסבוק של תהלוכת המיליונים, אירוע פייסבוק וירטואלי לתמיכה במפגינים שהפך לעמוד רגיל (ולא גייס מיליונים, אולי כי יש כל כך הרבה עמודי מהפכה). הדיון שם היה מצומצם למדי, אבל גם שם הייתה תרעומת על השימוש בערבית, לצד אנשים שקראו לסובלנות כלפי בני כל הדתות.

הדיון בנושא דת ומדינה הוא אחד המרכזיים בעולם הווירטואלי. חלק ממתנגדי השלטון רוצים מדינה חילונית ותוהים מה יעשו ביום שאחרי עם אלפי שיעים פנאטים, שמה לעשות, הם חלק מהמדינה. חלק אחר קורא להדגיש ולחזור ולהדגיש שההפגנות הן לא נגד הדת אלא נגד שלטון הדת, ושבדמוקרטיה החילונית שתקום יכבדו את בני כל הדתות, דתיים וחילונים כאחד. חשוב לזכור – וחלק גדול מהמפגינים אולי יודעים מבית הספר אבל לא נולדו אז – כי אחת הסיבות להפלת השאה היתה הכפייה החילונית שלו. לאיראן הדמוקרטית והחילונית יהיו בעיות דומות מאוד לאלה שיש לנו בין דתיים וחילוניים.

התחזיות שלי בסוף כן התגשמו. אמנם לא הרגו אותם, אבל גם מעצר הוא הסלמה. ההפגנות היום אכן היו היום קשות יותר ונחושות יותר, עם קריאות לשחרורם של השניים. אבל לא במקום הקריאות הרגילות של מוות לח’אמנהאי ומוות למוסד איש הדת העליון, אלא בנוסף להן.

עוד מהנעשה באיראן >>

________________________
ד"ר תמר עילם גינדין, בלשנית איראנית, מעבירה הרצאות העשרה על השפעות איראניות על לשוננו ותרבותנו, "מגילת אסתר - היה או לא היה" ועוד במסגרת "מר צים וחבורתו"

תגובות

4 תגובות לפוסט “מהנעשה באיראן: במדינה חילונית, מה עושים עם כל הפנאטים?”

 1. יוסי גורביץ on 2 במרץ, 2011 12:36

  מרתק. תודה.

 2. שי on 2 במרץ, 2011 18:35

  את יכולה להיות רגועה, זה האינטרנט, אף אחד כבר לא זוכר מה ניסבאת לפני שבוע.

 3. שי on 3 במרץ, 2011 01:27

  שי2 – לך תקרא מה גיא בכור כתב לא מזמן על מובארק.
  http://www.gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=1319
  אני זוכר לו את זה ובטוח שעוד אחרים וטובים.
  תמר- את גם מוזמנת לקרוא ולהיזהר מאד מנבואות. יש קו דק בין פרשנות לתחזית.
  נ.ב גם הטורקים הם לא ערבים ובשנים האחרונות לא ממש מחבבים אותנו, או בכלל שאר העולם הערבי ולא ערבי כאחד.

 4. שי3 on 15 בספטמבר, 2015 20:34

  איזה כפיה חילונית של הש’ח ועוד שאלה מי שיודע.

  שחכתי. מרתק צודק המגיב הראשון. אני אמשיך לקרוא ברשותכם.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.